3 razlogi, zakaj kričanje na najstnika ne deluje in kaj lahko storite namesto tega

Foto: Canva

Ena od primarnih nalog najstnika je, da pomaga staršem odkriti meje njihovega potrpljenja oz. bolj natančno: kaj se zgodi, ko so te meje presežene. Zato je povsem običajno, da se že v zgodnjih najstniških letih poveča število konfliktov v družini.

Čeprav je vsaka situacija posebna in vsaka družina drugačna, pa so najpogostejši naslednji procesi odraščanja, ki prispevajo k številčnejšim konfliktom:

• Najstniki si želijo več neodvisnosti in želijo razširiti svoje meje. Starši in najstniki se pogosto ne strinjajo o naravi in časovnem okvirju teh širitev meja.

• Najstniki postanejo bolj čustveno avtonomni, kar pomeni, da želijo opustiti čustveno odvisnost od staršev, ki je zaznamovala njihovo otroštvo. V tem procesu postanejo starši postali deidealizirani v očeh mladostnika.

• Ker se razvijajo mladostnikove sposobnosti mišljenja, postanejo bolj logični in kritični. In te svoje nove sposobnosti želijo uporabljati v praksi.

Zakaj vpitje ne deluje?

Tudi sicer zelo umirjeni starši v prepirih z najstnikih pogosto povzdignejo svoj glas. Kričanje je super, če želimo pritegniti pozornost nekoga na daleč, opozoriti na nevarnost ali če poskušamo dati navodila veliki množici ljudi. Ampak to ne deluje pri obvladovanju konfliktov ali vzpostavljanju discipline pri najstnikih.

Trije razlogi, zakaj vpitje na najstnike ne deluje:

1 Najstnik vidi, da izgubite nadzor in izve, kako lahko »z drobnim klikom« sproži izgubo vašega nadzora in pridobi moč nad vami.

2 Najstnik se nauči, da se z uporabo moči in prevlade rešuje probleme. Odraste v miselnosti, da mora tudi sam odkriti način, kako bo »premagal« druge.

3 Najstnik se »izklopi« tako psihično in čustveno. Takoj ko začnete vpiti, preneha poslušati. Med prepirom ne bo več pozoren, zavračal bo vaše besede ali začel kričati nazaj. Ko ljudje kričijo, običajno ne občutijo nič drugega kot jezo, vznemirjenost ali razočaranje.

Kaj lahko storite namesto da kričite?

  • Nekajkrat globoko vdihnite in razmislite, preden začnete govoriti.
  • Postavite vprašanja, da boste na jasnem, v čem je dejansko problem, da ne bo vaš odziv slonel na napačnih predpostavkah ali domnevah.
  • Povejte, da v tem trenutku ne želite diskutirati, in predlagajte ugodnejši čas za razpravo.

Vir: http://understandingteenagers.com.au

Za iskrene odnose.
Pridružite se naročnikom iskreni.net!

Dobili boste orodja in spodbude v obliki ekskluzivnih videov in člankov, ki vam bodo pomagale, da ustvarite vzpodbudno okolje za vas osebno, vaš zakon, družino, pa tudi širše. Z naročnino podprete tudi naše delo in omogočite rast ter razvoj tako sebe kot tudi izboljšavo bodočih vsebin za vas in ostale.
Hvala vam!

Naroči se

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja