Leta materinstva nas spremenijo. Lasje postanejo bolj sivi, podočnjaki niso več znak prežurane noči, temveč stalen dodatek. Toda materinske izkušnje imajo tudi prednosti. Postaneš bolj sproščen. Vsaj na nekaterih področjih.
Nemška avtorica Michele Rothenberg je zapisala, zaradi katerih stvari se, odkar je postala mama, več ne vznemirja:
1. Pospravljanje
Ne, to ne pomeni, da živimo v popolnem neredu. Vsake toliko časa pospravimo. Tudi otroci morajo pospravljati, ampak se s tem ne obremenjujemo več. Tudi vse krivde ne prelagam na otroke v smislu: “Samo ti si odgovoren za nered.” To nikoli ni imelo pravega učinka, zgolj nejevoljo in občutke krivde. Sprejela sem, da je večina pospravljanja odvisnega od mene in moje organizacije (ki vključuje tudi otroke, ki opravijo svoj del zadolžitev). Hitreje je končano, ni predmet spora in vsako leto je nekoliko boljše.
2. Izbira oblačil
Hecno, moja prvošolka mi sicer še vedno dovoli, da izbiram njena oblačila. Kar je verjetno manj povezano z mojim okusom in bolj pa z njeno lenobo. Ker je z mojo izbirmo le redko zadovoljna, navadno še sama popestri svoj outfit. Na primer tako, da čez debel pulover obleče še baletni kombinezon. Ali pa čez kavbojke nategne še dve različni dokolenki. Malce užaljena sem jo dolgo poskušala odvrniti od tega, dokler nisem spoznala, kako nesmiselni so moji argumenti. Ali se nogavice ujemajo ali ne – koga briga?! Lahko ima otrok nekaj avtonomije, dokler je vsaj približno primeren priložnosti? Seveda.
Izjemo naredimo le na babičin rojstni dan.
3. TV in digitalne naprave
Ne nagibam se k demonizaciji sodobnih medijev. Obstaja veliko odličnih aplikacij za otroke in televizijskih oddaj, ki otrok ne poneumljajo. Treba jih je le poiskati in škodljive omejiti. Tudi ob nedeljah zjutraj? Pred zajtrkom? Dolgo časa se mi je to zdelo naravnost nespodobno. Danes sem popolnoma brez zavor. Ampak prosim s slušalkami. Navsezadnje želi tudi mama še malo spati v miru.
4. Vsiljevanje kape
“Ne pozabi na kapo!” – “Ja, kapa je obvezena.” – “Takoj si nadeni kapo nazaj!” – “Brez kape boš zbolel.” Ojoj, kolikokrat sem ponovila te fraze. Danes sem prepričana, da je kapa precenjena. Ker večino telesne toplote ne izgubimo skozi glavo, kot mnogi verjamejo (ampak jo izgubljamo enakomerno količino toplote po vsem telesu), niti ne zbolite takoj, če vam v ušesa pride malo svežega zraka. Tudi sama redko nosim kapo.
Poleg tega sem ugotovila, da otroci zelo dobro opazijo, kdaj jih zebe, in takrat sami zaprosijo za kapo. (Seveda izvzamem dojenčke in majhne otroke, ki se hitro ohladijo.)
5. Sladoled
Ja, priznam: pojemo veliko sladoleda. Preveč sladoleda glede na to, da je to slaščica. Poleti vsak dan stojimo v vrsti v slaščičarni. Tudi pozimi, ko je le priložnost. V nekem trenutku sem se preprosto naveličala izbruhov jeze in napadov prosim-prosim-prosim. Navsezadnje je v sladoledu tudi sadje. Včasih.
Marsikaj, pri čemer sem nekoč vztrajala z najboljšimi vzgojnimi nameni, me danes pusti hladno. Preprosto zato, ker sem ugotovila, da te stvari sploh niso tako zelo pomembne. In da bom svoj čas in energijo bolje porabila drugje.
Poglej še naročniške vsebine:
Nada Zupančič: “Tudi mož in otroci si zaslužijo svežo mamo”
Sabina Košmrl Kaučič: Srečni in pomirjeni starši so za otroka največje darilo
Dr. Janez Sečnik: Svojega najstnika dresiram ali vzgajam?
Dr. Katarina Kompan Erzar: Partnerski odnos je živ ali pa ga ni
Delno povzeto po Brigitte.de
Za iskrene odnose. Pridružite se naročnikom iskreni.net!
Dobili boste orodja in spodbude v obliki ekskluzivnih videov in člankov, ki vam bodo pomagale, da ustvarite vzpodbudno okolje za vas osebno, vaš zakon, družino, pa tudi širše. Z naročnino podprete tudi naše delo in omogočite rast ter razvoj tako sebe kot tudi izboljšavo bodočih vsebin za vas in ostale.
Hvala vam!