Ne morem dojiti. Sem slaba mati?

Thumbnail

Mame si poporodni čas pogosto predstavljajo kot čas neizmerne sreče in harmonije. A če se postavljena pričakovanja ne uresničijo v celoti, so lahko nad seboj razočarane in se počutijo krive.

Nosečnost in dojenje v preteklosti

Skozi zgodovino so imeli ljudje različen pogled na nosečnost in dojenje. V času srednjega veka ni bilo sprejemljivo, da bi ženska npr. z oblačili poudarila nosečnost ali da bi otroka dojila v javnosti. Nosečnosti zaradi pomanjkljivega znanja, takratne miselnosti in načina življenja niso načrtovale vnaprej.

Kaj pa danes?

Danes je večina otrok načrtovanih. Ženske se na materinstvo skrbno pripravljajo in nosečnost dojemajo kot posebno obdobje. Zato ponosno poudarijo svoje stanje.

Danes je situacija v Sloveniji popolnoma drugačna. Večina otrok je načrtovanih. Ženske se na materinstvo skrbno pripravljajo in nosečnost dojemajo kot posebno obdobje. Zato ponosno poudarijo svoje stanje (npr. z napisi na oblačilih).

Korenito se je spremenil tudi odnos do dojenja. Pred desetletji so bile izjemno popularne mlečne formule. Z napredkom medicine pa se je izkazalo, da je najboljša in najpopolnejša hrana za dojenčka prav materino mleko. Ženske se je začelo množično spodbujati k dojenju, ki je nenadoma postalo družbeno zaželeno in hkrati tudi sprejemljivo na javnih krajih (parki, nakupovalna središča, zdravstveni domovi). Iz vrat previjalnic so tako postopoma začeli izginjati simboli stekleničk in dud.

Razočaranje nad neuspehom

Bodoča mati že tekom nosečnosti intenzivno razmišlja o poteku poporodnega obdobja. Velikokrat si ga predstavlja kot čas neizmerne sreče in harmonije, sebe pa v vlogi popolne mamice. Vendar se pogosto zgodi, da se postavljeni načrti ne uresničijo v celoti. Lahko se pripeti, da se tedne brez učinka trudi podojiti svojega dojenčka, medtem ko otrok vneto zavrača njeno dojko. Zaradi neuspeha so razočarane nad seboj in se lahko počutijo krive, ker ne izpolnijo pričakovanj, ki so si jih zastavile.

Kako si pomagati?

Nobena ženska ne pride na svet kot rojena dojilja.

Nosečnica se morajo zavedati, da nobena ženska ne pride na svet kot rojena dojilja. Proces vzpostavljanja dojenja po porodu traja približno 3 tedne, zato ne sme takoj obupati, če ne gre vse o načrtih.

V primeru težav naj mati prosi za pomoč medicinsko sestro, babico ali pa se dogovori za poporodni obisk svetovalke za dojenje. Če kljub vsemu trudu otrok še vedno zavrača sesanje iz dojke, naj si mleko izčrpajo in z njim nahranijo otroka. Lahko se tudi zgodi, da si ženska zaradi stresa, utrujenosti in preobremenjenosti ne more izčrpati dovolj mleka. Takrat naj brez občutka krivde ponudi otroku mlečno formulo. Zaradi tega se ne sme počutiti nesposobno ali manjvredno. Okolica pa bo takšnim materam najbolj pomagala tako, da jih ne bo obsojala.

Za iskrene odnose.
Pridružite se naročnikom iskreni.net!

Dobili boste orodja in spodbude v obliki ekskluzivnih videov in člankov, ki vam bodo pomagale, da ustvarite vzpodbudno okolje za vas osebno, vaš zakon, družino, pa tudi širše. Z naročnino podprete tudi naše delo in omogočite rast ter razvoj tako sebe kot tudi izboljšavo bodočih vsebin za vas in ostale.
Hvala vam!

Naroči se

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja