Kaj storiti, ko otrok težko vstopi v svet odraslosti? Ko ga ovira pomanjkanje motivacije, strah pred odgovornostjo ali močna čustvena navezanost na dom – ali celo na enega od staršev?
S tem izzivom sta se, kot mnogi drugi, soočila tudi zakonca Perko. V iskreni 40-minutni oddaji brez olepševanja delita svojo osebno zgodbo: kako sta morala – vsak na svoj način – dva zelo različna sinova spodbuditi, da stopita na pot samostojnosti.
“Prvi sin bi živel doma, ne bi študiral, ne bi delal, ukvarjal bi se le s svojim hobijem”, pove psiholog dr. Andrej Perko. “Ta najmlajši sin pa – če bi kiklo nosila – bi se me za njo ves čas držal”, v napol šali izpostavi arheologinja ddr. Verena Perko.
Ddr. Verena iskreno priznava, kako težko je bilo kot mami postaviti mejo, in zakaj je bila očetova odločitev tukaj ključna. Oba pa se enoglasno strinjata tudi s tem, da puščanje otroka v svet ni le izziv za otroka, ampak je na udaru tudi notranje zorenje staršev.
Zakonca Perko v pogovoru mojstrsko prepletata osebno izkušnjo s temeljnimi načeli odraščanja:
- Kaj mora slišati najstnik, ki “bluzi” in ne najde motivacije za učenje?
- Kako ravnati z otrokom, ki je “počasen” in te je strah zanj, kako se bo znašel v življenju?
- Kdaj reči: dovolj – zdaj je čas, da greš od doma?
- Kakšna je bila pri tem vloga očeta in kakšna vloga mame?
- Kako sta sinova Perko sprejela odločitev staršev – in ali sta danes samostojna?
- Kaj svetujeta staršem, ki se znajdejo v podobni situaciji?
To ni le osebna zgodba, temveč dragocen smerokaz za starše, ki vsak dan bijejo tihe bitke z odraščanjem svojih otrok. Zakonca Perko znata najti prave besede – in podati pogum, ko je ta najbolj potreben.
Za ogled prispevka se
Vsebina je dostopna našim zvestim naročnikom.
Oglejte si naše naročniške pakete.
Imate težave z dostopom do zaklenjenih vsebin?
Kadarkoli nam lahko pišete na [email protected]. Na telefonski številki 059 020 000 pa smo dosegljivi vsak delovnik od 9h do 15h.