Ženske imajo pravico, da rojevajo brez bolečine

Thumbnail

Pod okriljem Slovenskega združenja za anesteziologijo in intenzivno medicino je izšla knjižica Lajšanje bolečin med porodom, katere namen je nosečnicam in porodnicam pomagati, da se lažje pripravijo na porod. 

V publikaciji, prevedeni in prirejeni po angleški različici, lahko najdejo pojasnila o porodnih bolečinah in načine, kako jih olajšati, kar bo po prepričanju piscev pripomoglo k zmanjšanju stresa med porodom in bo pozitivno vplivalo na njegov izid.

Prof. dr. Vesna Novak Jankovič, dr. med., predstojnica Kliničnega oddelka za anesteziologijo in intenzivno terapijo operativnih strok Kirurške klinike UKC Ljubljana, ki je recenzentka tega priročnika, je rojevanje označila za eno najbolj bolečih izkušenj v življenju žensk, te pa imajo pravico, da rojevajo z manj bolečinami. V knjižici so zato zbrali različne metode za lajšanje bolečin, od samopomoči, kot so sproščanje in masaža, prek dopolnilnih metod hipnoze, akupunkture in aromaterapije do medicinskih načinov dovajanja protibolečinskih sredstev.

Vnaprej je težko vedeti, katera metoda za lajšanje bolečin bo za posameznico najprimernejša; najbolje o tem lahko svetuje babica, navzoča med porodom, pišejo v knjižici. Ključno je, da se porodnica počuti domače, k zmanjševanju občutka tesnobe pomaga tudi poprejšnje obiskovanje šole za starše. Koristne so metode za samopomoč, na primer umirjeno dihanje, ki poveča dovod kisika v mišice in tako zmanjša bolečine, poleg tega pa porodnice zaradi osredotočenosti na dihanje bolečine manj vznemirjajo. Strokovnjaki priporočajo, da nosečnica vadi sproščanje pred porodom, pomirja pa tudi masaža med porodom. Bolečine lahko omili z aromaterapijo, refleksologijo, celo s hipnozo in akupunkturo, vendar poznavalci opozarjajo, da mora za to poiskati usposobljenega izvajalca. Uporablja se tudi električno draženje živcev prek kože, pri čemer ženski na hrbet nalepijo štiri ploščate blazinice, skozi katere teče šibek električni tok.

Ena od tehnik lajšanja neprijetnih porodnih občutkov je z dušikovim oksidulom, entonoxom, ki je tovarniško pripravljena zmes dveh plinov, sestavljena iz polovice dušikovega oksidula in prav toliko kisika, vendar lahko to povzroči rahlo vrtoglavico ali kratkotrajno slabost. Več negativnih posledic in tudi slabši učinek imajo lahko opioidi, kamor spadajo zdravila proti bolečinam, ki delujejo prek opiatnih receptorjev in zato učinkujejo podobno kot morfij, toda ta sredstva največkrat ublažijo bolečine le do neke mere. Nekatere porodnice pravijo, da jih ta zdravila sprostijo in jim zmanjšajo zaskrbljenost, druge pa so nad protibolečinskim učinkom opioidov razočarane in pravijo, da jim ta zdravila zmanjšajo občutek obvladovanja položaja. Opioidi lahko obenem povzročajo zaspanost, slabost, upočasnijo praznjenje želodca, zaradi porodnih analgetikov se lahko upočasni dihanje, pri otroku pa lahko uporaba opioidov podaljša čas do prvega vdiha, je navedeno v knjižici.

Sicer pa je treba, ne glede na metodo, preučiti prednosti in tveganja posamezne izbire ter se posvetovati s strokovnjaki.

Priljubljena epiduralna porodna analgezija 

Avtorji knjižice namenjajo največ pozornosti epiduralni in subarahnoidni porodni analgeziji, ki sta najučinkovitejši, vendar tudi najbolj zahtevni, zato ju izvajajo anesteziologi. Njena uporaba se v Sloveniji v zadnjih letih povečuje, zanjo se odloča od 35 do 40 odstotkov slovenskih porodnic. “To je najbolj ugodna metoda za lajšanje porodne bolečine, če se ženska z njo strinja, je pa povezana z več stranskimi učinki v primerjavi z drugimi metodami, medtem ko za novorojenčke nima večjih posledic,” je povedala vodja ljubljanske porodnišnice Tanja Premru – Sršen.

Ena od pomanjkljivosti je, da lahko do ublažitve bolečin mine tudi 40 minut (čas, potreben za namestitev epiduralnega katetra, in čas do začetka delovanja zdravil). Obstaja tudi večja verjetnost, da bo moral porodničar za iztis otroka pomagati s pripomočki (vakuum – vlečna kapica na otrokovi glavi ali porodničarske klešče) ali s pritiskom na trebuh. Obstajajo še druga tveganja, denimo to, da je z epiduralno porodno analgezijo druga porodna doba običajno daljša in je bolj verjetno, da bo porodnica potrebovala zdravilo za pospešitev in okrepitev popadkov. Mogoče je, da se ji zniža krvni tlak, lahko se pojavi občutek šibkih nog in težje odvajanje vode, morda pa bo nastala srbečica kože in zvišana telesna temperatura, ki jo lahko spremljajo znaki ogroženosti ploda. To vrsto pomoči mnoge porodnice pozdravljajo tudi zato, ker lahko bolje sodelujejo pri porodu, če ne čutijo hudih bolečin.

vir: www.dnevnik.si

Za iskrene odnose.
Pridružite se naročnikom iskreni.net!

Dobili boste orodja in spodbude v obliki ekskluzivnih videov in člankov, ki vam bodo pomagale, da ustvarite vzpodbudno okolje za vas osebno, vaš zakon, družino, pa tudi širše. Z naročnino podprete tudi naše delo in omogočite rast ter razvoj tako sebe kot tudi izboljšavo bodočih vsebin za vas in ostale.
Hvala vam!

Naroči se

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja