Dr. Miha Rutar: “To, da otrok odide v svet, je za starša največja zmaga!” (video, 2. del)

Dr. Miha Rutar
Miha Rutar je poročen oče štirih fantov, ki s svojimi vragolijami skrbijo, da ostaja v psihofizični kondiciji. Po poklicu je psiholog ter doktor zakonske in družinske terapije, zaključuje tudi izobraževanje iz vedenjsko kognitivne terapije. Poleg terapevtskih izkušenj z družinami, pari ter posamezniki v stiskah ima izkušnje tudi kot voditelj skupin in delavnic. Tako osebno kot tudi profesionalno ga izziva tema očetovstva in očetovske vloge v družini. Vodi delavnico za očete in sinove, Divji bojevnik pri Zavodu Iskreni.
Z naročnino pridobite
Ogledali ste si lahko le izsek oddaje. Izobraževalna vsebina je na voljo zgolj našim naročnikom. Postanite naš naročnik in si oglejte celotno oddajo!
Ni redkost, da nas skrb za otroka – pogosto povsem nehote – pripelje do tega, da nad njim ohranjamo nadzor, ga še vedno usmerjamo ali si vsaj želimo, da bi bolj prisluhnil našim nasvetom. Tudi takrat, ko je naš »otrok« že odrasla oseba, v svojih poznih 20-ih, 30-ih ali celo 40-ih letih. Druga plat medalje pa je, da se ti odrasli otroci pogosto težko osvobodijo starševskih pričakovanj ter z veliko napora oblikujejo svojo lastno, samostojno pot.
Specialist klinične psihologije in doktor zakonske ter družinske terapije Miha Rutar nas v video oddaji popelje onkraj starševskih fantazij o tem, kdo naj bi njihov sin ali hči postal – kaj naj bi znal, v čem uspel ali s kom naj bi se poročil. Odraslim otrokom pa ponudi dragocen vpogled, kako lahko z bolj zdravimi (in manj idealiziranimi) očmi pogledajo na svoje starše.
Za starše:
- Kaj mora starš izpustiti – ali celo »izjokati« – da lahko otroka resnično pusti, da odide v svet?
- Ob čem se običajno ‘zatakne’ mama, ob čem oče?
- Kako poteka zdrav proces puščanja otroku, da odraste in zaživi po svoje?
Za odrasle otroke:
- Kako prekiniti nezdravo čustveno simbiozo s staršem?
- Kako se otresti bremen družinske zgodovine, ki jih je otrok nosil s seboj v odraslost?
- Kako na zdrav in svoboden način gledati na svoje starše – s spoštovanjem, a brez ujetosti?
Vabljeni k ogledu oddaje, ki ponuja dragocene vpoglede v zapleteno in občutljivo dinamiko!
Oglejte še dve oddaji z dr. Miho Rutarjem o medgeneracijskih odnosih: Kako živeti s starši pod isto streho in Kako svojim staršem postaviti mejo?