“Kot študent v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja sem bil žrtev spolnega nasilja dveh katoliških duhovnikov na jezuitskem kolegiju v Berlinu. Svojo pastoralno moč nad menoj sta izkoristila za spolno zlorabo. Oba storilca sta imela podoben hobi: rada sta fotografirala. Gotovo sta posnela na stotine fotografij mladih fantov v navidezno nedolžnih situacijah, na poletnih taborih in izletih, pa tudi pred spanjem, med kopanjem, preoblačenjem in prhanjem. Svoje spolne napade sta verjetno tudi posnela na fotografije. Ker sta znala sama razvijati fotografije v temnici. Takšna soba je bila v šoli. Ne vem, kaj se je pozneje zgodilo s fotografijami. Velik del, upam, da večina, se je sčasoma preprosto izgubil … Kakšna sreča zame in za številne druge žrtve, da v sedemdesetih letih ni bilo digitalne fotografije in možnosti digitalne distribucije slik!”
S temi besedami je Matthias Katsch, aktivist in preživeli iz Nemčije, ki je tudi bil nedavno v Sloveniji, v bruseljskem parlamentu pospremil predstavitev peticije 540.000 državljanov EU, ki podpirajo predlagano zakonodajo za preprečevanje spolnih zlorab otrok na spletu. Peticija in nov predlog zakona sta nastala po tem, ko je najnovejša uredba o preprečevanju spolnih zlorab otrok in boja proti njej omogočila “prevelik kompromis”.
Oslabljena zaščita otrok na spletu
Kot so zapisali v sporočilu za javnost: “Močne interesne skupine so storile vse, da bi predlog oslabile, vendar preživeli pravijo: ‘Dovolj je dovolj'”. Guido Fluri iz organizacije Justice Initiative, ki stoji za to peticijo, pa je dejal, da bo odločitev o EU ukrepih v zvezi s podobami spolnih zlorab na internetu imela posledice po vsem svetu. “To je priložnost za globalno zaščito otrok”, je bil prepričan.
Žrtve in skupine za zaščito otrok so namreč zaskrbljene zaradi nedavnega kompromisa, ki ga je sprejel Evropski parlament, in trdijo, da bi lahko poslabšal že tako slabe razmere na področju varnosti otrok na spletu ali kot je dejala aktivistka za pravice otrok in preživela zlorabe Mie Kohyiama: “Kompromis v Evropskem parlamentu je jasen korak nazaj pri zaščiti otrok na spletu.”
Na milijone spolno izkoriščenih otrok
“Vsako sekundo se na spletu delita vsaj dve sliki ali videoposnetka spolne zlorabe otrok, število prijav zalezovanja pa se je od leta 2021 do 2022 povečalo za 82 %”, je še povedala Mie Kohyiama in navzoče pozvala k nujnosti ukrepanja, da ne bo še več žrtev hodilo po ulicah v strahu, da jih bodo prepoznali ali da bi se njihove slike iz najhujšega obdobja njihovega življenja znova in znova delile na spletu.
Samo leta 2022 je bilo namreč zabeleženih več kot 32 milijonov prijav domnevnega spolnega izkoriščanja otrok na spletu, od tega več kot 1,5 milijona v EU, in skrb zbujajoče je, da je Evropa postala osrednje središče za distribucijo in trgovino s fotografijami, ki prikazujejo zlorabe.
Preživeli zlorabe: Nisem mogel spati, samopoškodoval sem se, trpel sem za halucinacijami
Poleg Matthiasa Katscha so spregovorile še druge žrtve. Med njimi tudi Juan Cuatrecasas, ki ga je pri dvanajstih letih spolno zlorabil šolski učitelj, član Opus dei, Saga iz Švedske in Scharliina iz Finske.
»V celoti se zavedam posledic, ki jih ima tovrstno nasilje na ljudi, zlasti če gre za mladoletne osebe, kot sem bil jaz. Lagal bi, če bi rekel, da je to premagano, saj se v resnici iz dneva v dan učim živeti s tem. Nisem mogel spati, samopoškodoval sem se, trpel sem za halucinacijami, napadi, večkrat sem si poskušal vzeti življenje, komaj sem jedel, nisem želel hoditi v šolo, nisem želel sodelovati z ljudmi svoje starosti, saj sem zaradi zlorabe trpel tudi spletno ustrahovanje. Skratka, doma sem bil kot pohištvo, nisem mogel delati ničesar«, je Juan pred javnostjo delil svojo travmatično izkušnjo.
Kot je še povedal, dečki in deklice zlorabo le redko prijavijo in če to storijo, so na koncu ponovno viktimizirani in preganjani. Zato vidi nalogo Evrope, da z zakonodajo prisili platforme, kot so Twitter, Meta ali Google, da odpravijo kakršno koli gradivo o spolnih zlorabah, ki se pojavlja na njihovih strežnikih.
Saga ni spregovorila o sebi, ampak o dekletu z imenom Jenny. “Jenny ni preživela. Takoj po svojem 17. rojstnem dnevu je končala svoje življenje. Pravilneje pa bilo povedati, da so jo umorili. Življenje so ji vzeli moški, storilci, nasilneži. Na spletu so jo nagovarjali pedofili, ki so jo spolno zlorabljali in posiljevali. Ko se je to začelo, je bila stara komaj 12 let in to se je nadaljevalo vse do njene smrti. Pred seboj je imela vse življenje, a so jo oropali življenja in prihodnosti”, je povedala žalostno zgodbo.
“Moja vlada me je pustila na cedilu pri svoji dolžnosti, da me zaščiti in mi pomaga kot žrtvi teh kaznivih dejanj”, je povedala Scharliina, ki je bila zlorabljena pri 13-ih letih. In navzoče politike v Bruslju izzvala: “Toda vi imate moč, da to spremenite za jutrišnje otroke na spletnem igrišču, ki se nenehno razvija in ni zgrajeno za ZAŠČITO pred spolnim nasiljem.”
V prihodnjem letu se bodo na mednarodni ravni zgodili pomembni dogodki, vključno s prelomnim pričanjem petih največjih direktorjev tehnoloških podjetij o vprašanju spolne zlorabe in izkoriščanja otrok na spletu pred pravosodnim odborom ameriškega senata, ki je predvideno za 31. januar.
Za iskrene odnose. Pridružite se naročnikom iskreni.net!
Dobili boste orodja in spodbude v obliki ekskluzivnih videov in člankov, ki vam bodo pomagale, da ustvarite vzpodbudno okolje za vas osebno, vaš zakon, družino, pa tudi širše. Z naročnino podprete tudi naše delo in omogočite rast ter razvoj tako sebe kot tudi izboljšavo bodočih vsebin za vas in ostale.
Hvala vam!