Spolnost med mladimi

Thumbnail

Mladi vedno bolj zgodaj postajajo spolno aktivni, v vabljivi svet spolnosti pa naj bi nepremišljeno vstopali že trinajstletniki. Pa so nanjo dovolj dobro pripravljeni? So odgovorni?

Odgovorna spolnost

Vsi poudarjamo, da mora biti odločitev za spolnost odgovorna.

Toda žal velika večina (vključujoč stroko) kot odgovorno spolnost razume primerno zaščito pred zanositvijo in spolno prenosljivimi boleznimi. Najstniki se tako pri urah spolne vzgoje učijo natikati kondome in se seznanjajo še z drugimi oblikami kontracepcije in možnosti splava, na drugi strani pa raziskave kažejo, da večina mladostnikov ne pozna niti osnovnih pojmov (npr. ovulacija itd) in delovanja ženskega in moškega telesa.

Ne le, da ne razumejo osnovnih mehanizmov delovanja kontracepcije, le-ti jim niso nikoli celostno predstavljeni. Tudi spolno prenosljive bolezni so z izjemo AIDS-a slabo poznane.

[inset side=right]Triletna dečka se v vrtcu pogovarjata: »Hihihi, a si vidu, pod ladiatoljem je kondom!« Drugi se zasmeji do ušes in odvrne: »Hihihi, kaj pa je to »ladiatol««[/inset]Kaj sporoča družba s tem, ko pri poučevanju daje prednost zaščiti? Predvsem to, da so zgodnji spolni povsem OK, povsem sprejemljivi, nihče ne govori o preštevilnih ranjenih dekletih, izkrivljenim odnosom do telesa…

Za zdrav odnos do spolnosti so pomembne pravočasne in ustrezne informacije. Družina je tista, kjer otrok prejme prve in bistvene informacije o medsebojnih odnosih ter tudi o spolnosti. Žal pa se mnogi starši izogibajo pogovoru o spolnosti; morda zato, ker jim je nerodno, morda zato, ker se jim zdi še prezgodaj, morda zato, ker pričakujejo, da bodo za to poskrbeli drugi.

Povsem normalno je, da se mladostniki zaljubljajo, normalno je, da si želijo bližine. Problem pa nastane, ko to željo po bližini zamenjujejo z željo po spolnosti misleč, da bo spolni odnos izpolnili njihovo hrepenenje po bližini. Zato hitijo v spolne odnose, k čemer pripomore tudi radovednost ter pritiski vrstnikov in medijev.

Kaj pa spolna vzgoja v šoli?

Vse informacije, ki jih otroci prejmejo v šoli, so namenjene zgolj bombandiranju s sporočili, da je nosečnost za mladoletnico »nevarna« in kako se je treba zaščititi. Nihče pa otrok ne pouči, čemu je spolnost sploh namenjena, zakaj je smiselno z njo počakati, kdaj je spolnost res podaritev med dvema in ne polastitev drug drugega. Informacije o kontracepciji pa so zavajujoče (npr. poudarijo, da kontracepcijske tablete spremenijo sluz, ki ni prehodna za spermije, ter da tanjšajo sluznico. Ne napišejo pa, da stanjšana sluznica pomeni, da oplojeno jajčece, če do oploditve pride, nima prostora za ugnezditev, torej odmre. Sporočajo, da urgentna tabletka 24 ur po odnosu ni priporočljiva za stalno kontracepcijo, temveč le v nujnih primerih, ne povejo pa zakaj (da je abortivna!)…)

V oddaji Trikotnik je pretekli teden potekal pogovor o »Seksu v šoli«, kjer je sodelovala tudi predstavnica Zavoda iskreni.net ter opozarjala na to, da je potrebno v spolne odnose vstopati preko izgrajenega odnosa in nikoli preko spolnosti vstopati v odnos.

Kaj lahko storimo starši?

Bolj ko se bomo starši z otroki pogovarjali o ljubezni, spolnosti in odnosih, bolj bo njihova odločitev za spolnost premišljena in odgovorna, predvsem pa ne tako prezgodnja kot se to dogaja sedaj.

Za iskrene odnose.
Pridružite se naročnikom iskreni.net!

Dobili boste orodja in spodbude v obliki ekskluzivnih videov in člankov, ki vam bodo pomagale, da ustvarite vzpodbudno okolje za vas osebno, vaš zakon, družino, pa tudi širše. Z naročnino podprete tudi naše delo in omogočite rast ter razvoj tako sebe kot tudi izboljšavo bodočih vsebin za vas in ostale.
Hvala vam!

Naroči se

Komentarji

  1. Dober članek. Še jaz se spomnim, kako smo se v osnovni šoli pogovarjali, kdo je imel prvi spolne odnose in tisti je veljal za “carja”. Danes so pa stvari malo obrnjene, tisti “car” tava iz zveze v zvezo, ker ne ve več kaj pomeni resnična podaritev.

    Všeč mi je odkritost Polonce v oddaji, bi pa lahko še kaj več povedala 🙂

  2. Takorekoč je rekla, ne glejte mojih dejanj, poslušajte pa moje besede.

    Gospa pa ima prav, dejstva kažejo, da mladostniki vstopajo v spolni odnos pri nižji starosti, kot so to poečili starši in staristarši.

    Se strinjam, da v šoli premalo povedo o spolnosti in vse je usmerjeno v kontracepcijo.

    A ljudje ne podcenjujte mladostnikov, kajti danes so že otroci vešči sodobne elektronike in če želijo kaj izvedeti, to tudi naredijo.

    In če jim to prepovedamo, bodo še bolj iz uporništva to počeli. Zato jih je potrebno osveščati in se o tem pogovarjati, pa ne samo v šoli temveč tudi v družini. Ne sme biti več tabu.

    1. Z večino se strinjam, le s prvim stavkom ne. Jaz sem Polonine besede razumela drugače. Povedala je, kako je živela, povedala je svojo izkušnjo, a je dodala, da če bi še enkrat bi verjetno ravnala drugače. To ne pomeni hinavščine, kot si ti naipsal: [i]Takorekoč je rekla, ne glejte mojih dejanj, poslušajte pa moje besede.[/i] pomeni le osebno izkušnjo. Če npr. ena ženska naredi splav in to javno pove lahko pove tudi, da je naredila napako in da ji je žal in drugim ne priporoča, da to naredijo. Zato ni hinavka ampak iz lastne izkušnje – ki je najmočnejša in neizpodbitna – lahko svetuje.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja