Najstarejša britanska mama obžaluje pozno materinstvo po spočetju z umetno oploditvijo

Thumbnail

Ko je Susan Tollefsen leta 2008 pri 57 letih postala najstarejša britanska mama s pomočjo umetne oploditve, je bila deležna številnih kritik. Po štirih letih pa tudi sama priznava: »Zelo drži to, da se človek uči iz svojih napak. Moja napak je bila, da nisem imela otroka bolj zgodaj. Sem popolnoma iskrena. Iz svoje izkušnje sem spoznala, da bi 50 let morala biti skrajna meja za spočetje otrok.«

Upokojena učiteljica je zanosila s pomočjo jajčeca darovalke in s semenom svojega takratnega partnerja (11 let mlajši od nje). Za sam postopek sta v Rusiji plačala 15.000 britanskih funtov, na britanskih klinikah so jo namreč pred tem zavrnili.

Hči Freya se je rodila leta 2008 s carskim rezom, starša pa sta lani ločila, saj naj bi bilo starševstvo v poznih letih po besedah Tollefsenove prevelik šok za njun odnos.

Danes 61-letna Susan pravi, da je med resno boleznijo okrog božiča, ko ni mogla skrbeti za 4-letno Freyo, spoznala, da morda ne bo živela dovolj dolgo, da bi lahko vzgojila svojo hčerko. »Bila sem tako bolna, da sem resnično mislila, da umiram. Neprestano sem mislila na Freyo – in prvič sem se zavedela, da me morda ne bo več tu zanjo

V Veliki Britaniji trenutno veljajo smernice, da pri ženskah po 40. letu zdravstveno zavarovanje ne krije postopkov oploditve z biomedicinsko pomočjo, zasebne klinike mejo postavljajo na 50 let.

Josephine Quintavalle iz organizacije, ki se ukvarja z reproduktivno etiko, je priznanje Tollefsenove označila kot zelo pogumno in pošteno in ob tem dejala: »Težko mi je zanjo, ker je pač le uporabila nekaj, kar ji družba ponuja. Mislim pa, da ravno to kaže, da moramo malce bolj spoštovati naravo, ki očitno dobro ve, kako težko je skrbeti za otroka, ko si starejši. Za to, da menopavza pride v določenem obdobju, so zelo dobri razlogi. Umetna oploditev in darovanje jajčec ustvarjajo veliko zelo nenaravnih situacij.«

Quintavallova še opozarja: »Kot družba moramo začeti gledati na vsa ta vprašanja z vidika otrok in se vprašati, kaj je najbolje zanje. Idealno je, da otrok odrašča ob materi in očetu, ki sta dovolj mlada in zdrava, da lahko skrbita zanj.«

Vir: dailymail.co.uk

Za iskrene odnose.
Pridružite se naročnikom iskreni.net!

Dobili boste orodja in spodbude v obliki ekskluzivnih videov in člankov, ki vam bodo pomagale, da ustvarite vzpodbudno okolje za vas osebno, vaš zakon, družino, pa tudi širše. Z naročnino podprete tudi naše delo in omogočite rast ter razvoj tako sebe kot tudi izboljšavo bodočih vsebin za vas in ostale.
Hvala vam!

Naroči se

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja