Novo: Iluzije o cepivih

Thumbnail

V slovenščini je pred kratkim izšla knjiga Iluzije o cepivih, ki jo je napisala imunologinja dr. Tetyana Obukhanych.

Dr. Tetyana Obukhanych je študirala in raziskovala na najbolj znanih ameriških univerzah. Doktorat je pridobila na Rockfellerjevi univerzi v New Yorku, podoktorske raziskave pa je opravljala na univerzi Harvard v Bostonu.

Po nekajletni prekinitivi kariere zaradi materinstva je z raziskovalnim delom nadaljevala ne univerzi Stanford v Kaliforniji.

Kot imunologinja je bila na začetku svoje raziskovalne kariere navdušena nad konceptom cepljenja. Sčasoma pa so se njene iluzije o cepljenju začele razblinjati.

Znotraj teorije razlage imunosti je odkrila vrsto pomembnih nedoslednosti. Opazila je tudi, da se nekateri imunologi izogibajo omenjanju rezultatov ključnih eksperimentov, zato da bi svoje objave o strategijah razvoja novih cepiv naredili obetavnejše.

Dokončen prelom z idejo cepljenja pa je doživela, ko je postala mati. Sama pravi, da je bila kljub svoji strokovnosti in čudovitim imunološkim teorijam povsem izgubljena glede tega, kaj je res pomembno za otrokovo zdravje. Ko je znova vse pretehtavala, je odkrivala čedalje globlje korenine današnjih težav, povezanih s cepivi.

Cepljenje je le slab nadomestek imunosti

Avtoričina temeljna teza je, da odpornost, ki jo proti boleznim dosežemo s cepivi, še zdaleč ne dosega naravne imunosti, ampak je le njen slabotni nadomestek. Avtorica trdi, da cepljenje ni niti varen niti učinkovit način preprečevanja bolezni.

Opozarja na dejstvo, da cepljenje lahko celo okrni potenciale človekovega telesa pri vzpostavitvi naravne imunosti. Še več – širši obseg cepljenja sicer kratkoročno zmanjšuje splošno pojavnost otroških bolezni, a obenem te bolezni naredi nevarnejše za naslednjo generacijo.

Sistematično cepljenje prekine naravni cikel prenašanja imunosti z matere na dojenčka in tako dela najmlajše, ki so res v nevarnosti zaradi otroških bolezni, še bolj ranljive.

Avtorica je zelo kritična do imunološke stroke. Za kar nekaj primerov cepiv trdi, da uspešnost njihovega delovanja nikoli ni bila potrjena z resnimi eksperimenti. Zato postavi kritično in drzno tezo, da so nekateri temelji imunološke teorije (denimo delovanje protiteles) le globoko zakoreninjene dogme.

Zavrnitev argumenta “kolektivne imunosti”

Za slovenski prostor je knjiga vsekakor zelo dobrodošla, saj je Slovenija osamljen otoček sredi zahodnega sveta, kjer starši nimajo svobodne izbire glede cepljenja otrok, tisti starši, ki se uprejo cepljenju, pa so celo kriminalizirani.

Knjiga Obukhanycheve za slovenski prostor ni pomembna samo za to, ker je dragocen vir informacij za starše, ki ne zaupajo slepo politiki cepljenja. Njen pomen je tudi v tem, da prepričljivo zavrne argument “kolektivne imunosti”. Prav na ta argument se je namreč sklicevalo slovensko ustavno sodišče, ko je leta 2004 presodilo, da slovenski starši ne smejo svobodno odločati o cepljenju svojih otrok.

 

Knjigo je v angleškem izvirniku mogoče kupiti v obliki e-knjige (Amazon, Kindle), v slovenskem jeziku pa je na avtoričino pobudo na spletu dostopna brezplačno. Tudi to je zgovorno dejstvo: avtorica sama je izjavila, da bolj kot ona honorar za objavo v slovenščini slovenski starši potrebujejo informacije o cepljenju.

 

Za iskrene odnose.
Pridružite se naročnikom iskreni.net!

Dobili boste orodja in spodbude v obliki ekskluzivnih videov in člankov, ki vam bodo pomagale, da ustvarite vzpodbudno okolje za vas osebno, vaš zakon, družino, pa tudi širše. Z naročnino podprete tudi naše delo in omogočite rast ter razvoj tako sebe kot tudi izboljšavo bodočih vsebin za vas in ostale.
Hvala vam!

Naroči se

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja