»Zbiranje donacij ni odgovor na krizo. Je način oznanjanja naše vizije in vabljenja drugih k poslanstvu, ki ga imamo,« je v knjigi Duhovnost zbiranja sredstev zapisal Henri Nouwen. In prav to, da bi naši donatorji obenem postali tudi naši sodelavci, je naš glavni motiv pri nagovarjanju ljudi k podpori.
Ko smo leta 2009 začeli s sistematičnim zbiranjem donacij, je bila donacijska miselnost v Sloveniji še zelo v povojih. Že dolgo je bilo zbiranje donacij sicer navzoče na področju humanitarnih dejavnosti, ni pa bilo običajno, da bi ljudje svojo donacijo namenili organizaciji, ki deluje predvsem na področju preventive. Za nevladne organizacije naj bi – kako ironično – skrbela predvsem država preko razpisov.
Dobro opravljeno delo, ki je za naše uporabnike koristno in potrebno, donatorji znajo ceniti in tudi finančno podpreti.
Odločitev, da vam zaupamo …
Vendar pa se je kmalu pokazalo, da iz takšnih ali drugačnih razlogov na sredstva iz državnih razpisov težko računamo v taki meri, ki bi zagotavljala nemoteno delovanje in razvoj našega dela, zato smo sprejeli strateško odločitev, da bo naš temeljni vir financiranja zbiranje donacij med posamezniki in družinami, ki so tudi sicer naša ciljna publika.
V tem času smo se veliko naučili. Skoraj pri vsaki donacijski akciji smo poskusili kaj novega, da bi donatorjem prišli še bolj naproti. Še posebej nas veseli, da smo uspeli vplivati na miselnost, da zbiranje donacij ni primerno samo za humanitarne namene, opažamo pa, da nas mnoge sorodne organizacije tudi že posnemajo.
Če nas torej kdo vpraša, od česa živimo, je naš odgovor, da od darov dobrih ljudi.
Na prvi pogled se zdi zanašanje na donacije precej negotov vir financiranja. Vendar pa ima odvisnost od donatorjev tudi pomembne prednosti. Donacijske akcije nam vsakič znova nastavljajo ogledalo. Dobro opravljeno delo, ki je za naše uporabnike koristno in potrebno, donatorji znajo ceniti in tudi finančno podpreti. Na drugi strani pa, če smo kje zašli in kakšno stvar opravili slabo, se to kaj hitro pozna tudi pri zbranih sredstvih. Obenem pa pri mnogih donatorjih opažamo, da so postali naši sodelavci tudi na drugačen način. Ljudje, ki so nas podprli z donacijami, so namreč postali veliko bolj povezani s poslanstvom dela za družine in ga tudi sami, v svojem okolju, začeli globlje živeti.
Če nas torej kdo vpraša, od česa živimo, je naš odgovor, da od darov dobrih ljudi. Zato se želim prav vsakomur še enkrat zahvaliti. Hvala, dragi donatorji, da nas podpirate in znate ceniti naše delo!
Od trgovine …
Ko smo se leta 2014 preselili v nove prostore na Nazorjevi ulici v Ljubljani, je hitro vzklila tudi ideja, da bi odprli trgovino. Škoda se nam je namreč zdelo, da bi v prostorih sredi mesta imeli samo pisarno, zato smo se odločili, da bomo uredili tudi prodajni kotiček. Tako smo konec leta 2014 odprli trgovino Iskreni. Čez dve leti, konec leta 2016, pa zagnali še spletno trgovino Iskreni. Danes, ko ima Zaaod Iskreni svoje prostore na Brezovici, fizične trgovine ni več, spletna trgovina pa se je okrepila in vam nudi ogromno kakovostne literature ter drugih izdelkov, kot so okolju prijazni izdelki za osebno nego in gospodinjstvo, zabavne družabne igre, kakovostna glasba na zgoščenkah ali USB ključkih in druga darila.
Vsekakor želimo s trgovino Iskreni tudi v prihodnje konkretneje podpirati delo za zakonce in družine, kar je naše osnovno poslanstvo. Njegovo uresničevanje je s selitvijo na Brezovico možno še na številne druge načine, saj lahko zakonce in družine podpremo tudi s:
- terapijami, delavnicami in skupinami v Terapevtskem centru Iskreni,
- tedenskimi oddajami s področja partnerskih in medgeneracijskih odnosov, vzgoje, osebne rasti, duhovnosti ipd., ki nastajajp v studiu Iskreni,
- (novimi) delavnicami, ki potekajo na terenu ali v naših prostorih na Brezovici,
- svetovanjem FertilityCare in NaPro.
… do založništva
V povezavi s trgovino pa poskušamo zakonce in družine nagovarjati še na en način. Gre za izdajanje dobrih knjig. Našo prvo knjigo, Čušinovo Vito Doloroso, smo izdali spomladi 2019 in naleteli na zelo dober odziv, saj je bila po dveh mesecih razprodana. Knjiga Čudovita princesa, ki jo je za deklice, ki vstopajo v puberteto, napisala Maja Vovk, pa je sploh presegla vsa pričakovanja, saj je bila prodana v že več kot 7000 izvodih.
Zavod Iskreni je do danes izdal že več kot 20 knjig in prepričani smo, da lahko na ta način obogatimo udeležence naših programov in bralce našega portala, pa tudi vse druge, ki jim zakon in družina veliko pomenita.
Zato lahko tudi v prihodnjem letu pričakujete zanimive knjižne novosti. Prva je težko pričakovana Skrivnostna lepotica, namenjena najstnicam od 13. leta dalje, ki jih bo s simpatičnim jezikom in prikupnimi ilustracijami popeljala v svet deklištva ter ponudila odgovore na vsa vprašanja o telesnem razvoju, norih občutkih, fantih in spolnosti. Na voljo bo že januarja. 😉
Veseli bomo tudi vaše podpore
Če ste se prepoznali med tistimi, ki radi berejo naš portal, berejo ali podarijo knjige naše založbe in/ali pa se nam pridružijo na delavnicah, bomo veseli, če nam svojo podporo izrazite tudi z donacijo po svojih močeh.
Donacijo lahko nakažete neposredno na naš račun. To naredite s pomočjo naslednjih podatkov:
ZAVOD ISKRENI, Zavod za kulturo življenja
Cesta v Log 11
1351 Brezovica pri Ljubljani
TRR: SI56 2900 0005 1138 645
IBAN: BACXSI22
Koda namena: CHAR
Namen: DDA 2024
Sklic: SI00 1001-2024
Lahko pa donirate preko donacijske spletne strani https://www.iskreni.net/donacija, kjer je mogoče donacijo plačati tudi s kreditno kartico ali skleniti trajnik.
Hvala!