Prva obravnava “Enega izmed nas” v EP

Thumbnail

V Evropskem parlamentu je v četrtek potekala javna razprava o državljanski pobudi Eden izmed nas. Pobuda poziva Evropsko Unijo k prepovedi financiranja raziskovalnih dejavnosti, kjer prihaja do uničevanja človeških zarodkov.

V uvodu je Gregor Puppinck, predstavnik državljanske pobude Eden izmed nas, povzel njene cilje: »Naša želja je preprosta, jasna in skladna z zakonodajo EU. Prosimo, da se v finančne regulacije EU vključi etična klavzula, ki bo nedvoumno izključevala kakršno koli uničevanje človeških zarodkov

Za njim je dobil besedo Filippo Vari, strokovnjak za raziskave na zarodkih, ki je poudaril potrebo po usklajenosti evropskih zakonodaj na tem področju ter po spoštovanju dostojanstva in pravnem varstvu človeškega zarodka. Sophia Kuby, direktorica organizacije European Dignity Watch, pa je pozvala k višanju etičnih standardov in k večjemu nadzoru pri dodeljevanju evropskih sredstev razvojnim projektom po vsem svetu, pri čemer se mnogo denarja porabi tudi za splave in druge postopke, ki povzročijo smrt zarodka.

Sledila so razmišljanja nekaterih evropskih poslancev, tako podpornikov kot nasprotnikov pobude Eden izmed nas. Med njimi je bil tudi slovenski poslanec Lojze Peterle, za katerega prvo vprašanje, ki ga odpira državljanska pobuda, ni status znanosti, ampak status človeka:

»Pogovoriti se je treba o osnovnem vprašanju, iz katerega izhaja pobuda, to je odnos do človekovega dostojanstva, ki so ga očetje Evropske Zveze postavili kot temelj svobodne in združene Evrope.« 

»Ne vidim biološkega ne kakšnega drugega argumenta, ki bi spočetemu življenju vzel status človeškega bitja. Tako se je izreklo tudi evropsko sodišče. Če pa gre za ljudi, potem so posledice jasne. Ker imamo opraviti s človekom, ne moremo mimo vprašanja, kako varovati njegove pravice v najbolj občutljivi in ranljivi fazi, ko se sam ne more braniti,« je prepričan Peterle.

Obravnave sta se udeležili tudi dve slovenski predstavnici civilne družbe

Brez nizkih udarcev ni šlo

Kot vedno, ko se sproži pogovor o dostojanstvu in vrednosti nerojenih otrok, tudi tokrat ni šlo brez polen pod noge. Dva dni pred obravnavo pobude pred evropskimi poslanci je njen odbor brez kakršnega koli vprašanja prejel dopis s spremenjenim potekom obravnave. Šlo je za očiten poskus določene skupine evroposlancev, da bi se pobuda Eden izmed nas kar se da minimaliziral in da volja skoraj 1,8 milijona Evropejcev ne bi bila spoštovana.

Spremenjeni urnik je namreč predvideval, da bi prvi krog govorcev sestavljali štirje poslanci in dva komisarja, preden bi imeli predstavniki pobude sploh priložnost predstaviti njene cilje in vsebino. Poleg tega je bilo predvideno, da naj bi poslanec, ki je v zadnjih dneh večkrat izjavil, da bo naredil vse v svoji moči, da pobuda ne bo imela nikakršnega učinka, dobil besedo kar trikrat.

Odbor Enega izmed nas se je na spremembo poteka obravnave odzval s protestnim pismom, v katerem je opozoril na kontradiktornost in nespoštovanje demokratičnega procesa obravnave evropske državljanske pobude. V odboru so vztrajali, da bodo obravnavo bojkotirali, če parlament ne bi omogočil pravične in uravnotežene razprave.

Kaj se bo iz vsega izcimilo, ni bilo jasno še niti deset minut pred sejo. Naposled je parlament le popravil dnevni red obravnave in le-ta se je lahko začela. 

Do danes najuspešnejša evropska državljanska pobuda

Evropsko državljansko pobudo je kot obliko demokratičnega sodelovanja v Evropski Uniji leta 2012 uvedla Lizbonska pogodba. Z državljansko pobudo lahko milijon državljanov iz najmanj četrtine držav članic od Evropske komisije zahteva, da oblikuje zakonodajni predlog s področja, ki je v njeni pristojnosti. Pobuda Eden izmed nas je bila ena prvih državljanskih pobud in do zdaj tudi daleč najbolj uspešna. Zbrala je kar skoraj 1,8 milijona podpisov.

Četrtkova obravnava je pomenila začetek zakonodajnega procesa. Evropska komisija ima sedaj tri mesece časa, da pobudo preuči in se odloči, kako bo ukrepala. 

Več o vsebini državljanske pobude Eden izmed nas: iskreni.net

Več o četrtkovi obravnavi pobude: EuropeanDignityWatch.org

Za iskrene odnose.
Pridružite se naročnikom iskreni.net!

Dobili boste orodja in spodbude v obliki ekskluzivnih videov in člankov, ki vam bodo pomagale, da ustvarite vzpodbudno okolje za vas osebno, vaš zakon, družino, pa tudi širše. Z naročnino podprete tudi naše delo in omogočite rast ter razvoj tako sebe kot tudi izboljšavo bodočih vsebin za vas in ostale.
Hvala vam!

Naroči se

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja