»Ne gre za belo obleko in cvetje, ampak za poslanstvo!«

Thumbnail

Poroka je več od ceremonije z rožami, svečanimi oblekami in fotografiranjem, je v tokratni katehezi o lepoti krščanskega zakona poudaril papež Frančišek. Krščanska zakonca namreč dejavno sodelujeta pri poslanstvu Cerkve.

Ljubezen med zakoncema je podoba ljubezni med Kristusom in Cerkvijo, zato so tudi zakonci poklicani k radikalni predanosti in služenju drug drugemu, je povedal papež. Tudi Cerkev se namreč izgrajuje z uspehi krščanskih zakonov in trpi zaradi njihovih padcev. Zbrane je vprašal, ali so pripravljeni prevzeti odgovornost ter sprejeti neločljivo povezanost med Kristusom in Cerkvijo ter zakonom in človeštvom.

Papež je poudaril, da odločitev za zakon vsebuje misijonarsko razsežnost, saj krščanski zakonci dejavno sodelujejo pri poslanstvu Cerkve, za kar je potreben velik pogum. »Moški in ženske, ki so dovolj pogumni, da nosijo ta zaklad v ‘lončenih posodah’ naše človeškosti, so bistveni vir za Cerkev in za ves svet!« je zaključil papež in na vse pogumne zakonce klical obilni Božji blagoslov.

Vabimo vas k branju celotne kateheze.

***** ***** *****

Dragi bratje in sestre, pozdravljeni!

Na naši poti katehez o družini se bomo danes neposredno lotili lepote krščanskega zakona. Ne gre za navadno ceremonijo, ki poteka v cerkvi, z rožami, svečanimi oblekami, fotografiranjem … Krščanski zakon je zakrament, ki se obhaja v Cerkvi in ki tudi ustvarja Cerkev, saj zaznamuje začetek nove družinske skupnosti.

Ljubezen med zakoncema odseva ljubezen med Kristusom in Cerkvijo

To povzema apostol Pavel v slovitem stavku: »Ta skrivnost je velika; jaz pa pravim: glede Kristusa in glede Cerkve« (Ef 5,32). Pavel, navdihnjen s Svetim Duhom, trdi, da je ljubezen med zakoncema podoba ljubezni med Kristusom in Cerkvijo. Nepojmljivo dostojanstvo! V resnici je vpisana v Božji stvariteljski načrt in številni krščanski pari jo s Kristusovo milostjo uresničujejo, svojim omejitvam in grehom navkljub.

Pavel trdi, da je ljubezen med zakoncema podoba ljubezni med Kristusom in Cerkvijo. Nepojmljivo dostojanstvo!

Ko sveti Pavel govori o novem življenju v Kristusu, pravi, da smo vsi kristjani poklicani k ljubezni drug do drugega, tako kot nas je ljubil Kristus, torej, da se »podrejamo drug drugemu« (Ef 5,21), kar pomeni, da služimo drug drugemu. Tukaj sveti Pavel vpelje analogijo med parom mož – žena in Kristus – Cerkev. Primerjava je seveda nepopolna, a razumeti jo moramo v duhovnem smislu, ki je zelo povzdignjen in revolucionaren, obenem pa preprost in na dosegu vsakega moškega in ženske, ki zaupata v Božjo milost.

Možje so poklicani k radikalni predanosti svojim ženam

Pavel pravi, da mora mož ljubiti ženo »kot svoje lastno telo« (Ef 5,28). Ljubiti jo mora kot je Kristus »vzljubil Cerkev in dal zanjo sam sebe« (Ef 5,25). Možje, ki ste prisotni tukaj, lahko to razumete? Ljubiti svojo ženo, kot Kristus ljubi Cerkev? To ni šala, ampak resna stvar! Učinek te radikalne predanosti, ki se po Kristusovem zgledu zahteva od moža v ljubezni in dostojanstvu žene, mora biti neizmeren v sami krščanski skupnosti.

To seme novosti evangelija, ki ponovno vzpostavlja izvorno vzajemnost v predanosti in spoštovanju, je počasi zorelo skozi zgodovino in se na koncu uveljavilo.

Zakon je veliko dejanje vere in ljubezni

Ljubiti svojo ženo, kot Kristus ljubi Cerkev? To ni šala, ampak resna stvar!

Zakrament zakona je veliko dejanje vere in ljubezni. Pričuje o pogumu vere v lepoto Božjega stvariteljskega dejanja in življenju v ljubezni, ki nas vedno žene k preseganju. Preseganju sebe, pa tudi preseganju lastne družine. Krščanska poklicanost k ljubezni brez pridržkov in meja je tisto, kar s Kristusovo milostjo postane temelj svobodnega pristanka, ki osnuje zakon.

Cerkev se izgrajuje z uspehi zakona in trpi zaradi njegovih padcev

Cerkev je v polnosti vključena v zgodbo vsakega krščanskega zakona: izgrajuje se z njegovimi uspehi in trpi zaradi njegovih padcev. Resno se moramo vprašati, ali sami – kot verniki in pastirji – v celoti sprejemamo to neločljivo vez med zgodovino Kristusa in Cerkve in zgodovino zakona in človeške družine? Smo pripravljeni resno prevzeti odgovornost, da gre torej vsak zakon po poti Kristusove ljubezni do Cerkve? To je pomembno!

Krščanski zakonci sodelujejo pri poslanstvu Cerkve

V globini stvariteljske skrivnosti, ki jo prepoznamo in ponovno vzpostavimo v njeni čistosti, se odpre še eno veliko obzorje, ki zaznamuje zakrament zakona. Odločitev za »poroko v Gospodu« vsebuje tudi misijonarsko razsežnost. To pomeni, da sta zakonca v srcu razpoložljiva, da postaneta posrednika Božjega blagoslova in Gospodove milosti za vse. V resnici krščanski zakonci kot zakonci sodelujejo pri poslanstvu Cerkve. Za to je potreben pogum! Zaradi tega mladoporočence nagovorim z besedami: »Pozdravljeni, pogumni,« saj je potreben pogum, da se ljubimo, kot Kristus ljubi Cerkev.

Cerkev potrebuje pogumno zvestobo zakoncev

Mladoporočence nagovarjam z besedami: »Pozdravljeni, pogumni,« saj je potreben pogum, da se ljubimo, kot Kristus ljubi Cerkev.

Pri obhajanju zakramenta ne moremo odmisliti te soodgovornosti družinskega življenja v odnosu do pomembnega cerkvenega poslanstva ljubezni. Življenje Cerkve se tako vsakokrat obogati z lepoto zakonske zaveze, tako kot se osiromaši vsakič, ko se ta iznakazi. Da bi Cerkev lahko vsem ponudila darove vere, ljubezni in upanja, tudi ona potrebuje pogumno zvestobo zakoncev v milosti njunega zakramenta! Božje ljudstvo potrebuje njuno vsakodnevno pot vere, v ljubezni in upanju, z vsem veseljem in težavami, ki jih prinaša zakonska in družinska pot.

Pogumni možje in žene so bistveni za Cerkev in svet

Pot je začrtana za vse čase – to je pot ljubezni. Kristus nenehno skrbi za Cerkev: vedno jo ljubi in jo varuje kot samega sebe. Kristus z njenega človeškega obraza nenehno odstranjuje madeže in gube vseh vrst. To izžarevanje Božje moči in nežnosti, ki se prenaša iz para na par, iz družine na družino, je ganljivo in čudovito. Sveti Pavel ima prav: res gre za »veliko skrivnost«! Moški in ženske, ki so dovolj pogumni, da nosijo ta zaklad v »lončenih posodah« naše človeškosti«, – ti izjemno pogumni moški in ženske – so bistveni vir za Cerkev in za ves svet! Naj jih Bog za to tisočkrat blagoslovi!

Vir: Radio Vatikan

Mednaslovi in poudarki so uredniški.

Foto: Alamy

Za iskrene odnose.
Pridružite se naročnikom iskreni.net!

Dobili boste orodja in spodbude v obliki ekskluzivnih videov in člankov, ki vam bodo pomagale, da ustvarite vzpodbudno okolje za vas osebno, vaš zakon, družino, pa tudi širše. Z naročnino podprete tudi naše delo in omogočite rast ter razvoj tako sebe kot tudi izboljšavo bodočih vsebin za vas in ostale.
Hvala vam!

Naroči se

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja