V mestnem okolju, kjer so pozidane strukture pogosto prevladujoče, je vključitev lesa in ostalih naravnih materialov, ključnega pomena za ustvarjanje prijetnih in trajnostnih zunanjih prostorov. Projektna naloga je zajemala vzpostavitev prehoda iz pritlične terase do vrta, izgradnjo nadstreška z letno kuhinjo in nove opore za vzpenjavke. Pred prenovo je bila južna terasa brez povezave »notranjost-zunanjost«, po prenovi pa je postala prilagojena ljubiteljem živali, ki poletje preživljajo na morju, doma pa bivajo v preostalem delu leta, ko je sonce zaželeno.
Višina izjemoma trimetrska
Izhodišče za višino nadstreška sledi etažni razdelitvi hiše. V funkciji nosilnosti konstrukcije je zidana niša, ki nudi prostor za kuhinjo ter zastira poglede z ulice in ustvarja zasebnost pred blokovskimi sosedi. Na drugi strani se na nosilno gred nadstreška obešata dva, z jeklenicami povezana pergolna portala. Poudarjata integracijo z notranjimi prostori, ki so preko monolitnih stopnic spojeni z vrtom. Detajli, kot so unikatni leseni ročaj ali belo siv lomljen pesek v betonskem tlaku, ne le izboljšujejo estetiko zunanjega prostora, temveč tudi prispevajo k njegovemu funkcionalnemu vidiku.
Ekološka vrednost lesa in dolgoživost betona
Trajnost je ključni vidik sodobnega oblikovanja zunanjih ambientov, kjer se uporabljajo gradbeni materiali, kot sta les in beton. Les ima občutno nižji ogljični odtis kot beton, predvsem zaradi manjše energetske porabe pri proizvodnji in sposobnosti shranjevanja ogljika v lesni masi. Nasprotno pa beton ponuja dolgo življenjsko dobo in nizke stroške vzdrževanja, kar lahko na dolgi rok zmanjšuje njegov okoljski vpliv. Načrtovanje in strokovna izvedba sta zmanjšala vizualni hrup in ustvarila uravnotežen sprostitveni »lounge« kotiček za stanovalce in njihove živali. Po definiciji zatočišča je preobrazba ustvarila prostor, kamor se sedaj najrajši zatečejo.
Kakšne prednosti prinaša z nadstreškom zaščiten prostor pod nebom?
Nadstrešek iz smrekovega lesa zagotavlja zaščito pred soncem, dežjem in snegom, kar omogoča uporabo zunanjega prostora v vseh letnih časih. Podeskana streha je prekrita z vodoodporno folijo in zaključena s pločevinastimi obrobami. V kolikor jo ekstenzivno zazelenite in spremenite v »zeleno«, jo dodatno zaščitite pred temperaturnimi in mehanskimi obremenitvami (točo). S tem ji podvojite življenjsko dobo in prispevate k boljšemu bivalnemu ugodju v okolici. Ne glede na vremenske razmere lahko organizirate piknike ali večerne zabave tudi ob spremenljivih vremenskih napovedih, in na suhem pripravljate in uživate obroke ob pogledu na vrt. Les je izjemno dober izolator, zato se prostor ne pregreva, globina nadstreška pa kljub južni legi omogoča dovolj hladu ter ustvarja pogoje za naravno prezračevanje, kar je odlična izbira za sprostitev ob knjigi ali skodelici kave.
Če razmišljate o zunanji ureditvi svoje okolice, se obrnite na Mizarstvo Kos.
KONTAKT: Mizarstvo Kos d.o.o., Velika Preska 1, 1272 Polšnik
051 615 020, 041 615 020, [email protected]
www.mizarstvo-kos.si I www.zunanjaureditev.com I www.lesarius.si
Preberite tudi predstavitveni članek podjetja Mizarstvo Kos: “Širimo ljubezen do lesa, saj živimo v poslanstvu dreves.”
Celostno načrtovanje: Jože Kos, Center za zunanjo ureditev
Fotografije in tekst: Špela Pavlič Kos, Mizarstvo Kos
Za iskrene odnose. Pridružite se naročnikom iskreni.net!
Dobili boste orodja in spodbude v obliki ekskluzivnih videov in člankov, ki vam bodo pomagale, da ustvarite vzpodbudno okolje za vas osebno, vaš zakon, družino, pa tudi širše. Z naročnino podprete tudi naše delo in omogočite rast ter razvoj tako sebe kot tudi izboljšavo bodočih vsebin za vas in ostale.
Hvala vam!