Evropski parlament zavrnil poročilo o “pravici do splava”

Thumbnail

Ta torek so evropski poslanci glasovali o dokumentu, ki bi splav razglasil za človekovo pravico in v šole uvedel obvezno promiskuitetno spolno vzgojo. Poročilo so zavrnili in ga poslali v ponovno presojo pristojni komisiji.

V Evropskem parlamentu je ta teden kar nekaj prahu dvignilo t. i. Estrelino poročilo. Gre za dokument z naslovom Poročilo o spolnem in reproduktivnem zdravju ter pravicah (v angleščini je dosegljivo tukaj), ki ga je parlamentu predstavila portugalska poslanka Edite Estrela.

Obvezna promiskuitetna spolna vzgoja, splav brez vednosti staršev …

Poročilo je pozivalo vse države članice EU k obvezni spolni vzgoji v osnovnih in srednjih šolah, pri kateri bi morali učitelji na primer izkazovati pozitiven odnos do spolnih odnosov z osebami istega spola, seveda pa tudi do vseh ostalih oblik spolnega vedenja mladostnikov. Prav tako bi morale vse države članice mladostnikom zagotoviti kontracepcijska sredstva in možnost splava tudi brez vednosti staršev oz. skrbnikov.

Splav je v dokumentu pojmovan kot človekova pravica, čeprav ga Splošna deklaracija človekovih pravic seveda ne omenja. Da bi vsem zagotovili “pravico do splava”, poziva države, da po potrebi zakonsko omejijo svobodo veroizpovedi in ugovor vesti zdravstvenih delavcev na področju reproduktivnega zdravja. Zavzema pa se za oploditev samskih žensk in lezbijk z biomedicinsko pomočjo ter za financiranje civilnih organizacij, ki zagotavljajo in promovirajo splav.

Čigave človekove pravice?

Avtorji dokumenta so zatrjevali, da gre za urejanje področja človekovih pravic, hkrati pa se niso zmenili za človekove pravice treh ključnih skupin ljudi, ki so vpleteni v tragično dejanje splava.

Ignorirali so najbolj temeljno pravico, pravico do življenja nerojenega otroka, ki bi moral biti v središču pozornosti. Niso pokazali niti najmanjše skrbi za resnične potrebe nosečih mater, ki se znajdejo v stiski in razmišljajo o splavu. In prav tako se niso zmenili za pravico do ugovora vesti zdravnikov in zdravstvenih delavcev, od katerih bi zahtevali, naj proti svoji vesti končajo človekovo življenje, čeprav so poklicani k njegovemu reševanju.

Politično in ideološko ozadje

Estrelino poročilo je bil eden izmed najočitnejših poskusov politične nevtralizacije izjemnega uspeha evropske državljanske pobude Eden izmed nas, ki je zbrala že 1,4 milijona podpisov in se zavzema za dostojanstvo človekovega življenja od spočetja naprej.

Če bi bil sprejet, bi dokument prisilil države, kot so Poljska, Malta in Irska, da spremenijo svoja stališča do splava in legalizirajo splav na zahtevo iz katerega koli razloga. Na širši ravni pa bi državam članicam EU vsilil radikalno seksualno ideologijo, ki bi povzročila še večjo hiperseksualizacijo otrok, povečanje števila splavov in grobe omejitve že sedaj tako omejevanega ugovora vesti na področju reproduktivnega zdravja. 

 

Sporno avtorstvo poročila

Ne gre prezreti dejstva, da se je med drugimi pod poročilo podpisala tudi Vicky Claeys, evropska regionalna direktorica organizacije International Planned Parenthood Federation (»Mendarodna zveza za načrtovano starševstvo«).

Gre za eno največjih svetovnih korporacij, ki denar služi s prodajo kontracepcije in s splavljanjem otrok. Znana je tudi po svoji mednarodni lobistični dejavnosti, s katero si prizadeva za čim manj restriktivne zakonodaje na področju splava in kontracepcije. V zadnjem obdobju pa je v ZDA pod drobnogledom zaradi mnogih dokazanih kršitev zakonodaje, med katerimi so splavi otrok mladoletnih spolnih suženj brez prijave prisilne prostitucije pristojnim organom ipd.

Poslanci zavrnili radikalnost poročila

Evropski poslanci so po živahni debati s 351 glasovi za in 319 proti (18 se jih je glasovanja vzdržalo) potrdili sklep, da poročilo ni primerno za glasovanje, in ga poslali v ponovni pregled ter dopolnitev pristojni parlamentarnemu telesu, Komisiji za ženske pravice in enakost med spoloma. V njej med 65 drugimi sedi tudi slovenska poslanka Mojca Kleva Kekuš, članica stranke SD.

S svojim glasovanjem so evropski poslanci poslali jasen signal, da je retorika poročila nesprejemljiva, ter si dali več časa za razmislek, v kakšno smer želijo voditi evropsko politiko na področju reproduktivnega zdravja in pravic.

Tu si lahko ogledate, kako so glasovali naši poslanci.

 Glasove vseh evroposlancev si lahko ogledate tu.

Za iskrene odnose.
Pridružite se naročnikom iskreni.net!

Dobili boste orodja in spodbude v obliki ekskluzivnih videov in člankov, ki vam bodo pomagale, da ustvarite vzpodbudno okolje za vas osebno, vaš zakon, družino, pa tudi širše. Z naročnino podprete tudi naše delo in omogočite rast ter razvoj tako sebe kot tudi izboljšavo bodočih vsebin za vas in ostale.
Hvala vam!

Naroči se

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja