Materinstvo po 30. letu

Thumbnail

V začetku 20. stoletja so se začele ženske osamosvajati ter si ustvarjati poklicno kariero. Ena izmed posledic je bila višja starost matere ob rojstvu prvorojenca, ki se je dvignila iz dvajsetih na zgodnja trideseta leta.

Starost ob nastopu materinstva

Danes se povprečna starost prvorodk v Sloveniji giblje okoli 30. leta. Najstniških mater je pri nas zelo malo, zaradi strahu mladih pred prezgodnjo zanositvijo, lažjega dostopa do kontracepcije, želje po pridobitvi želene izobrazbe, zaposlitve in rešitve stanovanjskega problema. Nekaterim parom pa zaradi dolgoletnega zdravljenja neplodnosti preprosto uspe zanositi šele takrat, ko se bližajo štiridesetim letom. Zaradi tega matere, ki prvič rodijo po 30. ali celo 40. letu, pri nas niso več nič neobičajnega.

Prednosti materinstva po 30. letu

Matere, ki prvič rodijo po 30. ali celo 40. letu, pri nas niso več nič neobičajnega.

Med prednostmi se lahko poudari socialne prednosti, kamor sodijo rešen stanovanjski problem, finančna neodvisnost, redna zaposlitev, stalen vir dohodka. Ženske v tem obdobju običajno načrtujejo zanositev, kar posledično pomeni, da so bolj dovzetne za iskanje informacij o nosečnosti ter so bolj motivirane za zdrav način življenja (zdrava prehrana, redno gibanje, jemanje folne kisline) že pred zanositvijo in tudi po porodu.

Zapleti v času nosečnosti

Možni so predvsem zdravstveni zapleti, ki so v primerjavi z nosečnicami v dvajsetih letih pri starejših vsekakor pogostejši. Nosečnice po 35. letu ogroža nevarnost hipertenzivnih bolezni kamor sodita preeklampsija in eklampsija, tveganje za operativno dokončanje poroda (carski rez, vakumski porod), gestacijski diabetes (nosečniška sladkorna bolezen), tveganje za prezgodnji porod in posledično nižjo porodno težo novorojenčka. Poveča se tudi nevarnost za kromosomske napake otroka, med katerimi so najbolj pogoste trisomija 21, 13 in 15.

Porod in poporodno obdobje

Starejše prvorodke običajno potrebujejo več pohvale in podpore pri negi in hranjenju novorojenčka, zlasti s strani moža in družine.

Zaradi večje možnosti različnih komplikacij pri rojstvu otroka mora biti zdravstveno osebje, ki spremlja žensko, pozorno na morebitne zaplete. Pri tem je pomembno, da ženska z babico, ki vodi njen porod, razvije zaupen in varen odnos.

Za starejše matere je značilno, da se bolj kot mlade zavedajo zapletov, do katerih lahko pride med porodom in so zaradi tega bolj zaskrbljene. Starejše prvorodke običajno potrebujejo tudi več pohvale in podpore pri negi in hranjenju novorojenčka, zlasti s strani moža in družine. Še bolj kot mlajše matere si želijo si osvojiti občutek, da so zmožne samostojno poskrbeti zase in za svojega otroka. Materinstvo v zrelih letih običajno prinese v življenje staršev veliko veselja in sreče.

Marija Mezeg je diplomirana babica.

Za iskrene odnose.
Pridružite se naročnikom iskreni.net!

Dobili boste orodja in spodbude v obliki ekskluzivnih videov in člankov, ki vam bodo pomagale, da ustvarite vzpodbudno okolje za vas osebno, vaš zakon, družino, pa tudi širše. Z naročnino podprete tudi naše delo in omogočite rast ter razvoj tako sebe kot tudi izboljšavo bodočih vsebin za vas in ostale.
Hvala vam!

Naroči se

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja