Zaradi oksitocina boljše mame?

Thumbnail

Kaj pomaga materam izražati njihovo nežnost?  Kakšno vlogo ima pri tem oksitocin? Nekatere mame imajo namreč več tega »ljubezenskega« hormona kot druge. In vse se začne že v začetku nosečnosti …

Oksitocin je ključen materinski hormon, ki ženam ne pomaga postati zgolj bolj materinske, temveč jih v splošnem dela bolj ljubeče in tople.

Znanstveniki že desetletja vedo, da živalske samičke z manj oksitocina kažejo tudi manjše zanimanje za svoje mladičke, med njimi je manj lizanja, igranja in iskanja stika. Čeprav je bilo med ljudmi narejenih manj raziskav na tem področju, so zadnja spoznanja vendarle presenetljiva!

Pomembno je že prvo tromesečje nosečnosti

»Nivo oksitocina v prvem tromesečju nosečnosti napoveduje materino sposobnost nežnosti in materinskosti v prvem mesecu otrokovega življenja,« pravijo raziskovalci, vključeni v izvedbo študije pod vodstvom profesorice psihologije, Ruth Feldman.

Matere z višjim nivojem tega hormona tako med nosečnostjo kot po otrokovem rojstvu so tudi sicer kazale večjo sposobnost odzivanja na otrokove potrebe. Pele so mu pesem, ustvarjeno posebej zanj, kopale in hranile so ga na posebno čuteč način, prav tako so o svojem otroku razmišljale pogosteje. Zdi se, da oksitocin pripomore k bolj ljubečemu in pozornemu stiku do otroka.

Je raven hormona “usodna”?

Pojavi se torej vprašanje: kaj pa matere, ki imajo v času nosečnosti nižji nivo oksitocina? Pomeni, da ne bodo sposobne ljubeče skrbeti za svojega otroka in bo ta prikrajšan?

Nikakor ne! Sposobnost odzivnosti in nežnosti izvira iz širšega spektra duhovnega, psihološkega in socialnega področja vsake posamezne matere. Zagotovo pa fiziološki vidik in z njim povezan nivo oksitocina ni tako zanemarljiv.

Zdravila ga ne povišajo, ljubezen pa

Krvne koncentracije tega hormona ni mogoče povišati z jemanjem zdravil. Tablete, ki bi  vsebovale oksitocin, ne obstajajo, saj hormon ne prehaja krvno-možganske pregrade, zato bi bile kot take popolnoma neučinkovite. Učinkovita je le oblika oksitocina, ki jo najdemo v nosnih pršilnikih, vendar je njegova dolgoročna uporaba zelo škodljiva za možganske celice in se zato ne uporablja kot dolgotrajna terapija.

Zanimivo pa je dejstvo, da lahko z dejavnostmi, ki nam prinašajo neke vrste užitek in veselje, sami vplivamo na možganske procese, ki so odgovorni za proizvodnjo tega »materinskega hormona«. To so dejavnosti od duhovnega področja (molitev, slavljenje, meditacija …) pa do plesa, petja, druženja s prijetnimi ljudmi, iskrenih osebnih prijateljstev, telovadbe, igranja s hišnimi ljubljenčki, vrtnarjenja, prostovoljstva ali igranja z otroki.

Lahko bi dejali, da se oksitocin pospešeno proizvaja, ko čutimo ljubezen. Ko ljubimo in smo ljubljeni. Zato so pri tem izrednega pomembni medosebni odnosi, ki jih imamo z našimi bližnjimi.Lahko bi dejali, da se oksitocin pospešeno proizvaja, ko čutimo ljubezen. Ko ljubimo in smo ljubljeni. Zato so pri tem izrednega pomembni medosebni odnosi, ki jih imamo z našimi bližnjimi.

Tudi število receptorjev je pomembno. Zvišuje ga dojenje …

Mlade mamice pa imajo še prav posebno možnost povišanja oksitocina v svojem telesu – z dojenjem. Dojenje je tisti »užitek mame in otroka«, ki v materah povišuje ne samo krvne koncentracije hormona, temveč tudi števila njegovih receptorjev, kar dolgoročno poveča sposobnost občutenja ljubljenosti.

Velja namreč, da naš živčni sistem, skupaj s povišanjem proizvodnje oksitocina, povečuje tudi proizvodnjo njegovih receptorjev, kar poveča učinek, ki ga ta hormon povzroča. Kaj hitro lahko občutimo večjo prijetnost, nežnosti, toplino in željo po podarjanju. Gre za naraščajočo spiralo.

Vir: Psychological Science

Za iskrene odnose.
Pridružite se naročnikom iskreni.net!

Dobili boste orodja in spodbude v obliki ekskluzivnih videov in člankov, ki vam bodo pomagale, da ustvarite vzpodbudno okolje za vas osebno, vaš zakon, družino, pa tudi širše. Z naročnino podprete tudi naše delo in omogočite rast ter razvoj tako sebe kot tudi izboljšavo bodočih vsebin za vas in ostale.
Hvala vam!

Naroči se

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja