
Še 4 dni bo v arhivu RTV-ja na voljo ogled dokumentarca, ki razkriva mit o večopravilnosti in znanstveno preučuje njegovo izvedljivost v resničnem svetu.
Je res smiselno istočasno opravljati več nalog hkrati?
Danes se nam zdi povsem normalno, da smo ves čas dosegljivi, tudi ko počnemo kaj drugega. Toda kje je meja? Kako se odzovejo naši možgani, ko morajo sočasno opravljati različne naloge? Kaj pa telo? Ali je res, da so ženske pri večopravilnosti boljše kot moški? To so vprašanja, ki si jih zastavljajo v omenjenem dokumentarcu in na katera iščejo znanstvene odgovore.
V filmu sodelujejo številni strokovnjaki iz Nemčije in Francije, od nevroznanstvenikov, psihologov, sociologov, psihiatrov do delovnih in organizacijskih terapevtov ter povsem običajni zaposleni, ki se vsakodnevno srečujejo z zahtevami, da na svojem delovnem mestu hkrati opravljajo različne naloge.
Na primer medicinska sestra, katere delo je ves čas prekinjeno – v enem trenutku neguje bolnike, v drugem opravlja administrativna dela, na koncu pa še skrbi za celotno organizacijo dela. Ji uspeva vse troje?
Ukradena pozornost
Dokumentarec prav tako prikazuje številne poskuse, v katerih so merili človekovo odzivnost, pozornost, kognitivne sposobnosti in učinkovitost pri delu. Kako pozoren si lahko, ko med vožnjo pogledaš na telefon? Koliko snovi si zapomni študent, ki si med predavanjem dopisuje s prijateljem? Raziskava je pokazala, da jim uspešnost pade za 30 %. In če med predavanjem poslušajo glasbo?
Kaj pa otroci, ki so že rojeni v digitalno dobo? Zakaj vse zdravstvene organizacije priporočajo, da malčke ne izpostavljamo zaslonom? Kaj se dogaja z njihovimi možgani?
Stres, izgorelost in nemoč začeti delo
Strokovnjaki se v oddaji dotaknejo tudi ideala učinkovitega delavca, ki se zna z vsemi dobro sporazumevati, je vedno dosegljiv, obvlada več elektronskih naprav hkrati in ima popoln pregled nad svojim delom. So takšna pričakovanja res človeška? Zakaj pride do izgorelosti? Zakaj mnoge muči prokrastinacija? Kako izboljšati delovne pogoje v podjetju, da bo stres pri zaposlenih manjši, učinkovitost in dobro počutje pa večja? Lahko poleg reorganizacije dela pomaga tudi čuječnost?
Vse to in še mnogo več lahko izveste v omenjenem dokumentarcu, ki si ga lahko ogledate na tej povezavi.
Za iskrene odnose. Pridružite se naročnikom iskreni.net!
Dobili boste orodja in spodbude v obliki ekskluzivnih videov in člankov, ki vam bodo pomagale, da ustvarite vzpodbudno okolje za vas osebno, vaš zakon, družino, pa tudi širše. Z naročnino podprete tudi naše delo in omogočite rast ter razvoj tako sebe kot tudi izboljšavo bodočih vsebin za vas in ostale.
Hvala vam!