New York omejuje dostopnost mlečnih formul

Thumbnail

Župan New Yorka Michael Bloomberg je postal tarča kritik zaradi sproženja pobude »Pristavi se NYC«, s katero želijo v porodnišnicah spodbuditi mamice k dojenju in narediti prilagojeno mleko manj dostopno.

3. septembra bodo v 28 newyorških porodnišnicah, ki so predlog sprejele, začeli bolj aktivno spodbujati dojenje in skrbeti za to, da se mamam, ki želijo dojiti, ne ponuja in vsiljuje prilagojenega mleka za njihove otroke, če tega posebej ne želijo.

Prilagojeno mleko odslej ne bo več prosto dostopno v sobah porodnišnic, ne bo položeno v otroške posteljice in ne bo vključeno v promocijske pakete, ki jih ob odhodu prejmejo mamice, niti ne bodo prejemale reklamnega materiala zanj. Dostop medicinskega osebja do prilagojenega mleka bo omejen, razdeljevanje pa beleženo in nadzorovano.

Če bodo mamice želele svojega otroka hraniti po steklenički, bodo za mleko morale prositi medicinske sestre, ki bodo sicer ustregle željam mater, ne bodo pa jim stekleničk same ponujale brez zdravstveno utemeljenega razloga. Poleg tega bodo skušali vsaki mami jasno predstaviti, kaj so prednosti dojenja, in posebej podpreti tiste, ki želijo dojiti.

Ob tem bodo v mestu sprožili tudi promocijsko kampanjo s plakati (na zgornji sliki) na podzemni železnici in v bolnišnicah, s katero bodo izpostavljali številne zdravstvene prednosti dojenja za otroka in mater.

Otroci, ki so hranjeni s prilagojenim mlekom, so bolj dovzetni za sladkorno bolezen, dihalne, ušesne in črevesne okužbe, debelost in smrt v zibki, pogosteje obiskujejo zdravnika in so hospitalizirani.

Začnejo, a kmalu obupajo …  

Razlog za sproženje iniciative je dejstvo, da v zvezni državi New York 90 % mater začne dojiti, vendar jih dva meseca pozneje doji le še manj kot tretjina. Razlog za to je tudi v dejstvu, da je večina (povsem zdravih in sicer dojenih) novorojencev v porodnišnicah deležnih mlečnih dodatkov – kljub državnim smernicam, da dodajanje ni potrebno, če za to ni medicinskih razlogov.   

Mlečni dodatki v najzgodnejšem obdobju po porodu pa neugodno vplivajo na dojenje:

  • Ženske, ki se sicer odločijo za dojenje, z manjšo verjetnostjo res polno dojijo in dojijo krajši čas, če so njihovi novorojenci deležni mlečnih dodatkov ali če ob izhodu iz porodnišnice dobijo promocijske pakete prilagojenega mleka.
  • Razdeljevanje prilagojenega mleka in promocijskega materiala zanj s strani medicinskega osebja in institucij daje nejasna sporočila materam o njihovi zmožnosti uspešnega dojenja.
  • Dajanje prilagojenega mleka dojenim dojenčkom, še posebej v prvih dneh po rojstvu, zmanjša zmožnost dojenja na otrokovo pobudo in lahko zmanjša količino materinega mleka.

Med najpogostejšimi tremi razlogi, zakaj mame opustijo dojenje, so pogosto takšni, ki so povezani z nezadostno informiranostjo in podporo:

  • Mislila sem, da nimam dovolj mleka. (47 %)
  • Samo z dojenjem se moj otrok ni nasitil. (44 %)
  • Moj otrok je imel težave s pristavljanjem ali dojenjem. (27 %)

Ukrepi, ki delujejo

S tem, ko so v eni od porodnišnic že uvedli ukrepe pobude, je stopnja dojenih otrok narasla z 39 na 68 odstotkov.

Župan Bloomberg je bil kljub vsem tem dejstvom že deležen kritik nasprotnikov pobude, češ da gre za državno prisilo in omejevanje svobode žensk, da si izberejo način hranjenja otrok, ki jim ustreza. Podporniki in zagovorniki akcije pa pravijo, da gre zgolj za to, da se materam ponudi prave informacije in da se zares podpre tiste, ki želijo dojiti in se jim ne vsiljuje stvari, ki bi lahko zmotile nemoten potek njihovega dojenja.

Komentar: Podobna akcija bi bila več kot potrebna tudi v nekaterih slovenskih porodnišnicah, kjer je ponujanje mlečnega dodatka polno dojenim otrokom še vedno običajna praksa, ki močno moti vzpostavljanje uspešnega dojenja.

Vir: cbsnews.com, nyc.gov

Za iskrene odnose.
Pridružite se naročnikom iskreni.net!

Dobili boste orodja in spodbude v obliki ekskluzivnih videov in člankov, ki vam bodo pomagale, da ustvarite vzpodbudno okolje za vas osebno, vaš zakon, družino, pa tudi širše. Z naročnino podprete tudi naše delo in omogočite rast ter razvoj tako sebe kot tudi izboljšavo bodočih vsebin za vas in ostale.
Hvala vam!

Naroči se

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja