Kaj 90 % staršev počne med vožnjo avtomobila?

Thumbnail

»Si vzel copatke?« … »Joj, počakaj, mami ravno telefonira!« … »Spet same rdeče luči!« …To so morda samo nekateri od stavkov, ki se najpogosteje slišijo med jutranjimi vožnjami v vrtce, šole in službe. Kaj pa sicer? Smo takrat bistveno drugačni?

Na Univerzi v Michiganu so izvedli zanimivo raziskavo, v kateri so skušali ugotoviti, koliko so starši med vožnjo avtomobila zbrani in pozorni na dogajanje v prometu ter katere so tiste stvari, ki jim najpogosteje ukradejo pozornost. Izkazalo se je, da je kar 90 % anketiranih staršev med vožnjo v zadnjem mesecu opravljalo še precej dodatnih aktivnosti. Med njimi so najpogostejši telefonski klici, pošiljanje sporočil in menjava CD–ja.

70 % staršev je kot pogosto dodatno aktivnost navedlo tudi ukvarjanje z otrokom, kar vključuje vse od hranjenja do pobiranja igrač s tal avtomobila. Pogosto so navajali tudi navezovanje stika z otrokom (obračanje glave) in lastno uživanje hrane.

Presenetljiv pa je podatek, da so opravljanje dodatnih aktivnosti pogosteje navajali tisti starši, ki so že bili vključeni v katero od prometnih nezgod.

Dr. Michelle Macy, vodja raziskave, tako povzema: »Veliko pozornosti smo posvečali mladim voznikom in njihovi nepozorni vožnji. Sedaj pa se je izkazalo, da je nepozorna vožnja prav tako pogosta tudi pri odraslih.«

V študijo so vključili tudi 600 staršev, ki so kadarkoli (ne samo na poti v službo), doživeli prometno nesrečo in zaradi posledic morali s svojimi otroci obiskati urgentno ambulanto. Polovica teh staršev je kot vzrok prometne nesreče navedla iskanje nove poti na zemljevidu ali nastavljanje »GPS naprave«.

Zanimiv je tudi podatek, da so o dodatnih aktivnostih med vožnjo pogosteje poročali tisti starši, ki niso upoštevali uradnih zahtev za varno vožnjo otrok, med katere spada tudi pravilna in dovolj dolga uporaba avtomobilskega stolčka.

Macy ob tem dodaja: »Naša raziskava je tako odprla kar nekaj novih področij, ki zahtevajo izboljšavo, da bi našim otrokom lahko zagotovili varnejšo vožnjo.«

Tudi v Sloveniji je število prometnih nesreč izjemno visoko. In čeprav vsako jutro na GPS-u ne iščemo nove poti do delovnega mesta, vrtcev in šol, ostaja kar nekaj vzrokov, ki so se pokazali kot pogosti povzročitelji prometnih nesreč in na katere lahko močno vplivamo. Naj nam zavest o njihovi nevarnosti pomaga, da bi znali med vožnjo pogosteje odkloniti katero od dodatnih obveznosti, ki ogrožajo varnost naše vožnje.

Vir: myhealthnewsdaily.com

Za iskrene odnose.
Pridružite se naročnikom iskreni.net!

Dobili boste orodja in spodbude v obliki ekskluzivnih videov in člankov, ki vam bodo pomagale, da ustvarite vzpodbudno okolje za vas osebno, vaš zakon, družino, pa tudi širše. Z naročnino podprete tudi naše delo in omogočite rast ter razvoj tako sebe kot tudi izboljšavo bodočih vsebin za vas in ostale.
Hvala vam!

Naroči se

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja