
Številne šole se srečujejo s težavami, o katerih v preteklosti ni bilo niti sledu. To so namreč starši, ki se preveč mešajo v šolo in pričakujejo zgolj odlične ocene in to ne le od svojih otrok, ampak tudi od njihovih učiteljev. Ena od teh je srednja šola na Nizozemskem, ki je staršem začasno prepovedala dostop do ocen njihovih otrok, da bi zmanjšali psihološki pritisk, ki ga učenci občutijo zaradi stalnega starševskega spremljanja svojih rezultatov.
Pritiski, ki vplivajo na otroke
Na Nizozemskem morajo učenci doseči določeno povprečje ocen, da bi lahko napredovali v naslednji razred, kar pomeni, da je uspeh učencev pogosto merjen predvsem skozi ocene. Ta stalni pritisk pa se še povečuje z vse bolj dostopnimi digitalnimi orodji, ki omogočajo, da starši vsak trenutek spremljajo napredek svojih otrok.
Profesor Uitenbogaard je za portal The Guardian povedal, da aplikacije, ki redno delijo ocene s starši, povzročajo dodatni stres pri učencih. Raziskava, ki je zajela skoraj polovico učencev te šole, je pokazala, da otroci, katerih starši redno spremljajo njihove ocene, stopnjo stresa ocenjujejo precej višje kot otroci, katerih starši tega ne počnejo.
“Mislim, da je ta pritisk na učence, da stalno dosegajo dobre rezultate, sodoben pojav. Ko sem hodil v šolo, so bile ocene staršem poslane le štirikrat na leto. Ostale informacije smo lahko z njimi delili, ko in kadar smo sami želeli,” je dejal Uitenbogaard. “Danes pa starši prejmejo obvestilo na svoj telefon takoj, ko njihov otrok dobi oceno.”
Razvijanje življenjskih veščin
Profesor Uitenbogaard je prepričan, da stalni nadzor nad ocenami in prevelika osredotočenost na rezultate ovira razvoj pomembnih življenjskih veščin: “Nenehen starševski nadzor samo povečuje stres. Otroci imajo pravico do napak, saj se iz njih učijo. In prav to je nekaj, kar mnogi otroci danes potrebujejo – priložnost, da se učijo iz svojih napak, brez nenehnega strahu pred tem, da bodo ocenjeni za vsak korak, ki ga naredijo.
Pozitivni odzivi
Odzivi na ta ukrep so pozitivni, saj so tudi starši sami začeli prepoznavati, da njihov pritisk na rezultate lahko škoduje otrokovemu duševnemu zdravju. “Morda imajo otroci pravico, da ne delijo vseh informacije z nami,” je izjavila predstavnica nizozemskega združenja staršev. Seveda pa mora komunikacija med starši in šolo ostati odprta, saj morajo biti starši obveščeni, če ima njihov otrok resne težave.
Slovenski e-asistent: pomoč ali breme
Tudi slovenski starši imamo na voljo sistem obveščanja s strani šole. Po eni strani je to seveda praktično in uporabno, po drugi strani pa otroke oropa priložnosti, da bi lahko sami skrbeli za svoje stvari. Si sami zapomnili (zapisali), kaj morajo prinesti v šolo, kdaj grejo na izlet in predvsem se sami odločili, kako bodo poskrbeli za svoje neuspehe. Dobiti slabo oceno, se učiti in jo popraviti in šele tedaj o njej povedati staršem, je bila za večino otrok generacije sodobnih staršev ena prvih učnih ur v jemanju življenja v svoje roke. Ne vzemimo danes svojim otrokom te možnosti.
Pustimo jim, da se učijo iz svojih napak in da odrastejo v samozavestne in odgovorne posameznike. Učenje in rast sta proces, ki ne zahteva stalnega spremljanja vsakega koraka – naj bo to prostor, kjer se učimo iz izkušenj in napak, brez prevelikih pritiskov.
Poglej tudi naročniške vsebine:
Sabina Košmrl Kaučič: Na pomoč! Učiteljica ima mojega otroka na piki!
Dr. Uroš Perko: “Ko oče prevzame svojo vlogo in postavi meje pri vzgoji, to mamo izjemno razbremeni”
Dr. Katarina Kompan Erzar: “Kako bo otrok razvijal sebe in svoj potencial, je odprto do konca”
Za iskrene odnose. Pridružite se naročnikom iskreni.net!
Dobili boste orodja in spodbude v obliki ekskluzivnih videov in člankov, ki vam bodo pomagale, da ustvarite vzpodbudno okolje za vas osebno, vaš zakon, družino, pa tudi širše. Z naročnino podprete tudi naše delo in omogočite rast ter razvoj tako sebe kot tudi izboljšavo bodočih vsebin za vas in ostale.
Hvala vam!
Odlične ocene so super in tudi trojke so super. Čas bi bil, da začnemo ceniti vse poklice, ne le tiste, do katetih se pride z narejeno univerzitetno izobrazbo in so zato petice v oš nujne.