Bodite umirjeni, darujte se za druge, igrajte se, skrbite za naravo, delajte za mir … to med drugim papež Frančišek svetuje vsem, ki si želijo srečnega življenja.
Po 500 dneh svojega papeževanja je dal Frančišek svoj prvi intervju za kak argentinski medij – obširno je spregovoril v posebni tedenski prilogi Viva dnevnika Clarín. Med drugim je podal tudi nasvete za to, kako vnesti več veselja v svoje življenje:
1. Živi in pusti živeti
V Rimu nekaj podobnega izražajo z besedami: »Premakni se naprej in dopusti drugim, da storijo enako.« To je prvi korak na poti miru in sreče.
2. Podarjajte se drugim
Če se obrneš vase, tvegaš, da boš postal egocentričen. In stoječa voda pa postane kalna.
3. Delujte umirjeno
Ko sem v Buenos Airesu še veliko spovedoval in ko je prišla kaka mlada mama, sem jo vedno vprašal: »Koliko otrok imate? Se igrate z njimi?« Tega vprašanja niso pričakovale, vendar sem jim povedal, da je igra z otroki ključnega pomena, gre za neko zdravo kulturo.Papež, ki je nekoč na srednji šoli učil književnost, je uporabil podobo iz argentinskega romana Ricarda Güiraldesa, v katerem se glavni junak – gavčo Don Segundo Sombra – ozira nazaj na svoje življenje.
»Pravi, da je bil v svoji mladosti skalnat potok, ki je vse odnašal s seboj; kot odrasel je bil hiteča reka; v starih letih pa se še vedno vidi premikanje, a teče počasi, umirjeno,« je starega gavča citiral papež in dodal, da mu je všeč ta zadnja podoba počasne umirjene vode – “biti v življenju zmožen premikanja s prijaznostjo in ponižnostjo, mirnostjo. Starejši ljudje imajo to modrost, so spomin ljudstva. In ljudstvo, ki ne skrbi za svoje ostarele, nima prihodnosti.«
4. Igrajte se z otroki
Potrošništvo nas peha v strah pred tem, da bi izgubili zdravo kulturo prostega časa, branja in uživanja v umetnosti. Ko sem v Buenos Airesu še veliko spovedoval in ko je prišla kaka mlada mama, sem jo vedno vprašal: »Koliko otrok imate? Se igrate z njimi?« Tega vprašanja niso pričakovale, vendar sem jim povedal, da je igra z otroki ključnega pomena, gre za neko zdravo kulturo. Vem, da je težko, ker odhajajo starši zgodaj na delo in se včasih vračajo, ko otroci že spijo, res je težko, vendar je potrebno to početi.
Družine morajo tudi izklopiti televizijo, ko sedejo k skupnemu obroku, kajti, čeprav je televizija uporabna, da sledimo na novicam, njena navzočnost pri obrokih ne dopušča komunikacije drug z drugim.
5. Preživljajte nedelje z družino
Nedelje bi morale biti proste, nedelja je za družino.
6. Pomagajte mladim, da najdejo delo
Z mladimi moramo biti kreativni. Če nimajo dovolj priložnosti, zapadejo v drogo. Med mladimi brez dela je tudi veliko samomorov. Ni dovolj, da jim damo hrano. Dostojanstvo pomeni, da lahko sam zaslužiš za hrano.
7. Spoštujte in skrbite za naravo
Potreba po tem, da govorimo slabo o drugih, kaže na nizko samopodobo.Morali bi skrbeti za stvarstvo, pa tega ne počnemo. To je eden največjih izzivov, kar jih imamo. Mislim, da si ne zastavljamo naslednjega vprašanja: “Mar človeštvo ne dela samomora s takšno nepremišljeno in tiransko uporabo narave?”
8. Hitro pozabite slabo
Potreba po tem, da govorimo slabo o drugih, kaže na nizko samopodobo. To namreč pomeni: Počutim se tako nizko, da namesto, da bi se pobral, raje tiščim še druge k tlom. Hitro pozabljanje negativnih stvari je zdravo.
9. Spoštujte tiste, ki mislijo drugače
Mir včasih daje vtis tihote, vendar ni nikoli tiho, mir je vedno aktiven.Druge lahko navdihnemo s svojim pričevanjem, tako da skupaj rastemo v komunikaciji. Najslabši pa je verski prozelitizem, ki paralizira. S teboj se pogovarjam zato, da bi te prepričal. Ne. Vsakdo vstopa v dialog preko svoje lastne identitete. Cerkev raste preko tega, da privlači druge, ne tako, da jih prepričuje.
10. Aktivno iščite mir
Živimo v času mnogih vojn. V Afriki se zdi, kot da bi šlo za plemenske vojne, vendar so v resnici nekaj drugega. Vojna uničuje. Klic po miru moramo vpiti na glas. Mir včasih daje vtis tihote, vendar ni nikoli tiho, mir je vedno aktiven.
Vir: CNS, Clarín
Za iskrene odnose. Pridružite se naročnikom iskreni.net!
Dobili boste orodja in spodbude v obliki ekskluzivnih videov in člankov, ki vam bodo pomagale, da ustvarite vzpodbudno okolje za vas osebno, vaš zakon, družino, pa tudi širše. Z naročnino podprete tudi naše delo in omogočite rast ter razvoj tako sebe kot tudi izboljšavo bodočih vsebin za vas in ostale.
Hvala vam!