Čari počasnega starševstva

Foto: Shutterstock

Življenjski tempo mnogih družin je zelo divji. Koledarji in urniki so polni rojstnih dni, obšolskih dejavnosti in drugih aktivnosti. Tudi ko smo doma, ure kar letijo, še zlasti če smo priključeni na pametne naprave.

Ni pa to edini način.

Razmislite o počasnem starševskem slogu.

Počasno starševstvo je podaljšek gibanja počasnosti, ki ga je začel kanadski novinar Carl Honoré pred skoraj dvema desetletjema, ko je s svojo knjigo Hvalnica počasnosti, začel svetovno gibanje, ki zavrača kult hitenja in naglice. Gibanje za počasno starševstvo je vzcvetelo z njegovo drugo knjigo Under Pressure: Rescuing Our Children from the Culture of Hyper-Parenting, v kateri je izpostavil pasti helikopterskih staršev, ki mikroupravljajo in prezaposlujejo življenja svojih otrok na škodo njihovega duševnega zdravja, odpornosti in samostojnosti.

Starševstvo se danes pogosto zdi kot tekma in če si za svojo družino želite bolj obvladljiv tempo življenja, je po besedah zakonske in družinske terapevtke Nadie Teymoorian iz Kalifornije, vredno razmisliti o počasnem starševstvu.

»Ko starši sprejmejo počasnejši način starševstva, pri katerem se ne počutijo pod pritiskom, da bi nenehno zabavali svoje otroke, otroci postanejo bolj ustvarjalni, raziskujejo kaj jih resnično veseli in najdejo užitek v preprostih, nestimulativnih dejavnostih,« pravi Teymoorianova »Upočasnitev lahko pomaga gojiti potrpežljivost in občutek prisotnosti. To otrokom omogoča, da vidijo svet okoli sebe in razvijejo bogatejše notranje življenje.«

Torej, kakšno pravzaprav je počasno starševstvo?

Začne se seveda s poenostavljanjem družinskega urnika in se sčasoma razširi tudi na druge vidike življenja, saj si starši prizadevajo ustvariti dovolj prostora, da lahko skupaj z otroki svobodneje zadihajo.

Tukaj so štirje načini, kako začeti s počasnim starševstvom in celotni družini pomagati globoko vdihniti in upočasniti.

1. Ne prenatrpajte družinskega urnika

Prekomerno število dejavnosti ima svojo ceno – ne samo zato, ker ima otrok manj možnosti za počitek in umirjenost, ampak tudi zaradi pomanjkanja dragocenega skupaj preživetega časa, ki staršem in otrokom omogoča tesnejše odnose.

“Ko se upremo želji, da bi svoj in otrokov urnik prenatrpali, prisilimo sebe in svoje otroke, da dajemo prednost tistemu, kar je najpomembnejše. In ko zmanjšamo število dejavnosti, ne rečemo le ‘ne’ stvarem, ampak dajemo s tem, da skupaj preživimo več kakovostnega časa, prednost medsebojnemu povezovanju,” pravi Teymoorianova.

Včasih je težava v tem, da se mi in/ali otroci bojimo, da bomo kaj zamudili. Seveda obstaja pritisk, da ne zaostanejo v veliki tekmi za ustvarjanje življenjepisov in tudi njihovi vrstniki, ki nizajo dejavnosti niso v pomoč

Seveda ne gre za to, da otroka ne bi smeli podpreti, ko ga zanima nek klub ali dejavnost. Toda postavitev nekih meja, ki nam pomagajo, da naš urnik ne postane prenatrpan in življenja ne preobremenjena, je vsekakor smiselna.

2. Prihranite čas za brezskrbno igro

Večkrat si omogočimo, da smo ves dan doma kot družina, brez kakršnih koli obveznosti. Lahko seveda načrtujemo neke dejavnosti, a je pomembno, da otrokom namenite nestrukturiran čas za igro. Takšno kot jim je všeč.

“Svobodna igra in domišljijska dejavnost brez togih pravil spodbujata ustvarjalnost, reševanje problemov in socialne veščine pri otrocih,” pravi Teymoorianova. “Otroci tako rastejo v samozavesti, saj jim je dovoljeno, da raziskujejo svoje interese, sprejemajo odločitve in sami vodijo svojo igro.”

Torej, tudi če imate za popoldne pripravljen popoln rokodelski projekt, je včasih najbolje, da otrokom pustite, da še naprej kuhajo navidezno kosilo ali gradijo utrdbo z odejami, če so zatopljeni v igro.

3. Sprejmite dolgčas

Ne glede na vso veselje pri igri, bodo gotovo prišli trenutki, ko se bo otrok začel pritoževati, da mu je dolgčas. Takrat moramo kot starši vztrajati pri tem, da jih ne rešujemo s svojim seznamom dejavnosti, ampak jih pustimo, da se zaposlijo sami.  Noben otrok pravzaprav še ni umrl od dolgčasa.

Čeprav boste morda morali zdržati tudi kakšno otroško solzo in veliko sitnarjenja, bodo zdolgočaseni otroci sčasoma natrenirali svoje ustvarjalne mišice in si izmislili nekaj, kar bi počeli. Seveda jih ni treba popolnoma zapustiti v času ‘njihove stiske’. »Na polici bi morala biti kakšna zabavna knjiga« ali »Poglej, če si lahko zunaj izmisliš zanimivo igro« sta nežna predloga, ki puščata dovolj odprtosti, da otroci izkoristijo svojo ustvarjalnost in iznajdljivost.

Ko so otroci prepuščeni sami sebi, lahko pridejo do nekoliko tveganih idej za igro. Bodite prepričani, da so takšne dejavnosti najboljše zdravilo proti dolgčasu. Plezanje na drevo ali poskušanje lomljenja kamenja s kladivom lahko povzroči manjše odrgnine ali modrice, vendar raziskave jasno kažejo, da takšne dejavnosti zelo koristijo otrokovemu razvoju.

4. Zavestna uporaba digitalnih naprav

Sodobni mediji in potrošništvo so lahko velika past, saj nas oglaševanje spodbuja k nenehnemu kupovanju igrač. Bleščeči oglasi do katerih ima dostop tudi otrok pa velikokrat povzročajo napetosti v odnosu med staršem in otrokom, saj otroci zahtevajo najnovejšo in najboljšo stvar, ki so jo videli na televiziji ali pametni napravi.

Vpliv zaslonov nikoli tako močan kot danes in gre tako daleč, da dobesedno spremeni možgane otrok  in povzroča pomanjkljivosti v nadzoru impulzov, razponu pozornosti in splošnem kognitivnem delovanju.

Popolna digitalna in medijska abstinenca pogosto ni možnost, ki bi jo večina družin bila pripravljena sprejeti. Nadia Teymoorian zato zagovarja zavestno uživanje digitalnih naprav s poudarkom na digitalnem dobrem počutju. Ne priporoča popolne opustitve zaslonov, temveč se raje osredotoči na opolnomočenje otrok za pozitivno uporabo tehnologije ob upoštevanju njihovega splošnega dobrega počutja.

»Digitalno dobro počutje za otroke vključuje premišljeno in uravnoteženo uporabo digitalnih medijev, ki se osredotoča na učenje in ustvarjalnost namesto na stalno zabavo,« pravi. Na primer, namesto brezglavega brskanja po YouTube Shorts lahko otroci uporabijo aplikacijo, ki jim omogoča ustvarjanje digitalne umetnosti.

“Starši lahko spodbujajo bolj zdrave odnose z digitalnimi napravami – z oblikovanjem odgovornega spletnega vedenja, ki otrokom pomaga razumeti pomen usklajevanja časa pred zaslonom z drugimi dejavnostmi.”

Če je naš tempo divji, bo gotovo potrebno kar nekaj pritiskanja na zavore, da se bo družinsko življenje upočasnilo na razumen tempo – in takšnega ga skušajmo obdržati.

Pri tem si starši lahko pomagate tudi z jasnimi pravili uporabe pametnih naprav. Izpolnite spodnji obrazec in jih prejmite brezplačno.

Povzeto po: www.fatherly.com

Za iskrene odnose.
Pridružite se naročnikom iskreni.net!

Dobili boste orodja in spodbude v obliki ekskluzivnih videov in člankov, ki vam bodo pomagale, da ustvarite vzpodbudno okolje za vas osebno, vaš zakon, družino, pa tudi širše. Z naročnino podprete tudi naše delo in omogočite rast ter razvoj tako sebe kot tudi izboljšavo bodočih vsebin za vas in ostale.
Hvala vam!

Naroči se

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

SKLENI NAROČNINO že od 4,90 € / mesec