Koliko spanja potrebuje najstnik?

Thumbnail

V zmešnjavi današnjega sveta, ko je s pomočjo elektrike in ostale tehnologije dan dolg lahko tudi 24 ur, je toliko bolj pomembno, da svojemu telesu omogočimo zadostno količino spanja.

Prav tako je pomembno upoštevanje dnevno nočnega ritma, kar pomeni, da so kakovostno najboljše ure spanja pred polnočjo. Pomembno je torej, da se otroke navaja k uravnovešenemu urniku dejavnosti in samemu ritmu dneva.

Raziskave kažejo, da povprečen mladostnik za zdravo in polno delovanje potrebuje kar devet ur in pol spanja. Skoraj več kakor 9- in 10-letniki. Iz anket pa raziskovalci ugotavljajo, da vedno več mladostnikov spi le okrog 7 ur, v posteljo pa odhajajo prepozno. Zato ni redko opaziti utrujenega najstnika, ki se komaj prebija skozi dnevne napore.

Ugotovili so tudi, da veliko mladostnikov že močno pretirava s pitjem kave, ostalih energetskih napitkov in uživanjem sladkarij. Slednje služijo predvsem kot regulator notranjih stisk, ki so toliko glasnejše ob pomanjkanju dobrega spanca. Zadosten počitek umirja živčni sistem in ureja delovanje celotnega organizma. Pomanjkanje počitka, ki ga vsekakor ne morejo nadomestiti napitki, pa povzročajo tudi pogostejše agresivne reakcije na starše, učitelje pa tudi prijatelje.

Telo zahteva svoje …

In če tega ne dobi ponoči, bo zahtevalo podnevi. Veliko mladostnikov prav zaradi pomanjkanja spanja zaspi kar sredi dneva, na mizi, najpogosteje ob prvi dejavnosti, ki zahteva zbranost in umirjenost. Ob pomanjkanju spanja tudi težko sledijo pri pouku. Zmanjša se sposobnost koncentracije pa tudi vzdržljivosti, ki jo zahtevajo učenje in ostale obveznosti, ki jih mladostnik nima malo.

Neredki strokovnjaki s pomanjkanjem spanja povezujejo tudi pojav aken, povišano telesno težo ter pogostejša prehladna, virozna, bakterijska in druga obolenja. Imunski sistem izčrpanega organizma je namreč oslabljen, zato poleg obolenj povzroča tudi splošno slabše počutje, razdražljivost in agresijo.

Starš, ki vzdrži …

Zelo pomembno je, da starši vztrajajo pri dogovorjeni uri spanja, četudi se bo mladostnik upiral. Najstnik z vsakim uporom hkrati tudi išče odraslega, ki bo vzdržal, si zaupal in ostal zvest pri postavljanju mej. Prav to namreč mladostnika umiri, pa čeprav vam tega ne bo nikoli na glas priznal. 

Prav je, da se med tednom redno držite rutine, ob koncu tedna pa lahko pride do zmernih odstopanj. Tudi v mladostnikovo telo je že vgrajen dnevno-nočni ritem, zato upoštevanje le-tega pomeni upoštevanje njih samih in njihovega telesa, ki bo zagotovo odgovorilo s hvaležnostjo. Dnevi bodo polnejši energije, moči in vedrejšega pogleda na svet, ki je za mladostnika zaradi odraščanja toliko bolj intenziven in zahteven.

Za iskrene odnose.
Pridružite se naročnikom iskreni.net!

Dobili boste orodja in spodbude v obliki ekskluzivnih videov in člankov, ki vam bodo pomagale, da ustvarite vzpodbudno okolje za vas osebno, vaš zakon, družino, pa tudi širše. Z naročnino podprete tudi naše delo in omogočite rast ter razvoj tako sebe kot tudi izboljšavo bodočih vsebin za vas in ostale.
Hvala vam!

Naroči se

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja