
»Pet zakajev« je tehnika reševanja problemov, ki jo je prvi uporabil Taiichi Ohno, pokojni izvršni direktor Toyote. Ohno je svetoval, da se do globljih vzrokov problema pride z zaporednim postavljanjem vprašanja »zakaj«. Čeprav je svojo metodo razvil za poslovni svet, je lahko koristna tudi pri reševanju osebnih težav. Po mnenju Jessice Parker, ameriške krščanske avtorice in raziskovalke na področju spolnosti, pa je učinkovita tudi pri ugotavljanju, zakaj imata zakonca težave v spolnosti.
Pet zakajev in pomanjkanje zakonske spolnosti
Metoda pomaga razkriti temeljne vzroke za določeno težavo z zaporednim postavljanjem vprašanj. Na tak način lahko odkrijemo vzrok težave, ki na prvi pogled ni očiten.
Jessica Parker kot primer navaja pomanjkanje spolnih odnosov, kar je ena najpogostejših težav v zakonu.
- Problem: Zakonca imata spolne odnose le dvakrat mesečno. Vzrok svojih težav poskušata najti s pomočjo vprašanj »zakaj«. Morda bo žena rešila vprašalnik takole:
1. Zakaj imava spolne odnose samo dvakrat mesečno? Nimava dovolj časa.
2. Zakaj nimava časa? Preveč sva zasedena s službo, otroki in drugimi obveznostmi.
3. Zakaj sva tako zasedena? Vključena sva v veliko stvari.
4. Zakaj sva vključena v toliko stvari? Nekatere so nujne, druge sva izbrala sama.
5. Zakaj sva izbrala toliko aktivnosti? Težko rečeva »ne« drugim in »da« sebi.
Ta proces lahko pomaga razjasniti, ali so težave s pomanjkanjem spolnih odnosov povezane s časom in preobremenjenostjo ali z nezmožnostjo postavljanja meja. Morda bodo vaši odgovori drugačni, glavno je, da odkrijete vzrok, zakaj z zakoncem niste več tako povezani, kot ste bili včasih.
Možno je tudi, da bo za enak problem mož napisal povsem drugačne odgovore.
1. Zakaj imava spolne odnose samo dvakrat mesečno? Moja žena jih ne želi bolj pogosto.
2. Zakaj jih žena ne želi bolj pogosto? Pravi, da v tem ne uživa preveč.
3. Zakaj ne uživa preveč? Ne dovoli mi, da bi se osredotočil na njeno telo in njen užitek.
Zakaj ne dovoli, da bi se osredotočili na njeno telo in njen užitek? Zdi se ji, da je seks bolj namenjen meni kot njej.
Zakaj se moji ženi zdi, da je seks namenjen bolj meni kot njej? Zrasla je ob poslušanju, da mora žena možu ugoditi v spalnici.
Isto vprašanje, različni odgovori. V tem primeru se je reševanja težave treba lotiti z dveh različnih smeri.
Pri reševanju težav potrebujemo pomoč
Včasih ni treba postaviti vseh petih zakajev, saj je že po nekaj vprašanjih jasno, kaj povzroča težavo. V osnovi gre za to, da iščemo globlje vzroke za svoje ravnanje in se ne zadovoljimo s površinskimi odgovori. Če želimo uživati v izpolnjujoči zakonski spolnosti, je namreč nujno poznati svoje najgloblje vzgibe.
Jessica Parker poudarja, da metoda petih zakajev razkriva tudi dva temelja, ki bi se ju morali zavedati:
Živimo v svetu, okuženim z grehom, zato smo na področju spolnosti vsi na tak ali drugačen način poškodovani.
Nujno potrebujemo pomoč Svetega Duha, da pozdravimo svoje rane.
Ko odkrijemo vzroke svojih težav, je pomembno, da se ne zapremo vase, ampak jih poskušamo osvetliti. To vključuje pogovor z zakoncem, zaupanja vrednim prijateljem, duhovnim svetovalcem ali terapevtom.
Pet zakajev in zaupanje v Boga
Jessica Parker poudarja, da je v proces iskanja rešitev treba vključiti tudi molitev, saj je Bog Luč, ki razsvetli naše življenje. Za konec predlaga, naj tehniko petih zakajev uporabimo, da prevprašamo svoje zaupanje do Boga. Ste pripravljeni?
- Problem: Bogu ne zaupam v polnosti glede svoje spolnosti.
1. Zakaj Bogu ne zaupam v polnosti glede svoje spolnosti?
Ko začnemo odgovarjati na vprašanja, lahko odkrijemo, da naš dvom morda izvira iz izkrivljenega cerkvenega nauka, ki smo ga bili deležni, neprimerne domače vzgoje, občutkov krivde, zlorabe ali neprimernega vedenja s strani drugega kristjana. Morda je vzrok tudi manj boleč. Glavno je, da odkrijemo, kaj nas zadržuje. Na koncu pa se spomnimo, kdo je Bog: Tisti, ki je ustvaril spolnost kot dar za zakonske pare, Tisti, ki ne obsoja naših grehov, če se jih pokesamo, Tisti, ki je blizu vsem, ki so v stiski. To je odlično izhodišče, da začnemo spet zaupati Bogu, zaključuje Jessica Parker.
Poglej tudi naročniške vsebine:
Dr. Sara Jerebic: “V spolnosti se najbolj izrazi tisto, kar v resnici smo”
Gregor Čušin: Je spolnost lahko predokus nebes?
Vir: https://hotholyhumorous.com/2024/11/19/the-5-whys/
Za iskrene odnose. Pridružite se naročnikom iskreni.net!
Dobili boste orodja in spodbude v obliki ekskluzivnih videov in člankov, ki vam bodo pomagale, da ustvarite vzpodbudno okolje za vas osebno, vaš zakon, družino, pa tudi širše. Z naročnino podprete tudi naše delo in omogočite rast ter razvoj tako sebe kot tudi izboljšavo bodočih vsebin za vas in ostale.
Hvala vam!
Pred davnimi leti sem v moji prvi službi slišala besede sodelavke, ki je govorila o tem, da je zakon križ, namazan z medom. Med se poliže, potem pa ostane samo še križ.
Toje govorila že babica, rojena pred 110 leti. Je pa v tem zrno resnice. A le zrno. Na začetku zveze je polno energije in elana, kasneje pa pridejo skrbi in rutina. Tak je princip zgornjega rekla. Moje izkušnje kažejo drugo plat. Nagon in energija privlačnosti, ki ves živalski svet žene naprej, mu tudi ljudje ne uidemo, nas dela privlačne drug drugemu. Ko opravimo sveto dolžnost nadaljevanja vrste, pa v večini razlogi za spolnost odpadejo. Kakor drugi sesalci, smo tudi ljudje podvrženi tem zakonom; moški bi kar naprej, ženske pa v tem ne vidijo veliko smisla. Pred kontracepcijo je to pomenilo še tveganje za smrt na porodu.
Drug vidik je pa duhovni. Vzhodnjaške kulture prakticirajo tantrično spolnost, ki ni namenjena reprodukciji ampak povezovanju dveh duš. Zahodnjaški princip pa zemelji na zadovoljitvi moških telesnih potreb. Ženske so pri tem nekoliko na stranskem tiru. Reakcija je bila tudi zbanalizacija spolnosti na telesno dejanje.
PS: vtipkam “iskreni” v iskalnik, da preberem kaj je novega, pa mi iskalnik vrže tole temo ven. OK, bom ka tukaj dodal misel, ki se mi je utrnila, saj povsem sodi k zgornji temi. Pornografija, kakršno poznamo danes, je ustvarjena zato, da doma ne seksamo (več). Po 25+ letih raziskovanja, je to moj zaključek, da je njen primarni namen destrukcija družbe, kakor tudi vsa ostala (anti)socialna omrežja. Izjemen dobiček posameznikom je le stranki učinek, oziroma ‘podkupnina’ posameznikom da se bavijo s to umazano industrijo. Umazana ni zaradi spolnosti, ampak zaradi zlorabe le-te v primarni namen, razgradnje družbe na posameznike, ki bomo nemočni, neuki, nesamostojni in nesposobni preživeti sami – brez vseh drugih pomočnikov, ki nam jih zapoveduje moderna demokracija. Povsem odvisni od svojih digitalnih staršev, vzgojiteljev, zaupnikov in svetovalcev. Vse oa je lepo zapakirano v embalažo ‘svobode’, ‘demokracije’, ‘dobrobiti’, ‘duševnega zdravja’, …