Krofi, kot jih speče sestra Nikolina

Vir: Pixabay

Krofi so klasična pustna jed, ki jo imajo radi tako otroci kot odrasli. Kako jo pripravi ena najbolj znanih slovenskih kuharskih mojstric ter kakšni so njeni nasveti za to, da vam bodo krofi kar najbolje uspeli?

Potrebujete:

1 kg moke, 1 pecilni prašek, 1 žličko soli, 2  žlici sladkorja, 1 vaniljev sladkor, 3-4 rumenjake, 3 žlice ruma, 1/2 žličke naribane bio limonine lupine, 4 dag kvasa, 5 dag raztopljene margarine, 6-7 dl toplega mleka ter marelično marmelado za nadev, olje ali mast za cvrenje in sladkor v prahu za posipanje

Kako se lotiti priprave krofov?

Moko s pecilnim praškom presejemo v skledo in solimo. Kvas z žličko sladkorja raztopimo v treh žlicah mlačnega mleka.

Posebej v skledi spenimo: rumenjake, sladkor, vaniljev sladkor; prilijemo rum in dodamo naribano limonino lupino ter zalijemo s 4 dl toplega mleka. Mešanico zlijemo v moko, med mešanjem dodamo še vzhajan kvas in mleko, da napravimo srednje mehko testo. Potem prilijemo margarino in testo dobro gnetemo 20-30 minut. Obdelano testo naj pokrito vzhaja do eno uro in pol.

Vzhajano damo na pomokan prt, ga z valjarjem potolčemo in enakomerno razvaljamo za pol prsta na debelo. Polovico testa izrežemo z modelom, nadevamo z marmelado ter pokrijemo s kolobarji druge polovice testa. Robove okrog krofa stisnemo in izrežemo krof. Krofe polagamo na pokrito desko dva prsta narazen. Pokrite pustimo vzhajati pol ure. Nato krofe obrnemo in pustimo vzhajati še pol ure.

Za cvrenje pripravimo bodisi olje, bodisi mešanico olja in masti (kar je najbolje). Ko se maščoba segreje, polagamo vanjo vzhajane krofe, tako da je zgornja stran v olju. V kozici naj ne bodo na tesno. Prvo stran cvremo pokrito, drugo odkrito. Ko spodnja stran zarumeni, jih previdno obrnemo. Ocvrte pobiramo s penovko na cedilo ali mrežo, da se odtečejo.

Krofe potresemo s sladkorjem, predno jih ponudimo. Če imajo krofi luknje ali če se med cvrenjem sami obračajo, so premalo vzhajani.

Še nekaj nasvetov sestre Nikoline:

  • Za krofe izberemo najboljšo – suho moko (mehko in ostro).
  • Vse sestavine naj bodo tople. Ogrete naj bodo tudi deske, kuhinjske krpe in prostor, kjer krofi vzhajajo.
  • Da bodo krofi lahki, naj bo testo nekoliko mehkejše kakor navadno kvašeno.
  • Kvašenemu testu, ki ga bomo cvrli, dodamo tudi pecilni prašek.

Za iskrene odnose.
Pridružite se naročnikom iskreni.net!

Dobili boste orodja in spodbude v obliki ekskluzivnih videov in člankov, ki vam bodo pomagale, da ustvarite vzpodbudno okolje za vas osebno, vaš zakon, družino, pa tudi širše. Z naročnino podprete tudi naše delo in omogočite rast ter razvoj tako sebe kot tudi izboljšavo bodočih vsebin za vas in ostale.
Hvala vam!

Naroči se

Komentarji

  1. Po tem receptu sem že delala krofe in so zelo dobri. Je pa s takim načinom precej dela (izrezovanje krogov in polaganje en del na drugega). Zadnje čase delam krofe po sistemu, da iz testa oblikujem kroglice, ki jih dam vzhajat in potem ocvrem. Krofe z marmelado napolnim z brizgalko, potem, ko so krofi že ocvrti. To gre hitreje, dobro pri tem pa je tudi, da krofi ne naredijo luknje.
    Če hočemo, da nam bodo krofi uspeli, mora biti v prostoru zelo toplo in ne sme biti prepiha.
    Je pa s krofi kar precej dela. Najbolj se splača ocvreti krofe pri družinah, ki so številne, če sta v družini samo dva ali so samo trije, se ne splača in je bolje kupiti tisti štiri krofe.Tudi kupljeni krofi so zelo dobri in niso nič slabši od domačih.
    Ko končamo s cvrtjem krofov imamo še vse za pomiti in pospraviti, problem pa je tudi olje, ki smo ga porabili za cvrtje.
    Manj dela in bolj enostavno je, če ocvremo štravbe – flancate ali pa miške (z rozinami), ki so tudi zelo dobre!

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

SKLENI NAROČNINO že od 4,90 € / mesec