Najstnica in mama, ki ostaneta povezani: misija nemogoče?

Foto: CanvaFoto: Canva

Najstniška leta so zaradi številnih sprememb na telesnem, čustvenem in odnosnem področju naporna: tako za najstnike kot za njihove starše. A tudi puberteta enkrat mine, z njo pa nenehno nihanje razpoloženja, loputanje z vrati, kričanje, jezikanje … Zato je pomembno, da v “najhujšem” obdobju vidimo preko teh izzivov in se trudimo za povezanost s svojimi otroki. Pa čeprav se bo pogosto zdelo, kot da nam je pri tem povsem spodletelo.

To velja tako za dekleta kot fante. V tokratnem prispevku se bomo osredotočili na odnos mama-hči, a kakšen nasvet pride prav tudi pri negovanju odnosa mame s sinom ter očeta s sinom ali hčerko.

Vloga mame v življenju najstnice

Zdrava in zaupljiva vez z mamo lahko zagotovi vodstvo, stabilnost in čustveno podporo, ki jo najstnica med odraščanjem še kako potrebuje. V tem obdobju se namreč najstnice srečujejo z velikim pritiskom vrstnikov, iskanjem svoje lastne identitete, morebitnimi težavami v šoli in odnosih.

Zdrava razmerja med materami in hčerami v tem obdobju pomagajo pri krepitvi zaupanja, močne samopodobe in čustvene odpornosti pri hčerkah. Omogočajo tudi odprto komunikacijo, kar pomaga preprečiti nesporazume in zgraditi medsebojno spoštovanje, zaradi tega pa se bo hči tudi pogosteje obrnila na svojo mamo za nasvet, tolažbo in razumevanje. Če se hčerka počuti čustveno podprto in razumljeno s strani svoje mame, lahko to zmanjša tudi tveganje za nezaželena vedenja, kot so zloraba substanc ali negativna telesna podoba, ki lahko izvirajo iz pomanjkanja povezave ali komunikacije s starši.

Dober odnos je lahko vir moči tako za mamo kot za hčerko skozi najstniška leta in tudi pozneje v življenju.

Kako okrepiti vez med materjo in hčerko?

  1. Odprta komunikacija. Aktivno jo poslušajte, ne da bi jo prekinjali, sodili ali po nepotrebnem solili pamet. Včasih je vse, kar najstnica potrebuje, nekdo, ki jo bo poslušal, ne da bi takoj skušal rešiti njeno težavo. Spodbujajte jo, da deli svoje misli in občutke, ter potrjujte njena čustva, tudi če jih ne razumete popolnoma.

  2. Preživite kakovosten čas skupaj. Poiščite dejavnosti, v katerih obe uživata: bodisi kuhanje, peka, gledanje filmov, poslušanje podcastov, sprehodi ali ustvarjanje. To ustvarja priložnosti za sproščen, spontan pogovor in skupne izkušnje, ki krepijo vajino povezanost.

  3. Spoštujte njeno rastočo neodvisnost. Najstnice so v procesu razvoja svoje neodvisnosti. Izkažite spoštovanje do njene samostojnosti, tako da ji omogočite sprejemanje odločitev in ji nudite prostor za rast. To pomaga graditi zaupanje in ji pokaže, da verjamete v njeno sposobnost obvladovanja sveta.

  4. Bodite ranljive in delite lastne izkušnje. Delite nekaj svojih najstniških izkušenj, težav in napak. To pomaga premostiti generacijski prepad in ji omogoči, da vidi, da niste samo starš z avtoriteto, ampak tudi človek, ki je šel skozi podobne izzive.

  5. Spodbujajte njene interese in strasti. Podprite jo pri raziskovanju novih hobijev ali dejavnosti. Ne glede na to, ali gre za šport, glasbo, umetnost ali določeno karierno usmeritev, izkazovanje iskrenega interesa za to, kar jo veseli, ji pomaga, da se počuti opaženo in razumljeno.

  6. Postavite meje s sočutjem. Čeprav je pomembno, da ji omogočite neodvisnost, je prav tako pomembno, da ohranite jasne meje glede tega, kaj je sprejemljivo in kaj ne. Nastavite pričakovanja z ljubeznijo in prijaznostjo, razložite, zakaj določena pravila obstajajo, namesto da bi jih strogo uveljavljali. Tako ustvarite prostor, v katerem lahko zaupa, da so vaša pravila res v njeno dobro.

  7. Spoštujte njeno zasebnost. V tem obdobju najstnice odkrivajo svojo identiteto, kar pogosto vključuje tudi potrebo po zasebnosti. Omogočite ji osebni prostor, medtem ko ohranite odprte komunikacijske kanale. Tako ji pokažete, da spoštujete njeno rastočo potrebo po neodvisnosti, obenem pa boste tam, ko vas potrebuje.

  8. Pohvalite in potrdite njeno vrednost. Pozitivna spodbuda je ključna. Pohvalite njene dosežke, vendar jo tudi potrdite kot osebo – ne le zaradi tega, kar doseže. Povejte ji, da jo imate radi zaradi tega, kdo je, ne le zaradi tega, kar počne in doseže.

  9. Bodite zgled. Pokažite zdrave mehanizme obvladovanja stresa, čustveno inteligenco in samospoštovanje. Če pokažete, kako se soočati z izzivi ali težkimi čustvi na zdrav način, lahko to postane zgled, ki ji pomaga, da ravna enako.

  10. Ustvarite rituale ali običaje. Majhni rituali, kot so skupna tedenska kosila ali pogovori pred spanjem, ustvarjajo doslednost v vašem odnosu. Ti trenutki zagotavljajo stabilnost in so nekaj, česar se veseli in na kar se lahko zanes med kaosom najstniških let.

Z ohranjanjem povezanosti, razumevanjem njenih potreb in spodbujanjem odprte komunikacije lahko mama ustvari močno osnovo zaupanja, ljubezni in medsebojnega spoštovanja s svojo najstniško hčerko. Dober odnos je lahko vir moči tako za mamo kot za hčerko skozi najstniška leta in tudi pozneje v življenju.

Morda vas zanima tudi:

Ena izmed možnosti za krepitev vajinega odnosa je delavnica SKRIVNOSTNA LEPOTICA.

Delavnica dekletom pomaga, da se seznanijo s svojo ženskostjo, ter jim daje moč in zaupanje, da sprejmejo svoje spreminjajoče se telo in se v njem dobro počutijo. Mamam pa daje spodbudo, kako v viharnih najstniških letih ohranjati stik s svojo hčerko, ji vlivati prepotrebno samozavest ter pomagati graditi pozitivno samopodobo.

Preverita termine in se nam pridružita.

VEČ INFO     PROSTI TERMINI

Za iskrene odnose.
Pridružite se naročnikom iskreni.net!

Dobili boste orodja in spodbude v obliki ekskluzivnih videov in člankov, ki vam bodo pomagale, da ustvarite vzpodbudno okolje za vas osebno, vaš zakon, družino, pa tudi širše. Z naročnino podprete tudi naše delo in omogočite rast ter razvoj tako sebe kot tudi izboljšavo bodočih vsebin za vas in ostale.
Hvala vam!

Naroči se

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

SKLENI NAROČNINO že od 4,90 € / mesec