Kako sva ohranila najin zakon pred propadom

Foto: Shutterstock

Brené Brown je ameriška profesorica in avtorica knjižnih uspešnic, svetovni javnosti pa predvsem znana po njenem revolucionarnem TED govoru o ranljivosti. Toda kljub svoji uspešni karieri, znotraj katere je pridobila mnogo uvidov v odnose, ji je ostajal en odnos, s katerim se ni mogla pohvaliti – odnos z možem. Leta 2020 je v odmevni pogovorni oddaji priznala, da ji je zakon predstavljal najtežjo stvar v življenju.

Kot je povedala, sta bila oba z možem Stevom otroka ločenih in ponovno poročenih staršev. Ne samo, da nista imela dobrega zgleda, kako živeti srečno zakonsko življenje, oba sta prihajala iz razmer, ki so bile podobne ‘cirkusu’. Ko je med njima prihajalo do nesoglasij, je iz njiju vrelo tisto, kat sta videla in slišala doma: “Morda za mojega moža to niso bili grdi prepiri, toda zame so bili. Drug drugega sva sramotila, poniževala, si izrekala besede, ki so puščale rane … Vsakič, ko sem se počutila potisnjeno v kot in brez moči, sem postajala zlobna,” je pripovedovala Brownova.

Kljub vsemu pa sta danes poročena že skoraj 35 let. V omenjeni oddaji je razkrila dve stvari, ki sta ohranili njun zakon: odločitev, da se ne bosta povsem ignorirala, in pravilo 80:20 – s katerim je razblinila “uveljavljeno” pravilo, da je zakon 50:50.

“Največja neumnost, kar sem jih kdaj slišala”

“Vsi pravijo, da je zakon 50:50. To je največja neumnost, kar sem jih kdaj slišala. Nikoli ni 50:50. Življenje ne deluje tako,” je pripovedovala Brownova in dala primer iz svojega življenja: “Če Steve pride domov in reče: ‘Imam 20,’ mu odgovorim: ‘Ne skrbi. Jaz jih imam 80.’ To pomeni, da imam v tistem trenutku toliko več energije, prijaznosti, potrpežljivosti in volje za vlaganje v odnos, da bom krila še tvoj del. Prevzela bom tudi več dolžnosti v gospodinjstvu, ti nudila čustveno oporo in poskrbela, da bova oba v redu”, je še pojasnila Brené. In seveda obratno. Ko bo ona na dnu, bo večji del prevzel njen mož.

Kaj pa ko skupaj nimata niti 50?

Seveda pa se je zgodilo, da je obema zmanjkalo energije in da sta se oba počutila kot da gresta proti 0. Brownova je omenila obdobje, ko sta bila z možem tako psihično in fizično izčrpana, da nista mogla več normalno funkcionirati. Njuno stanje pa je postajalo odličen teren za nove konflikte. Brené je skrbela za bolno mamo, Steve pa je imel zahtevno obdobje v službi. Skupaj sta napraskala le “35” (energije, volje, prijaznosti …). Torej niti približno 50, kaj šele 100.

Zato sta se odločila, da v takšnih obdobjih, ki za oba predstavljajo “izredno stanje”, skujeta načrt, kako bosta preživela in se ob tem čim manj ranila. In če so bili povrh še otroci preobremenjeni s šolo ali bolni, sta si rekla: “Naspimo se. Vsi. Vsaj 8 ur na dan. Gibajmo se, saj se nam v telesu nabira vsa naša tesnoba, žalost in težke stvari. Jejmo zdravo, kajti ko smo pod stresom, smo nagnjeni, da se zelo slabo in neredno prehranjujemo. Doze sladkorja, s katerim bi tešili stres, bi nam samo škodovale. Za čiščenje hiše prosimo za pomoč. Prekličimo vse dogovore z ljudmi, ki jih v resnici niti ne maramo ipd.”

Kako sta se tega načrta sploh domislila?

Brownova pripoveduje, da ju je do te odločitve pripeljala še ena nevzdržna situacija: V določenem obdobju je bila Brené zaradi predavanj veliko zdoma in od vsega izčrpana. Takrat si je na poti domov na letalu pogosto samo predstavljala, kako bo prišla domov in šla naravnost v posteljo. Toda ob tem se ni zavedala, da si je enako želel tudi njen mož, ki je medtem že več dni skupaj skrbel za otroka, kuhal, pral, čistil in hodil v službo. Srečanja na vratih so zato večkrat prinesla napetosti in razočaranja: “Pa kako ne razumeš, da sem utrujen/a?”

Nekega dne, ko sta bila oba malo bolj pomirjena, sta se dogovorila, da si bosta vsakič povedala, na kateri stopnji energije sta. In če njuni številki skupaj ne bosta dosegali 100, se bosta začela pogovarjati o načrtu, ki ju bo razbremenil. Nižja kot bo številka, več stvari bosta opuščala oziroma druge prosila za pomoč. Za Brownovo je to postal sistem, ki je, kot je povedala, ohranil njun zakon.

Zato je več kot prepričana, da je partnerstvo uspešno, če lahko nosiš moževih 20 oziroma on tvojih. In ko imata oba samo 20, da imata načrt, kako drug drugega ne bosta ranila.

Oglejte si tudi:

Nada Zupančič: Tudi mož in otroci si zaslužijo svežo mamo

Dr. Miran Možina: Si upam biti ranljiv? (interpretacija ranljivosti po Brené Brown)

Nada Zupančič: “Ravno tisto, kar si v odnosu najbolj želim, mi drugi najtežje da”

Dr. Katarina Kompan Erzar: Partnerski odnos je živ ali pa ga ni

Za iskrene odnose.
Pridružite se naročnikom iskreni.net!

Dobili boste orodja in spodbude v obliki ekskluzivnih videov in člankov, ki vam bodo pomagale, da ustvarite vzpodbudno okolje za vas osebno, vaš zakon, družino, pa tudi širše. Z naročnino podprete tudi naše delo in omogočite rast ter razvoj tako sebe kot tudi izboljšavo bodočih vsebin za vas in ostale.
Hvala vam!

Naroči se

Komentarji

  1. Zelo enostavno. Oba sta bila toliko zrela in toliko pametna, da sta se maksimalno potrudila. Če bi se trudil samo eden, ne bi uspelo in bi prišlo do ločitve. Tako kot se to dogaja dan na dan. Vse več ljudi je ločenih, ker jim ni uspelo najti skupne poti.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

SKLENI NAROČNINO že od 4,90 € / mesec