Virusne okužbe dihal ogrožajo zlasti majhne otroke

Thumbnail

 Iz Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) že opozarjajo na začetek sezone okužb dihal z respiratornim sincicijskim virusom (RSV) in drugimi virusi. Po izkušnjah iz prejšnjih let epidemiji običajno sledi gripa. 

V zadnjem tednu se je na pediatričnem oddelku UKC zelo povečalo število otrok z akutnim bronhiolitisom in vnetjem majhnih dihalnih poti, višek obolenj pa šele pričakujejo. Prav dojenčki in mlajši otroci so za okužbo z virusom najbolj dovzetni, mnogi od njih potrebujejo zdravljenje v bolnišnici in uporabo respiratorja.

Kaj lahko storimo sami?

Iz Združenja za pediatrijo staršem svetujejo, da doma uvedejo preventivne ukrepe, ki pomagajo preprečevati naglo širjenje virusov.

Respiratorni sincicijski virus povzroča okužbo dihal, prenaša se s kašljanjem, kihanjem in neposrednim stikom z bolnikom ali okuženimi predmeti. Zato se priporoča pogosto umivanje rok, čiščenje z virusi onesnažene površine, pogosto zračenje bivalnih prostorov, zadostno gibanje na svežem zraku, prepoved kajenja v stanovanju. Nekateri odraslim in dovolj starim otrokom svetujejo tudi cepljenje proti gripi.

Predsednica Združenja za pediatrijo, dr. Margareta Seher Zupančič poudarja, da mora bolan otrok ostati doma, saj se bodo s tem zmanjšale možnosti zapletov bolezni pri otroku in širjenja okužbe v vrtcu ali šoli.

Prav tako naj starši, ki imajo doma dojenčka, če je le možno, starejšega sorojenca vzamejo iz vrtca v domače varstvo še pred razmahom epidemije. Z manjšimi otroci ni priporočljivo obiskovati trgovskih centrov, množičnih prireditev ali drugih prostorov, kjer je veliko ljudi.

Še nekaj o samem virusu

RSV je kratica za respiratorni sincicijski virus, ki je pogost povzročitelj okužb dihal pri dojenčkih in otrocih v zgodnjem otroštvu. Večina dojenčkov se z njim okuži že v prvem letu starosti, skoraj vsak otrok pa zagotovo do konca drugega leta. Pri nas se okužbe pojavljajo od jeseni do pomladi. Za odrasle in starejše otroke sama okužba ne predstavlja večje nevarnosti in prinese običajno le slabše počutje, izcedek iz nosu, zmeren kašelj in nekoliko povišano temperaturo. Protivirusnega zdravila ni, največkrat se priporoča veliko tople pijače (posebno čaj z medom in limono) ter počitek.

Okužbe nekoliko težje potekajo pri starejših in pa mlajših otrocih ter dojenčkih, ki so prezgodaj rojeni, imajo kronično bolezen pljuč in hujšo prirojeno srčno napako. Pri teh se okužba lahko razvije v pljučnico ali akutni bronhiolitis, ki povzroči težave z dihanjem. Majhni otroci morajo v tem primeru pogosto v bolnišnico, kjer se nudi podporna terapija.

Ker lahko epidemija traja tudi naslednjih nekaj mesecev, zdravniki toplo priporočajo upoštevanje preventivnih ukrepov.

Za iskrene odnose.
Pridružite se naročnikom iskreni.net!

Dobili boste orodja in spodbude v obliki ekskluzivnih videov in člankov, ki vam bodo pomagale, da ustvarite vzpodbudno okolje za vas osebno, vaš zakon, družino, pa tudi širše. Z naročnino podprete tudi naše delo in omogočite rast ter razvoj tako sebe kot tudi izboljšavo bodočih vsebin za vas in ostale.
Hvala vam!

Naroči se

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja