Tiho odobravanje detomorov

Thumbnail

Vsak 10. otrok se ob poskusu splava v 23. tednu rodi živ, a ni deležen nikakršne oskrbe. Evropske nevladne organizacije se s peticijo zavzemajo, da bi to nehumano prakso obsodili in spremenili.

Vsako leto se pri splavu po 20. tednu v Evropi rojevajo otroci, ki poseg preživijo. Najpogosteje jih pustijo, da zapuščeno umirajo, nekateri se več ur mučijo z dihanjem, ali pa jih ubijejo z injekcijo za zadušitev. Nato jih odvržejo med biološki odpadni material.

Štiri evropske nevladne organizacije so se novembra želele srečati z Nilsom Muižnieksom, komisarjem za človekove pravice pri Svetu  Evrope, da bi mu predstavile dokument, ki razkriva usodo otrok, ki se ob poskusu splava rodijo živi.

Uradni podatki, ki so jih zbrali, so podkrepljeni s pričevanji babic. Ena ob študij na to temo pravi, da pri splavu v 23. tednu preživi okrog 10 % otrok.

To, da se te otroke pusti umreti brez pomoči ali se jih ubije samo zato, ker so nezaželeni, je nehumano, so prepričani predstavniki omenjenih organizacij. Zato so se želele srečati s komisarjem, ga s problematiko seznaniti in pozvati k temu, da potrdi, da imajo vsa živorojena človeška bitja pravico do življenja in morajo biti deležna primerne oskrbe in nege – brez diskriminacije na podlagi okoliščin rojstva, v skladu s človekovimi pravicami.

Komisar pa je njihovo prošnjo za srečanje zavrnil z obrazložitvijo, da njegov mandat »ne pokriva tovrstnih vprašanj«. A 15. januarja letos se je isti komisar javno in odločno zavzel za prepoved spolno selektivnega splava. Poleg tega Konvencija o otrokovih pravicah, ki letos obeležuje svojo 25-letnico, pravi, da »otrok zaradi telesne in duševne nezrelosti potrebuje posebno varstvo in skrb, vštevši ustrezno pravno varstvo, tako pred rojstvom, kot tudi po njem«.

Že julija podobno vprašanje na zasedanju ministrov Sveta Evrope ni doseglo soglasja o tem, da je na ta način rojenim otrokom potrebno zagotoviti primerno oskrbo.

»Zavrnitev komisarja za človekove pravice in nezmožnost komisije ministrov, da bi potrdili, da imajo vsi novorojeni pravico do življenje in zdravstvene oskrbe, je šokantna; kaže na tiho odobravanje detomorov in nečloveške obravnave.«

Predstavniki nevladnih organizacij ugotavljajo, da jim sedaj preostaja samo še poziv Parlamentarni skupščini Sveta Evrope na način uradnega postopka peticije. Ta postopek omogoča vsakemu državljanu, da doseže vključitev določenega vprašanja v obravnavo.

Evropski center za pravo in pravičnost je tako pripravil peticijo, ki jo bo predložil parlamentarni skupščini. Podpišete jo lahko na tej spletni strani

Za iskrene odnose.
Pridružite se naročnikom iskreni.net!

Dobili boste orodja in spodbude v obliki ekskluzivnih videov in člankov, ki vam bodo pomagale, da ustvarite vzpodbudno okolje za vas osebno, vaš zakon, družino, pa tudi širše. Z naročnino podprete tudi naše delo in omogočite rast ter razvoj tako sebe kot tudi izboljšavo bodočih vsebin za vas in ostale.
Hvala vam!

Naroči se

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja