Ženski spolni hormoni

Thumbnail

V jajčniku nastajajo tudi ženski spolni hormoni, estrogen in progesteron. Spolni hormoni so vključeni v regulacijo menstrualnega ciklusa in so pomembni tudi v nosečnosti.

Ko jajčna celica dozori, pride do ovulacije, jajčna celica se izloči iz jajčnika v jajcevod, ki na vsaki strani iz jajčnikov poteka do maternične votline. Stena maternice je sestavljena iz mišičnih in žleznih celic. V menstrualnem ciklusu se sestava stene maternice spreminja pod vplivom ženskih spolnih hormonov. Najprej je v proliferacijski fazi, žlezne celice se pomnožujejo, maternica se pripravlja na nosečnost. Če po ovulaciji jajčeca do nosečnosti ne pride, se sluznica odlušči – menstruacija.

Gestageni

Naravni gestagen, ki nastaja v telesu, je progesteron. Izločajo ga jajčniki v prvem delu ciklusa in rumeno telesce v drugi polovici ciklusa. V manjši meri ga izloča tudi skorja nadledvične žleze, v nosečnosti pa ga izloča posteljica. Vpliva na končno pripravo maternice na sprejem oplojenega jajčeca – nosečnost in dojke na laktacijo.

Učinki progesterona:

  • Progesteron ima termogenični učinek, porast telesne temperature (link na B2) za približno 0,5˚C nastopi ob ovulaciji in traja do konca ciklusa.
  • Stimulira respiratorni center in lahko olajša bolečine.
  • Povečuje izločanje vode in soli. Nekateri gestageni pa lahko zadržujejo sol in vodo.
  • Progesteron ima tudi blag katabolični (razgradni) učinek na beljakovine v telesu.

Estrogeni

Estrogene pri ženskah izločajo jajčniki (pri nenosečih ženskah) in posteljica (pri nosečnicah), v manjši meri pa tudi skorja nadledvične železe. Estrogeni sodelujejo pri razvoju ženskih spolnih organov in ženskih sekundarnih spolnih znakov. Vplivajo na dozorevanje jajčec ter na pripravo ženskega reprodukcijskega sistema na sprejem semenčic in vgnezditev oplojenega jajčeca.

Učinki estrogenov:

  • Povečajo osteoblastno aktivnost v kosteh, ki povzroči zaviranje rasti pri ženskah, prav tako pa tudi zgodnje zraščanje epifiz dolgih kosti z diafizami. Posledica tega je, da se rast pri ženskah ustavi že nekaj let prej kot pri moških.
  • Imajo šibek anabolični učinek (rast dlak) in vplivajo na povečano podkožno nalaganje maščob.
  • Povečajo aktivnost osteoblastov, zadržujejo kalcij in fosfate in tako prispevajo k večji količini kostnega matriksa (preventiva osteoporoze).
  • Povzročajo zadrževanje soli in vode.
  • Imajo ugoden vpliv na razmerje lipidov v krvi, kar je vzrok za zaščitno vlogo estrogenov pri razvoju kardiovaskularnih in ateroskleroznih obolenj pri ženskah pred menopavzo.

Hormoni pomembno vplivajo tudi na počutje in razpoloženje ženske, ki se po posameznih delih cikla lahko močno spreminjajo.

Za iskrene odnose.
Pridružite se naročnikom iskreni.net!

Dobili boste orodja in spodbude v obliki ekskluzivnih videov in člankov, ki vam bodo pomagale, da ustvarite vzpodbudno okolje za vas osebno, vaš zakon, družino, pa tudi širše. Z naročnino podprete tudi naše delo in omogočite rast ter razvoj tako sebe kot tudi izboljšavo bodočih vsebin za vas in ostale.
Hvala vam!

Naroči se

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja