Starost vstopa v puberteto vedno nižja

Thumbnail

Nedavne raziskave so ponovno potrdile, da se povprečna starost otrok, ko vstopijo v puberteto, vztrajno niža. Glede razlogov za ta pojav znanstveniki niso enotni in dajejo različne odgovore.

Prve raziskave o vedno zgodnejši puberteti med deklicami so opravili konec 80. let v Združenih državah Amerike. Pediatri so začeli opažati, da vedno več deklic odstopa od takrat utrjenega prepričanja, da puberteta nastopi po 11. letu starosti. Ameriška pediatrična akademija se je zato lotila obširne študije med 17 tisoč dekleti. Ugotovila je, da se prvi znaki pubertete med belimi deklicami v povprečju pojavljajo pri starosti 9,9 let, med črnimi pa pri 8,8 let.

Temu so sledile mnoge druge študije, ki so ugotovile, da se trenutek začetka pubertete že več kot stoletje počasi in vztrajno zamika v vedno zgodnejšo starost. Leta 1860 naj bi bila povprečna starost nemških deklet, pri kateri so dobile prvo menstruacijo, 16,6 let, 1920 14,6 let, 1950 13,1 let, 1980 12,5 let in 2010 10,5 let. V ZDA opažajo, da se marsikateri deklici začnejo prsi razvijati že pri sedmih letih.

Zadnja raziskava Ameriške pediatrične akademije potrjuje, da podobno nižanje starosti ob vstopu v puberteto velja tudi za fante. Študija, ki je zajela 4 tisoč fantov v starosti od 6 do 16 let, je pokazala, da se puberteta zanje začenja od pol do dveh let prej kot pred nekaj desetletji. Danes se v povprečju začenja pri 10-ih letih. (Ta podatek velja za belsko populacijo; med črnci se znaki pubertete pojavljajo še slabo leto prej.)

Več teorij, a brez enotnega odgovora

Med raziskovalci in pediatri ni enotnega mnenja o tem, zakaj pri otrocih prihaja do opisanih sprememb. Teorij je več, prav verjetno pa jih je resničnih več.

Nekateri so mnenja, da je glavni razlog za vedno zgodnejšo puberteto zdravstveni sistem, ki se je konec 19. stoletja začel drastično izboljševati. Pomanjkljivost te teorije je v tem, da ne razloži, zakaj se nižanje starosti začetka pubertete ni ustavilo skupaj z velikimi napredki v pediatriji, temveč še kar vztrajno pada.

Drugi možni vzrok je vedno pogostejša debelost in vedno manjša fizična aktivnost otrok. Še bolj verjetno je, da je kriv način prehrane, ki vsebuje vedno več sladkorjev in maščobe, kar naj bi pospeševalo telesni razvoj otrok.

Razlog bi bil lahko tudi v izpostavljenosti različnim industrijskim in farmacevtskim kemikalijam, ki vplivajo na spolne hormone. Znano je, da nekatere odpadne snovi v naših vodah škodijo normalnemu spolnemu razvoju živali, zato ne bi bilo nenavadno, če bi imele vpliv tudi na ljudi.

Na seznamu možnih vzrokov so tudi psihološke razlage, ki zgodnejšo puberteto povezujejo z odsotnostjo ali oddaljenostjo očeta ipd.

Kakšne bodo posledice?

Pojav vedno zgodnejše pubertete odpira vprašanja o njegovih morebitnih negativnih posledicah na otroke.

Najprej je tu skrb, da so otroci zaradi zgodnejše pubertete prikrajšani za leta nedolžnega otroštva. V svet spolnosti vstopajo, ko so na psihološki in čustveni ravni še daleč od primerne zrelosti, zaradi česar so bolj izpostavljeni zlorabam in čustvenim ranam. Le-te bi lahko dodatno povzročala drugačnost otrok, ki začnejo znake spolnega dozorevanja kazati še posebno zgodaj. Drugačnost sovrstnikov otrokom zlahka služi za izgovor za zbadanje in vrstniško nasilje.

Na mestu je tudi vprašanje, kaj to pomeni za spolno vedenje mladostnikov. Ali se bodo zaradi zgodnejše spolne zrelosti odločali tudi prej vstopati v spolne odnose? Glede na to, da biološko zorenje še zdaleč ne pomeni tudi enakovredne psihološke pripravljenosti na spolne odnose, je toliko večja odgovornost staršev in šolskega sistema, da otroke ustrezno pouči o spolnosti.

Enoznačnih in gotovih odgovorov na problematiko vedno zgodnejšega vstopa v puberteto (še) nimamo. Nas pa ugotovitve zadnjih let kot starše, vzgojitelje in kot družbo v celoti gotovo spodbujajo k njihovemu iskanju in ustreznemu odgovarjanju.

Povzeto po:
The Observer
The Guardian

Za iskrene odnose.
Pridružite se naročnikom iskreni.net!

Dobili boste orodja in spodbude v obliki ekskluzivnih videov in člankov, ki vam bodo pomagale, da ustvarite vzpodbudno okolje za vas osebno, vaš zakon, družino, pa tudi širše. Z naročnino podprete tudi naše delo in omogočite rast ter razvoj tako sebe kot tudi izboljšavo bodočih vsebin za vas in ostale.
Hvala vam!

Naroči se

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja