10 nasvetov za poročene pare

Thumbnail

Če želite uspešen zakon ni toliko pomembno, da najdete pravo osebo, ampak da ste prava oseba. Ljubezen je bistvena, vendar ni dovolj.

Torej, kaj je tisto poleg ljubezni, kar zapolnjuje vrzeli in da zakonski zveze ne samo trajnost ampak tudi veselje? Običajno so v zakonu tri faze: medeni tedni, streznitev (lahko tudi razočaranje) in prava ljubezen. Dolžina vsake od teh faz se razlikuje, vendar je napredek precej predvidljiv.

V večini zakonov pride do točke, ko en ali drug zakonec reče: Kako sem lahko bil tako slep? Nisem opazil, da je bila tako osredotočena na svojo lastno pot, ali nisem opazila, da ga bolj skrbi njegov položaj v družbi kot pa moji občutki. Ta streznitev je prvi veliki preizkus zakonske zveze. Če sta zakonca sposobna videti drug drugega in zaupata, da sta prava človeka ter ne poskušata spreminjati drug drugega, lahko zakorakata v bolj zrelo ljubezen.

Biti prava oseba pa ne pomeni tudi vedno imeti prav. Pomeni pa to, da ste dovolj prožni, da ljubite drugega tudi v primeru nesoglasij, v težkih časih in trpljenju. To pogosto pomeni, da se moramo sami spremeniti, da postanemo bolj radodarni, bolj potrpežljivi in bolj strpni. V takšnih trenutkih se šele začnemo zavedati poročne obljube: v dobrem in slabem, v bolezni in zdravju … dokler naju smrt ne loči.

Nekaj nasvetov, ki so vam lahko v podporo pri izpolnjevanju poročne zaobljube:

  1. Bodite pripravljeni na velike izzive

    V trajnih zakonih ločitev ni ena izmed možnosti. To ne pomeni, da se slepimo in pretvarjamo, da se to nam ne more zgoditi. Pomeni le, da vsak dan aktivno skrbimo za zakonsko zvezo, tako da ločitev ne postane odrešilna bilka. Poročni dan je samo prvi dan od mnogih, ko rečemo »Da«. Je zaveza, da bomo toliko časa iskali poti, da bomo problem uspeli rešiti. Ko v zakonu prevlada dolgočasje, je zaveza tista, ki od vas terja, da ponovno oživite svoj zakon. Če je potrebno tudi s pomočjo svetovalca. 

  2. Bodite prijatelj vašega zakonca vsak dan

    Zakonca morata biti najboljša prijatelja! Pogovarjajta se o vsem, ne samo o otrocih in financah. Dajte drug drugemu vsaj en kompliment vsak dan. Tako boste morali biti pozorni na zakonca in v njem iskati dobre strani. Seveda so tudi kritike neizogibne, vendar če se boste osredotočili na pozitivne lastnosti, bo to dobra protiutež negativnim. 

  3. Svoje nestrinjanje izrazite na prijazen način

    Velikokrat se zgodi, da v mislih že premlevate svoj odgovor, namesto da bi resnično poslušali, kaj vam zakonec govori. To ni iskreno poslušanje. Med pogovorom si zaupajte svoja občutja. Zavedajte se, da občutki niso ne pravilni ne napačni, zato nihče nima bolj prav. Občutke poskušajte tudi ovrednotiti. Če se oba počutita zelo ranjena, poskusita najti drugačno rešitev, ki bo primernejša za oba.

  4. Prizadevajta si za podobne vrednote

    Lahko se vajina pogledata razlikujeta pri manjših stvareh, vendar če se ne strinjata glede moralnih vrednot, bo v vajinem zakonu veliko stresa in konfliktov. Dobra komunikacija ne more nadomestiti pomanjkanja skupnih vrednot. Ni se vama treba strinjati o vsem, vendar pa morata imeti podobne prioritete v življenju. Na primer, dobre komunikacijske sposobnosti niso dovolj za premostitev različnega pogleda na vzgojo otrok. Če je vera za enega od vaju pomembna, drugemu pa se zdi brez veze, bo napetost vajin stalni spremljevalec. To pa ne pomeni, da morata biti zakonca nujno iste vere, morata pa spoštovati odločitev drug drugega in se podpirati.

    Kaj pa, če te razlike postanejo očitne šele po poroki? Če so razlike velike, je to lahko velik izziv za izpolnjevanje zaveze, saj je težko spoštovati osebo, katere življenjske vrednote so zelo različne od vaših. Pozornost najprej namenita tistemu, kar vama je skupno in kar vaju je pritegnilo drug pri drugem. Ne pozabita si izmenjati tudi novih izkušenj, saj velikokrat ni problem v drugačnih vrednotah kot v odsotnosti skupnih izkušenj. Včasih pa vam lahko neka tretja oseba pomaga pogledati na stvar z drugačnega vidika. 

  5. Bodite pripravljeni sprejeti razlike

    Razlike med ljudmi so pogosto prikupne. Morda vam je privlačno to, kako se on spopada z zapletenimi situacijami, medtem ko on občuduje vaš način, kako spretno kljubujte napetosti med kolegi. On je lahko dober v branju zemljevida, medtem ko zna ona prijazno vprašati za pot, ko se izgubi. Vendar tudi to, kar vam je nekoč bilo privlačno in dobro, lahko postane nadležno in odvračajoče. Prej prijazna oseba se lahko sprevrže v trmastega tirana. Vsa umetnost je v tem, da spoznate, da noben od vaju nima prav ali narobe, sta le drugačna. Pogosto je težko opustiti razmišljanje, da je vaš način normalen in pravilen. Je spomlad boljša od jeseni? Je rumena boljša od vijolične? Vsi imamo prioritete, vendar to ne pomeni, da je naš zakonec slabši! Ravno ta različnost osebnosti vaju dopolnjuje in daje vajinemu zakonu trdnost.

  6. Spoznajta vajine navade glede financ

    Ste razsipnež, stiskač ali nekje vmes? Če sta oba razsipneža, se bosta lahko soočila z vprašanjem dolga, razen če sta izjemno bogata. Če sta nasprotna ekstrema, bo to hitro vzrok za spor. Po drugi strani pa če imata dobre komunikacijske sposobnosti in pamet, lahko sklepata kompromise in uspešno lovita ravnotežje. Čeprav se dva varčneža zdita najbolj zdrava kombinacija, pa je tudi to lahko problematično. Pomembno je, da pustite prostor za občasen »luksuz« in spontanost, ki bosta v rutino vsakdanjega življenja prinesla veselje.

    Razmislite tudi, kakšne so resnične potrebe vaše družine. Obstaja razlika med biti odgovoren in biti deloholik. Veliko ljudi dela za več in več stvari, ki pa njihove duše ne napolni s srečo. Prizadevajte si za ravnovesje med tem, koliko je dovolj in koliko je preveč. 

  7. Ljubezen je več kot seks

    Naša kultura je nasičena s seksom, ampak tisto, po čemer poročeni pari najbolj hrepenijo, je intimnost. Seveda je spolnost v zakonu pomembna. Je lepilo, ki nas drži skupaj v radosti in pomirja naš ego, ko se čutimo prestrašeni. Ampak spolni akt postane močnejši, ko zedini naša čustva, razum in dušo. Dejstvo je, da je spolnost prazna, če ni ljubezni, in boleča, če je prisotna prisila.

    Za ljubezen je potreben odnos.

    Mož ne more biti ves dan tečen in zvečer od žene pričakovati, da se bo počutila zaljubljeno. Žena ne more biti kritična pri večerjo in pričakovati od moža, da bo pripravil romantičen večer. Zares ljubiti ne zahteva veliko, zahteva pa ljubeznivost tekom celega dneva. Delitev občutkov ranjenosti in zanimive razprave vaju lahko povežejo tako globoko kot orgazem in povečajo željo, da se tudi vajini telesi zbližata. 

  8. Vzdržujta vajin odnos kljub obveznosti do otrok

    Imeti otroka je ena od največjih radosti zakonske zveze, hkrati pa ena od največjih obremenitev. Otroci od nas zahtevajo potrpežljivost, velikodušnost in odgovornost, pa če to želimo ali ne. Največ kar lahko kot oče date svojim otrokom je, da ljubite njihovo mamo. Včasih pa morate samo zaupati, da bodo otroci v redu, in si vzeti čas za oživitev zakona. 

  9. Najdita ravnotežje

    Za zakonca je izziv, da najdeta ravnotežje med delom ter družinskim in zasebnim življenjem. Seveda je denar pomemben, vendar ne pustita, da služba postane vajin gospodar, pa tudi če je to na račun manjšega plačila. Službo lahko zamenjate, zakonec ostane za vedno Zakonec in otroci potrebujejo našo prisotnost bolj kot naša darila. Poskrbite za rekreacijo, vendar naj vas ta ne okupira preveč. Pravično si razdelite gospodinjska opravila. Niti moški niti ženske niso po naravi bolj primerni za čiščenje sanitarij. Gospodinjska opravila si razdelite glede na znanje, interes in čas – in ne spol.

  10. Ne izogibajte se globljim vprašanjem

    Zakaj se slabe stvari zgodijo dobri ljudje? Ali obstaja življenje po smrti? Kakšen smisel ima naše življenje in svet okrog nas? Lahko gremo skozi življenje tako, da se izogibamo teh vprašanj, vendar je življenje mišljeno za iskanje odgovorov.

© Copyright iskreni.net

Za iskrene odnose.
Pridružite se naročnikom iskreni.net!

Dobili boste orodja in spodbude v obliki ekskluzivnih videov in člankov, ki vam bodo pomagale, da ustvarite vzpodbudno okolje za vas osebno, vaš zakon, družino, pa tudi širše. Z naročnino podprete tudi naše delo in omogočite rast ter razvoj tako sebe kot tudi izboljšavo bodočih vsebin za vas in ostale.
Hvala vam!

Naroči se

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja