Materinstvo na razpotju

Thumbnail

Kako prijeti novorojenčka v roke, ga previti, umiriti, obleči, kaj storiti, ko joka …? Odgovore zbegano iščemo na forumih, ki marsikdaj še bolj zmedejo in vzbudijo občutke nemoči.

»Kakšno dojenje?! Otrok ni pametno dojiti, saj je materino mleko nekvalitetno, preveč vodeno in ne zadostuje vsem otrokovim potrebam v prvih mesecih življenja!«

Podobne besede je še pred približno štiridesetimi leti slišala marsikatera bodoča mati, ki se je že v času nosečnosti soočala z vprašanjem otrokove prehrane po porodu. Še pred nekaj desetletji ženske niso imele dostopa do tolikšne količine informacij, kot jih imajo danes, zato so v večini primerov upoštevale vse dane nasvete, ki so jih prejele.

V javnosti se o nosečnosti, porodu in prehrani dojenčka pravzaprav ni veliko govorilo. Dojenje otroka na javnih mestih je veljalo za nespodobno »opravilo«. Pri nekaterih materah pa se je kljub temu pojavilo vprašanje, zakaj je materino mleko nenadoma izgubilo na veljavi, ko pa je vendarle skozi vso zgodovino omogočalo preživetje dojenčkov in otrok.

Spremembe na bolje

V želji, da bi svojemu otroku omogočile najboljše, so kljub dvomom upoštevale dane nasvete, se odpovedale dojenju in svoje otroke hranile z mlečnimi formulami. Malo je bilo mater, ki so zaupale v dejstvo, da lahko zgolj njihovo telo zagotovi najboljšo hrano za dojenčka.


Danes je “dojenčkom prijaznih” prostorov več kot nekdaj. Previjalnice (v katerih včasih ahko najdemo tudi miren kotiček za dojenje) niso več neznanka v slovenskem prostoru.

Danes je situacija popolnoma drugačna, saj so številne raziskave potrdile nesporno dejstvo, da je ravno materino mleko najboljša in najbolj kakovostna hrana za otroka v prvih šestih mesecih življenja. Ugotovili so, da se s sestavo materinega mleka ne more primerjati nobena mlečna formula. Pričelo se je javno promovirati dojenje, hkrati pa so padli tudi tabuji, kot je na primer dojenje otroka v parku ali restavraciji. V nakupovalnih središčih, letališčih, železniških postajah itd. so se pojavili prostori, ki so namenjeni doječim materam.

Zaupanje v lastno telo

V današnjem času je veliko mladih žensk prikrajšanih za mnogo praktičnih izkušenj, povezanih z nego otroka. Nekdaj so dekleta odraščala v razširjenih družinah, kjer je bilo navadno več otrok in kjer so lahko brez zadržkov opazovale matere pri dojenju, hranjenju in skrbi za mlajše sorojence. Danes so takšne izkušnje zaradi popolnoma drugačnega načina življenja prava redkost, saj se ženske v povprečju odločajo zgolj za enega ali dva otroka, poleg tega je materinstvo postavljeno na stranski tir.

V preteklosti matere niso imele priročnikov za hranjenje otroka, temveč so znale prisluhniti njegovim potrebam, opazovati njegovo vedenje, mimiko obraza itd. Veliko je bilo telesnega stika med materjo in otrokom. Za pomoč ali nasvet, ki so ga potrebovale v povezavi s hranjenjem ali nego, so poprosile izkušeno babico ali starejše sorodnice na vasi, ki so tudi same večkrat rodile.

Kje se naučiti?

Sedaj pa so mnoge mlade matere prikrajšane za to izkušnjo. Nekatere v času odraščanja pravzaprav sploh niso imele priložnosti, da bi popestovale dojenčka, se igrale z njim, ga opazovale med hranjenjem, zato se jim od potrditvi nosečnosti nenadoma odpre kopica vprašanj.


Ker kot mlada dekleta niso imela priložnosti, da bi materinstvo spoznale v živo, se danes mamice v dvomih po informacije najpogosteje obračajo na svetovni splet.

Kako prijeti novorojenčka v roke, ga previti, umiriti, obleči, kaj storiti, ko joka …? Odgovore zbegano iščejo na forumih, ki so v določeni meri sicer lahko koristni, lahko pa se zgodi, da mlado mater še dodatno zmedejo ter v njej vzbudijo občutke nemoči. Veliko bolj kot učenje nege novorojenčka »na pamet« nosečnici koristi, da ji omogočimo stik z otrokom, ji mirno pokažemo tehnike dojenja, previjanja, umirjanja otroka ter odgovorimo na njena vprašanja.

Ustvarjene za materinstvo

Mlade matere žal premalokrat zaupajo v lastno telo ter se prevečkrat nagibajo k temu, da na primer ob otrokovem joku iščejo rešitve na svetovnem spletu, medtem ko bi morda pomagalo že to, da bi ga mirno vzele k sebi ter poskušale umiriti z svojim glasom in bližino.

Žensko telo je vendarle ustvarjeno za materinstvo in je kljub vsem napredkom v medicini in tehnologiji nenadomestljivo. Nobena igrača, zibelka ali skladba ne bo dojenčka umirila tako, kot ga lahko pomirijo materino naročje, očesni stik, vonj in glas.

Foto: desktopwallpaperhd.net, city-center.si, legadoemrevista.com.br

 

Za iskrene odnose.
Pridružite se naročnikom iskreni.net!

Dobili boste orodja in spodbude v obliki ekskluzivnih videov in člankov, ki vam bodo pomagale, da ustvarite vzpodbudno okolje za vas osebno, vaš zakon, družino, pa tudi širše. Z naročnino podprete tudi naše delo in omogočite rast ter razvoj tako sebe kot tudi izboljšavo bodočih vsebin za vas in ostale.
Hvala vam!

Naroči se

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja