V materinem mleku je več kot 700 vrst bakterij!

Thumbnail

Španski raziskovalci so natančno proučili, kaj je živega v materinem mleku. In bili presenečeni – v njem se nahaja več kot 700 različnih vrst bakterij, ki verjetno igrajo pomembno vlogo pri razvoju otroka.

Bakterije, ki se nahajajo v mleku, namreč vplivajo na razvoj bakterijske flore v telesu novorojenčka, predvsem v njegovih prebavilih, vendar natančna vloga in sestava le te še ni povsem poznana in pojasnjena.

Raziskovalci z Inštituta za agrokemijo in živilsko tehnologijo v Miri so preučevali vzorce kolostruma in pozneje materinega mleka po enem in po šestih mesecih dojenja.

Najpogostejše bakterije v vzrocih kolostruma so bile: weissella, levkonostok, stafilokok, laktokok. V vzorcih mleka iz obdobja med prvim in šestim mesecem dojenja pa so našli bakterije, ki se običajno nahajajo v ustni votlini, npr. veillonella, leptotrihija in prevotella. »Nismo uspeli ugotoviti, ali te bakterije naselijo usta otroka, ko se doji, ali pa iz ust doječega otroka prehajajo v mleko in spremenijo njegovo sestavo,« pravijo raziskovalci.

Preučevanje mikrobnega bogastva materinega mleka pa daje tudi zanimive izsledke o tem, kaj vse spreminja njegovo mikrobiotsko sestavo.

Mleko mater s prekomerno telesno težo ali teh, ki so pridobile prekomerno težo v nosečnosti, vsebuje manj različnih vrst bakterij.

Tudi način poroda je vplival na mikrobiom materinega mleka: sestava mleka mater, ki so rodile z načrtovanim carskim rezom, je bila manj raznovrstna kot sestava mleka mater, ki so rodile vaginalno. Če se je porod končal z urgentnim carskim rezom, pa je bila sestava mleka podobna mleku mater, ki so rodile vaginalno. Vse to nakazuje, da hormonsko stanje matere v času poroda verjetno pomembno vpliva na mikrobno sestavo in raznolikost mleka.

Naslednji korak raziskovalcev je, da pojasnijo vlogo teh mikroorganizmov v otrokovih prebavilih – ali igrajo predvsem presnovno vlogo (prebava materinega mleka) ali imajo tudi velik pomen za razvoj imunskega sistema otroka. Če bi razvozlali pomen teh bakterij na slednjega, avtorji raziskave upajo, da bi s tem morda lahko pomagali preprečevati razvoj alergij, astme in avtoimunskih boleznih tudi pri otrocih, ki ne morejo biti dojeni.

 

Vir: Sciencedaily.com

Za iskrene odnose.
Pridružite se naročnikom iskreni.net!

Dobili boste orodja in spodbude v obliki ekskluzivnih videov in člankov, ki vam bodo pomagale, da ustvarite vzpodbudno okolje za vas osebno, vaš zakon, družino, pa tudi širše. Z naročnino podprete tudi naše delo in omogočite rast ter razvoj tako sebe kot tudi izboljšavo bodočih vsebin za vas in ostale.
Hvala vam!

Naroči se

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja