Zmanjšajte tveganje za smrt v zibki

Thumbnail

Nenadna smrt v zibki je tema, ki prestraši tako starše v pričakovanju kot starše dojenčkov. Najbolj zastrašujoče je dejstvo, da vzroka ni mogoče določiti. Kaj lahko storimo starši, da zmanjšamo tveganje za nenadno smrt?

Nenadna smrt v zibki otroka mlajšega od 1 leta običajno ostaja nepojasnjena. Namesto, da bi cele dneve in noči stražili ob posteljici ter opazovali dojenčka med spanjem (tudi starši nujno potrebujete počitek), vam ponujamo nekaj nasvetov, kako lahko zmanjšate tveganje, da bi vaš otrok podlegel tej strašni usodi.

Spanje Pravila so se z leti spreminjala, strokovnjaki pa se strinjajo, da je najbolj varen položaj za spanje dojenčka na hrbtu. Dojenčka dajajte na trebuh le, ko je buden in ga opazujete. (Pri nas strokovnjaki priporočajo spanje na boku, kar naj bi bilo pomembno zlasti v primeru, da otrok veliko bruha.)

V zibki naj bo le dojenček Ne dajajte v zibko plišastih živali, blazin in prešitih odej. Da bo dojenčku toplo, raje uporabite spalno vrečo kot da ga pokrivate z odejo. 

Odpovejte se kajenju Otroci izpostavljeni cigaretnem dimu imajo večje tveganje za sindrom nenadne smrti. Odpovejte se kajenju že med nosečnostjo in kasneje ne izpostavljajte otroka pasivnemu kajenju. 

Spalna površina Izberite za otroka varno spalno površino in se izogibajte spanju na kavču, stolu. 

Ohranjajte primerno temperaturo Izogibajte se pregretju dojenčka s pretiranim oblačenjem, dovolj je, da mu oblečete ene rokavčke več kot sebi. Ohranjajte temperaturo prostora na ravni, ki je udobna za odrasle. 

Pomoč staršem Za notranji mir se nekateri starši odločijo za nakup »varuške« (npr. Angelcare), ki spremlja gibanje in dihanje dojenčka. Nakup v glavnem priporočajo staršem nedonošenčkov, ki imajo več težav z dihanjem. 

 

Vir: pregnancyandbaby.sheknows.com

Za iskrene odnose.
Pridružite se naročnikom iskreni.net!

Dobili boste orodja in spodbude v obliki ekskluzivnih videov in člankov, ki vam bodo pomagale, da ustvarite vzpodbudno okolje za vas osebno, vaš zakon, družino, pa tudi širše. Z naročnino podprete tudi naše delo in omogočite rast ter razvoj tako sebe kot tudi izboljšavo bodočih vsebin za vas in ostale.
Hvala vam!

Naroči se

Komentarji

  1. Jaz bi dodal še 7. Ne dajte otroka cepit. Kar nekaj avtorjev in raziskovalcev namreč SIDS povezuje s cepljenjem. Se vam zdi logično, da je kaka stvar v medicini brez vzroka? Podobno je s t.i. “koliko”. Želodčni krči kar od nekje, nepojasnjeno ipd. Dajte no.

    1. Facko, daj pojasni, na kaj namiguješ glede kolik/krčev. Na vitaminske kapljice, na cepljenje ali kaj? Če na to dvoje, ti moram iz izkušenj oponirati. Naša punčka je dobila zelo hude kolike, dva tedna preden smo ji začeli dajati AD3 kapljice in dva meseca in pol pred rvim cepljenjem. In kolike so trajale do 3,5 meseca, nato pa v enem dnevu izginile.

      1. Ne namigujem na cepljenje ali kapljice. Mislim, da so vzroki za “kolike” lahko predvsem psihološki. Recimo premalo stika otrok / mami ali težji porod ipd.

        1. No, pri nas je tvoj razlog povsem mimo. Porod je bil čisto naraven, deklica pa po rojstvu ves čas na rokah oz. v tesnem stiku (skupna postelja, skozi počivali skupaj). Vsaj v našem primeru je tvoja domneva čisto mimo.

    1. Hotedršica 22

      Se strinjam. Moji trije otroci so vsi spali na boku, čeprav so mi pri tretjem svetovali spanje na hrbtu. Tako se nama je zdelo varneje tudi v primeru bruhanja.

  2. Tudi dudica varuje pred SIDS.
    Meni je tudi bolj všeč položaj na boku.
    Najbolj pomembna v preventivi pa je neprestana bližina mame ali očeta.

  3. Jaz bi pa dodala še 8. Spanje ob starših… če gre / se da / se strinjajo vsi.
    Po nekaterih raziskavah pride manjkrat do smrti v zibelki, če otrok spi s starši, ker je bolj miren in bolj mirno diha. Hkrati je ponavadi “uglašen” s starši in se mama zbudi včasih tik preden se zbudi otrok, oz. instinktivno začuti, če je kaj narobe.

    Ina-tudi nam so priporočali spanje na boku (na hrbtu je problem, če bi otrok bruhal). Smo pa ugotovili, da zares dobro spi le na trebuščku. Tako sem jo nekaj časa dajala na trebuh spat le čez dan, ko sem bila zraven, ko sem videla, da je vse OK in, da ima dovolj močno glavico, sem jo pa tudi ponoči dala tako spat. Ponavadi je takrat spala dlje in bolje.

  4. No še naša izkušnja – naša deklica je nehala dihat kar sredi dneva. Ok- je prišla k sebi, ko sem jo stresla. Ampak, to je lahko fiziološko.

  5. Ta priporočila za spanje na hrbtu so aktualna v Ameriki, pri nas se priporoča spanje na boku (bomo to dodali v članek).

  6. to pa ne drži (žal). glede cepljenja smo močno zavedeni. cepljenje sploh ne zagotavlja imunosti pred okužbo. zbolijo lahko tudi popolnoma precepljeni odrasli. to lahko zaslediš tu pa tam celo v uradni literaturi (da je cepivo utrujeno, piše) …

    poleg tega so zares nevarne bolezni (davica, oslovski kašelj, paraliza ipd) začele izginevati predno so uvedli cepljenje in so skoraj izginile samo s higieno in boljšim prehranjevanjem.

    da ne govorim da cepimo za otrokom nenevarne bolezni in tako (zopet)dosežemo da zbolevajo (tudi cepljeni!)odrasli, ki pa so jim te bolezni res nevarne.

    pa da ne bo to polemika o cepljenju. kdor želi lahko več prebere na strani svood, društvu za svobodo odločanja. vsi starši bi morali biti korektno obveščeni in ne zavedeni. cepljenje (tudi) ubija. ob tem pa ne varuje posameznika pred boleznijo kaj šele celega naroda…

    kaj še nihče ni povezal cepljenja in tega zakaj naši bogi malčki toliko zbolevajo (zaradi oslabljenega ali doživljensko uničenega imunskega sistema) in zakaj toliko alergij.

    pa vrnimo se k temi: v deželah kjer so ukinili obvezno cepljenje je drastično upadlo število nepojasnjenih smrti dojenčkov.

    in še en podatek: v deželah kjer vsi dojenčki spijo v tesnem telesnem stiku z materjo tega pojava sploh ne poznajo.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja