Zakaj “stol za poredne” supervaruške Jo Frost ni primerna vzgojna metoda?

Thumbnail

Večina nas je gotovo vsaj že slišala za “supervaruško” Jo Frost. V svojih resničnostnih oddajah pri družinah pogosto uporablja metodo, s katero neprimerno vedenje otroka kaznuje s sedenjem na stolu ali stopnici.

Način discipliniranja s prostorom za poredne (stol za poredne – angl. the naughty chair, stopnica za poredne – angl. the naughty step itd.) z namenom umiritve in razmisleka naj bi deloval za otroke, stare od dveh do šestih let. Tak način poznamo pod splošnim imenom “time-out”.

Otrok potrebuje čustveno odzivne odrasle

V omenjeni starosti (2 – 6 let) je razvoj možganov najintenzivnejši, predvsem na čustvenem področju. Ravno zaradi tega v tem obdobju otroci potrebujejo posebno pozornost in podporo.

Zdrav razvoj možganov namreč zahteva prisotnost uglašenih in čustveno odzivnih odraslih. Izolacija, strah pred nepovezanostjo ali stres, da ne bo slišan, ovira in moti ta proces.

Trije koraki metode in zakaj niso v redu

Kdor si je ogledal kakšno epizodo Supervaruške (v izvirniku Supernanny) ali to metodo uporabil doma, lahko potrdi, da stvar deluje. Toda kaj se v resnici dogaja z otrokom med sedenjem na prostoru za poredne?

 Jo Frost priporoča, da se pri njeni metodi strogo držimo treh korakov.

1. »Posedi ga. Razloži mu, zakaj tam sedi. Odidi stran.«

Otrok je v tej starosti razvojno nesposoben samorefleksije svojega vedenja.

Starši naj bi odšli stran z namenom, da bo imel otrok možnost premisliti, kaj je storil.

Otrok v tej starosti pa je razvojno nesposoben samorefleksije svojega vedenja. Gotovo pa je tudi nezmožen razmišljati o napaki, medtem ko je sramovan (kazensko sedenje na stolu je zanj namreč sramotno).

Ob tem Jo poudarja: »Če vas otrok kliče, ga ignorirajte.«

Torej naj ignoriram svojega otroka v fazi, ko je pod stresom (stres ob izolaciji, stres ob obsojanju, stres ob nezmožnosti soočanja s situacijo).

Če otrok zapusti ta stol ali stopnico, naj ga starši ponovno posedejo in mu ponovijo, zakaj mora tam sedeti.

Pri vsej logiki na tem svetu se otrok iz storjene napake ne bo ničesar naučil. Vse, kar si on v tem trenutku želi, je, da bi bil rešen sedenja, sramovanja in da bi bil ponovno v vašem objemu, kjer se bo počutil bolje. Zadnje, o čemer razmišlja, je o tem, zakaj tam sedi. V stanju stresa namreč ne more potekati noben proces učenja, razumevanja pravil in sprejemanja informacij.

2. Kadar poteče čas sedenja (otrok naj bi sedel toliko minut, kolikor je njegova starost), Jo pravi: »Nato mu povejte, da se mora opravičiti za svoje dejanje.«

Zagovarja namreč, da se otrok s tem nauči naslednje: vsako njegovo »negativno« dejanje ima posledico, ki se jo da z opravičilom popraviti.

V stanju stresa ne more potekati noben proces učenja, razumevanja pravil in sprejemanja informacij.

Opravičilo ne sme biti posledica siljenja otroka, da bi obžaloval nekaj, česar sploh ne razume. Izsiljeno opravičilo nikoli ne bo spremenilo neprimernega vedenja v primerno, niti ne zagotavlja, da bo otrok razumel, kaj je naredil narobe.

Skozi učenje pravilnega vedenja naj nas vodijo predvsem velika mera potrpežljivosti, empatija in skupni premislek.

3. Kot zadnji korak Jo spodbuja: »Opravičilu naj sledijo objem in poljubčki.«

To je sporočilo, ki otroka zmede. Najprej uporabim moč in svojo vlogo za kontrolo vedenja, nato pa uporabim svoja čustva. Objemi in poljubi s tem izgubijo osnovni pomen izražanja ljubezni, temveč izzvenijo kot nagrada za izrečeno opravičilo, pri čemer gre za manipulacijo s čustvi. “Supervaruška” v svoji metodi namreč prav zahteva, naj starši ne dovolijo objema, dokler se otrok ne opraviči. 

Opisana metoda na kratki rok gotovo deluje. Vendar bo otrok opustil neprimerno vedenje izključno zaradi strahu pred kaznijo. Ne bo pa razumel, ZAKAJ določeno vedenje ni sprejemljivo. In ne bo odrasel z vednostjo, da je ljubljen in sprejet KLJUB napakam.

Foto: jollymom.com, pinterest.com

Za iskrene odnose.
Pridružite se naročnikom iskreni.net!

Dobili boste orodja in spodbude v obliki ekskluzivnih videov in člankov, ki vam bodo pomagale, da ustvarite vzpodbudno okolje za vas osebno, vaš zakon, družino, pa tudi širše. Z naročnino podprete tudi naše delo in omogočite rast ter razvoj tako sebe kot tudi izboljšavo bodočih vsebin za vas in ostale.
Hvala vam!

Naroči se

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja