Babice spretnejše, a dedki nič manj pomembni

Thumbnail

Po raziskavah norveškega sociologa Knud Knudsena, ki je tudi sam v vlogi starega starša, evropski otroci preživijo veliko časa s svojimi dedki in babicami. Ti igrajo pomembno vlogo zlasti v času, ko so vnuki še majhni, staršem pa je pomoč pri varstvu zelo dobrodošla.

Knudsen je v svojih raziskavah odkril, da se babice nekoliko lažje vključijo v pomoč pri varstvu vnukov, kar pa ne pomeni, da imajo dedki ob tem manj pomembno vlogo.

Tudi sam ima 4 vnuke in kadar se le da, iščejo priložnost za skupna srečanja. S svojo ženo Gro gresta vsak torek ponje v vrtec, nato pa se z njimi igrajo, dokler ne pridejo starši. Včasih skupno druženje vključijo tudi v vikende.

Študija, ki je zajela 5.500 starih staršev med 60 in 85 letom, je zajela kar 11 evropskih držav – Avstrijo, Dansko, Francijo, Grčijo, Nemčijo, Italijo, Nizozemsko, Švedsko, Švico, Španijo in Belgijo. Opažanja se, zanimivo, niso bistveno razlikovala med posameznimi državami.

»Radi bi videli več starih staršev, ki bi preživljali čas s svojimi vnuki,« pravi Knudsen. »Včasih so pri tem res spretnejše babice, ki lahko to vlogo prevzamejo tudi same, vendar je prednost za oba, če jo opravljata skupaj.«

Pomembna je vloga obeh

Knudsen opaža tudi, da babice že tradicionalno bolj skrbijo za stike s širšo družino. S svojo žensko in materinsko intuicijo namreč tudi sedaj, kot babice, lažje poiščejo in vidijo prave načine, kako se lahko vključijo v pomoč mladi družini. Zato je dedku veliko lažje opravljati vlogo starega očeta, ko ima ob sebi podporo svoje žene.

Po drugi strani pa se je pokazalo tudi, da se moški pravzaprav zelo dobro znajdejo v vlogi dedkov. Nekatere izmed njih ravno prisotnost žena ovira in jim jemlje vso iniciativo. To velja zlasti za tiste pare, kjer želi babica prevzeti ves prostor.

Večinoma velja, da porabijo babice pred 60 letom v povprečju več časa s svojimi vnuki kot dedki, po 60 letu pa se ta razlika izniči. Po nekaterih ugotovitvah naj bi dedki po 70 letu v odnosu do vnukov celo  prevzeli celo ključno vlogo.

»Vsekakor so socialne in demografske spremembe prinesle veliko sprememb v odnos stari starši – vnuki. Življenjska doba se je podaljšala, bolje smo situirani in lažje vzpostavimo bližnje odnose med vsemi tremi generacijami,« o svojih izsledkih razlaga Knudsen.

Kaj vpliva na vključenost starih staršev?

»Današnji starši so izredno obremenjeni s službami. Nekoč so se za starševstvo odločali veliko prej, danes pa se je čas prvega rojstva pomaknil že močno proti 30 letom, ko je večina staršev že močno vpeta v obveznosti.« Stari starši, ki so v času, ko so vnučki majhni, še zelo pri močeh, igrajo tako zelo pomembno vlogo pri varstvu in drugi pomoči mladim družinam.

Seveda pa je izredno pomembno, da se zavedajo tudi svojih meja in tako spoštujejo, da mora biti osnovna družina dovolj časa tudi sama in predvsem samostojna. To pa nujno pomeni, da se morajo odreči pretiranemu vključevanju, dajanju nasvetov ali celo izsiljevanju.

Na to, koliko časa stari starši preživijo s svojimi vnuki, vsekakor vplivajo spremenjene demografske razmere, odvisno pa je tudi od prioritet, ki si jih sama postavita v tistem obdobju svojega življenja, ter od krajevne razdalje med njimi in vnuki.

V končni fazi pa igra pri načinu in količini vključenosti starih staršev ključno vlogo predvsem kakovost odnosa med njimi in njihovimi otroki, torej starši njihovih vnukov. Ta odnos je tisti, ki bo najmočneje določal pomen in količino skupno preživetega časa z vnuki.

Za iskrene odnose.
Pridružite se naročnikom iskreni.net!

Dobili boste orodja in spodbude v obliki ekskluzivnih videov in člankov, ki vam bodo pomagale, da ustvarite vzpodbudno okolje za vas osebno, vaš zakon, družino, pa tudi širše. Z naročnino podprete tudi naše delo in omogočite rast ter razvoj tako sebe kot tudi izboljšavo bodočih vsebin za vas in ostale.
Hvala vam!

Naroči se

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja