Kako zatreti otrokovo ustvarjalnost

Thumbnail

Otroci so rojeni kot ustvarjalni geniji. Na žalost pa nekje do druge triletke osnovne šole njihova ustvarjalnost upade … Zakaj?

Na področju inteligentnosti opažamo pojav t. i. Flynnovega učinka: vsaka naslednja generacija ima v povprečju za okrog 10 točk boljše dosežke na testih inteligentnosti, ker odraščajo v bolj spodbudnem okolju. Na področju ustvarjalnosti pa je opazen ravno nasproten trend: od leta 1990 točke ustvarjalnosti padajo. Kaj delamo narobe?

Kaj so najbolj učinkoviti zatiralci otroške ustvarjalnosti?

Otrok bo vložil le toliko truda, kolikor je potrebno, da dobi nagrado, več se ne bo trudil.Nagrade: znanstvene raziskave so pokazale, da nagrade zavirajo otrokovo raziskovanje in domišljijo. Otrok bo vložil le toliko truda, kolikor je potrebno, da dobi nagrado, več se ne bo trudil. Priboljški in nalepke ustvarjalnim dejavnostim odvzamejo zadovoljstvo, ki ga te vsebujejo že same po sebi. Želimo si zavzetih, motiviranih otrok in ne le učencev z zvezki, polnimi zvezdic.

»Svetenje«: to, da odrasli stalno sedimo ob otrocih in budno bdimo nad njihovim delom, je pogubno za njihovo ustvarjalnost. Če otroke neprestano opazujemo in jim dajemo vedno iste nasvete, se ne bodo naučili prevzemanja tveganja in ne bodo izkusili vrednosti delanja napak kot dela procesa.   

Omejevanje izbir: otroke dajemo v sistem, ki jih uči, da »obstaja samo en pravilen odgovor«. Večina igrač pride z navodili za uporabo in le redko otrokom dopustimo izbiro. Raziskovanje različnih možnosti pa je prav v srcu lateralnega razmišljanja (izven ustaljenih poti). Ustvarjalni otroci se čutijo svobodne, da predlagajo drugačne rešitve in da se prepustijo temu, da jih vodi njihova radovednost.

Dolgčas napaja domišljijo, iz te pa se porajajo ideje in ustvarjalnost.Prezaposlenost: organizirane dejavnosti, delavnice, igralni zmenki … urniki otrok še nikoli niso bili tako natrpani. Mi pa smo tako obremenjeni s skrbjo za njihovo zaposlenost in (pre)stimuliranost, da jim pozabimo določiti čas za najpomembnejšo od vseh spodbud: dolgčas. Dolgčas napaja domišljijo, iz te pa se porajajo ideje in ustvarjalnost. Sami večkrat pravimo: »Zdaj pa hočem samo sedeti in ne početi ničesar, da si malce napolnim baterije.« A kaj ko tega ne znamo uporabiti pri naših otrocih! Ravno v času, ko ne počnemo »ničesar«, se v naših glavah porajajo najboljše ideje.

Ustvarjalnost zacveti, kadar počnemo stvari iz lastnega užitka. Edino, kar šteje, je zadovoljstvo, ne pa dovršenost. Pozabimo na »kako se to prav dela« in dajmo otrokom priložnost, da raziskujejo, delajo napake, prevzemajo tveganja in občutijo svobodo, da smejo izraziti vse svoje čudovite ideje.  

 

Vir: Nuria Pérez Paredes/playfullearning.net

Za iskrene odnose.
Pridružite se naročnikom iskreni.net!

Dobili boste orodja in spodbude v obliki ekskluzivnih videov in člankov, ki vam bodo pomagale, da ustvarite vzpodbudno okolje za vas osebno, vaš zakon, družino, pa tudi širše. Z naročnino podprete tudi naše delo in omogočite rast ter razvoj tako sebe kot tudi izboljšavo bodočih vsebin za vas in ostale.
Hvala vam!

Naroči se

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja