»Poteptano dostojanstvo« v Tedniku

Thumbnail

»Ali morajo starši ob taki tragediji res še čez vse birokratske ovire, namesto, da bi v miru žalovali?« se sprašuje novinarka v prispevku o Elizabetini zgodbi v zadnji oddaji Tednik.

Zgodba Elizabete in njene družine, ki si je morala izboriti pokop svoje v nosečnosti umrle deklice, je bila poleti deležna precej medijske pozornosti. Družina Kerže, ki je v času, ko bi sicer potrebovala predvsem intimno družinsko žalovanje ob izgubi, javno spregovorila o svoji stiski ob soočanju z nečloveškimi birokratskimi preprekami, je takrat sprožila val dogodkov. Oglasili so se še drugi starši s podobno zgodbo, podprla jih je varuhinja človekovih pravic, izrekali so se predstavniki političnih strank, razkrile pa so se velike razlike in nedorečenost praks nekaterih slovenskih porodnišnic, predvsem pa nezadostna ureditev na ravni zakonodaje. Potem pa je dogajanje (medijsko) potihnilo.  

Pretekli torek so zgodbo ponovno obudili in predstavili v oddaji Tednik na 1. programu TV Slovenija. V 7-minutnem prispevku z naslovom »Poteptano dostojanstvo« so odprli vprašanje o etiki in birokraciji v primeru žalujočih staršev v nosečnosti umrlih otrok in o pravici do pokopa. V prispevku so dali besedo zakoncema Kerže in mami s podobno izkušnjo Vesni Sever, prakso ljubljanske porodnišnice opiše predstojnica kliničnega oddelek za perinatologijo, dr. Nataša Tul Mandić, svoje stališče pa izrazi tudi prof. dr. Jože Balažic, predstojnik inštituta za sodno medicino.

Potem ko zakonca Kerže opišeta celotno dogajanje ob Elizabetini smrti in dolgo pot do njenega pokopa, Tadeja Kerže izpostavi najbolj boleč vidik celotne zgodbe: »Meni je bilo resnično trpljenje teh 11 dni, sem se počutila res razvrednoteno, ker če zakonodaja trdi, da otrok, ki si ga rodil, ni otrok, ampak bolnišnični odpadek, kdo sem potem jaz – posoda za smeti?«

“Ravno to, da nisem mogla žalovati tako, kot bi želela, da nisem mogla zaključiti zgodbe z dostojnim pokopom, to je bilo najbolj boleče,« se v prispevku svoje bolečine ob izgubi otroka v 24. tednu nosečnosti leta 2001 spominja Vesna Sever, ki je izgubo zares prebolela šele po 13 letih. »Če bi to lahko naredila, bi se verjetno s to izgubo hitreje sprijaznila.« Po takratni zakonodaji, ko je bila meja pri 28 tednih (danes je pri 24), so otrokovo smrt obravnavali kot splav in pokop ni bil možen. Danes pa s tem ne bi bilo težav, kar kaže na problematičnost postavljanja meja v tednih nosečnosti.

Dr. Balažic v prispevku opozarja, da je potrebno upoštevati vidik čustvene prizadetosti staršev, ki jih prepoved pokopa še dodatno prizadene, in izpostavi potrebo, da o tem odločajo starši sami. Zaključi pa z besedami: »Naslednji korak je, da je potrebno prilagoditi oz. ustrezno spremeniti, dopolniti pravni predpis, ne vidim nobenega problema, da se tega ne bi dalo narediti.«

Tudi prispevek se zaključi z informacijo, da so na Ministrstu za zdravje pojasnili, »da bo verjetno v prihodnosti prišlo do spremembe zakonodaje na tem področju, kdaj bo to, pa bo verjetno odvisno tudi od novoimenovane ministrice.«

Ponovitev oddaje je danes ob 13.30 na 1. programu TV Slovenija, prispevek pa si lahko ogledate tudi na spletu med 46.30 in 54. minuto v oddaji Tednik z 22. septembra.  

 

Za iskrene odnose.
Pridružite se naročnikom iskreni.net!

Dobili boste orodja in spodbude v obliki ekskluzivnih videov in člankov, ki vam bodo pomagale, da ustvarite vzpodbudno okolje za vas osebno, vaš zakon, družino, pa tudi širše. Z naročnino podprete tudi naše delo in omogočite rast ter razvoj tako sebe kot tudi izboljšavo bodočih vsebin za vas in ostale.
Hvala vam!

Naroči se

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja