Moj odrasel otrok je v življenju zašel – kaj lahko storim?

Vir: Shutterstock

Starši poznajo rek »majhni otroci, majhne težave, veliki otroci, velike težave« in marsikateri starš boleče čuti, kako ta rek drži. Ko odrasel otrok pohodi vrednote, v katere so ga vzgajali starši, se napačno odloča ali zaide v težave, se tudi starši pogosto soočajo z dvomi, ali bi lahko bili boljši starši in kaj bi lahko storili drugače.

Ena največjih starševskih bolečin je videti lastnega otroka, kako zapravlja svoje vrednote, potencial ali priložnosti s slabimi odločitvami. Pomembno je zavedanje, da imajo tudi starši, ki so vse naredili dobro, otroke, ki se slabo odločajo. A nobeni starši pri tem niso nemočni. Težave in padci so lahko tudi pot v novo življenje.

Vodja ameriške družinske organizacije HomeWord dr. Jim Burns, ki si prizadeva za močne pare, zakone in družine ter s programi pomaga družinam širom ZDA, svetuje sledeče …

Ponudite svojemu odraslemu otroku močno ljubezen

»Močna ljubezen je močno izražena meja za spodbujanje odgovornega vedenja in dolgoročnih sprememb. Močno ljubezen ponudite, ko postavite trdne meje in uveljavite posledice,« pravi Burns. Nadalje razlaga, da takšna ljubezen lahko pomeni, da otroku, ki uživa droge, ne dovolite, da se preseli nazaj domov, ne da bi prej poiskal pomoč. Prav tako lahko pomeni, da svojega otroka ne boste reševali iz finančnih težav, tudi če ga bo to drago stalo. Namen takšne ljubezni, tako Burns, je ustaviti problematično vedenje in spodbuditi pozitivno rast ter odgovornost.

Ne rešujte ga

»Če prevzamete posledice, ki bi jih moral doživeti vaš otrok, ga oropate priložnosti za rast in spremembo,« svetuje Burns ter dodaja, da ne dovolite svojim odraslim otrokom, da svoje težave naredijo za vaše težave.

Imejte celosten odnos z otrokom

Burns svetuje, da imejte celosten odnos do svojega otroka, tudi če ta zavrne vrednote, ki so vam svete. Vam se tem vrednotam ni treba odreči, da bi odnos z otrokom ohranili močan.

Svojemu otroku ste verjetno že mnogokrat povedali, kako se počutite ob njegovi zavrnitvi vrednot, v katere močno verjamete. Ni treba, da to temo načenjate vedno znova in tako bolečino na obeh straneh le poglabljate. Spoznavajte svojega otroka onkraj tega, kar vaju ločuje. Morda ga boste prav tako uspeli pripeljati nazaj na pot, za katero menite, da je prava …

Ne prelagajte svoje jeze in frustracij na svojega otroka

Svoje frustracije, jezo in druge negativne občutke, tudi če so nastali zaradi vaših otrok, predelajte z nekom drugim, ne z otroki, sicer bo to privedlo le do zamere in nadaljnjega oddaljevanja, opozarja Burns.

Poiščite podporo zase

»Včasih je najtežje prenašati žalost, ki izvira iz gledanja naših otrok, kako živijo s samouničujočimi odločitvami, in tega preprosto ne zmoremo sami,« pravi Burns. Imate vzpostavljeno lastno podporno mrežo, ljudi, na katere se v težavah lahko oprete? Če ne, vzpostavite podporo zase, saj boste podprti veliko lažje pomagali tudi svojim otrokom. Ne podcenjujte moči podpore samim sebi.

»Oče v naši cerkvi je v moški skupini, ki jo je obiskoval, razpravljal o sinovih težavah s pitjem alkohola. To je bila pametna poteza, saj je potreboval podporo in spodbudo skupine. Svoji moški skupini je tudi priznal, da ima tudi sam težave s pitjem in pomagali so mu najti center za zdravljenje. Dan po tem, ko se je začel zdraviti zaradi alkoholizma, ga je v center za zdravljenje spremil tudi njegov sin,« na primeru veliko moč podpore skupine opisuje strokovnjak.

Svoje otroke prepustite Božjemu varstvu

Bog ljubi naše otroke še bolj kot mi. Zato je pomembno, da jih vsak dan znova izročamo Njemu v varstvo in skrb.

Naj bo Bog tisti, ki usmerja življenje naših otrok, ne mi.

Povzeto po: theparentcue.org

Za iskrene odnose.
Pridružite se naročnikom iskreni.net!

Dobili boste orodja in spodbude v obliki ekskluzivnih videov in člankov, ki vam bodo pomagale, da ustvarite vzpodbudno okolje za vas osebno, vaš zakon, družino, pa tudi širše. Z naročnino podprete tudi naše delo in omogočite rast ter razvoj tako sebe kot tudi izboljšavo bodočih vsebin za vas in ostale.
Hvala vam!

Naroči se

Komentarji

  1. Zelo površinski napotki (nisem pričakovala tega od portala Iskreni.net, ki ima drugače veliko dobrih napotkov in nasvetov za pomoč!) za tako pomembne zadeve kot je odnos z odraslim sinom/hčerko, ki je v težki preizkušnji, stiski. Vsak odrasel je sam odgovoren, da najde skupaj s strokovnjaki in tistimi, ki ga podpirajo, rešitve za svoje težave.
    Moti me to poudrarjanje “otroka”. Otrok si do 18. leta, potem si pač odrasel človek. Če pač nimaš razrešenih vzorcev iz preteklosti, si je treba priznati to, poiskati pomoč. Najboljša je psihoterapija, ki je na žalost v SLoveniji zelo nepregledna, vsak je skoraj že to, mastno služijo na račun stisk ljudi. Ker področje ni urejeno, se ljudje tudi zakreditirajo, da dobijo pravo pomoč. Tudi na Iskreni.net je večinoma vse plačljivo tako da nimam pojma, kako lahko to uredimo. Nekaj se zagotovo da, če društvo uspe na kakem razpisu, kar je Iskreni.net že uspešno naredilo. Upam da vam uspe še naprej.
    Starši morajo zdržati in predvsem postaviti meje, do kod lahko gredo odrasli sinovi/hčerke, ki imajo težave. Predvsem pa si morajo tudi starši priznati, da so naredili napake v preteklosti, ker zaradi tega je tudi odraslim sinovom/hčerkam težko prebroditi svoje preizkušnje, ki jih v preteklosti niso znali takoj razreševati, ko je prišlo do težave.

    1. Barbara, kritika je na mestu, saj je Iskreni.net svoje moči dal v politiko, tale portal pa je puščen na “aparatih”. Vsebine sestavljajo neizkušeni sodelavci, ki bolj ali manj uspešno prevajajo članke iz tujih revij za široke množice. zdaj jahajo na visem valu državnega denarja, ki ga trošijo za predvolilno propagando. Ko bodo volitve mimo, se bodo vrnili. Upam. Portal je nekoč bil svetla zvezda na našem spletu in prostoru, zdaj pa je še en brezvezen portalčič.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja