Še vsaka je rodila

Thumbnail

Združenje Naravni začetki je na tiskovni konferenci predstavilo nov projekt Še vsaka je rodila, s katerim se zelo usmerjeno ukvarjajo s pravicah žensk in staršev v obporodnem obdobju.

Pri rojevanju ne gre le za rojevanje dojenčkov, pač pa tudi za rojevanje mater. Kako mama rodi, je pomembno zanjo, za otroke, njihove družine in konec koncev za celo družbo. Žalostno je, da strokovnjaki, ki pridejo v stik z nosečnico, ne poznajo spontanega fiziološkega poroda. V njihovi zavesti je, da so oni tisti, ki morajo voditi porod. Vemo pa, da vsak porod poteka drugače in se ga ne da standardizirati na način kot se dogaja v naših porodnišnicah: če se ženska ne odpira 1 cm na uro, je potrebno porod pospešiti.

V rutinski skrbi pri nas se uporabljajo postopki, za katere ni nobenih znanstvenih dokazov, da bi bili le ti dobri oz. koristni za porodnico ali porajajočega otroka. Tako vse porodnice pred vstopom v porodno sobo čaka klistiranje in britje, ob prihodu v porodno sobo porodnico večinoma takoj poležejo, jo priklopijo na CTG, predrejo mehur, v kolikor ji voda še ni odtekla, velikokrat se poslužujejo luščenja plodovih ovojev, dodajanja umetnih popadkov, če porod ne »napreduje« po vnaprej določenem ritmu, porodnici omejujejo hranjenje in pitje, jo redno vaginalno pregledujejo, direktno vodijo drugo porodno dobo, kot da porodnica ne ve, kdaj mora pritisniti, porod pospešujejo tudi s pritiski na trebuh ter prepogosto in po nepotrebnem prerežejo presredek. Po porodu pa takoj ločijo dojenčka od matere, da opravijo vse »potrebne preglede«, ki bi jih brez težav lahko opravili tudi kasneje. Vsi ti postopki imajo kratkoročne in dolgoročne posledice, med drugim na doživljanje vloge mame, poporodne depresije, na povezavo med mamo in otrokom in na samo dojenje.

Predstavljenih je bilo tudi nekaj porodnih zgodb, ki so jasno prikazale neprimerno obporodno skrb v Sloveniji. Svoje izkušnje s porodi pa so povedale tudi udeleženke konference in žal se je tudi tu izkazalo, da so izkušnje v večini primerov negativne. Priča smo bili celo tragičnim izidom poroda izpred enega tedna zaradi neupoštevanja strokovnega osebja maminemu občutku, da se je otrok zagozdil v porodnem kanalu.

Definitivno se obporodna skrb pri nas mora spremeniti, mora se začeti upoštevati želje porodnic ter dopustiti, da porod poteka po svoji naravni poti brez pretiranega vmešavanja. In ta projekt je eden izmed korakov pri dosegu tega cilja.

Za iskrene odnose.
Pridružite se naročnikom iskreni.net!

Dobili boste orodja in spodbude v obliki ekskluzivnih videov in člankov, ki vam bodo pomagale, da ustvarite vzpodbudno okolje za vas osebno, vaš zakon, družino, pa tudi širše. Z naročnino podprete tudi naše delo in omogočite rast ter razvoj tako sebe kot tudi izboljšavo bodočih vsebin za vas in ostale.
Hvala vam!

Naroči se

Komentarji

  1. Torej… ni čisto res, da je še vsaka rodila. V preteklosti niti niso bili redki primeri, ko je porod odnesel oba, mamo in otroka.

    1. Naslov projekta “Še vsaka je rodila!”, ki ima podnaslov Pravice žensk v obporodnem obdobju, je mišljen kot stavek, ki se vse prevečkrat sliši, v smislu, kaj je treba komplicirat in biti zahtevna uporabnica zdravstvenega sistema, saj je “še vsaka rodila”. Vsekakor pa to ni izjava, s katero bi se mi strinjali.

      Damijana Medved, koordinatorka Združenja Naravni začetki

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja