Kakšen je novorojenček?

Vir: Shutterstock

Novorojenčki v prvi uri po rojstvu kažejo nenavadno veliko zanimanje za svoje neposredno okolje. Materin vonj ločijo od drugih, prav tako prepoznajo tudi materin glas.

Oči imajo široko odprte, z njimi iščejo mamin pogled in navadno malo jočejo, pri materi pa se že prvič podojijo. V drugi uri nato utonejo v spanec, ki traja približno 3 do 4 ure, dokler jih ne prebudi lakota.

Velikost Povprečen novorojenček tehta okrog 3300 g, v dolžino meri 50 cm, njegov obseg glavice pa znaša 35 cm.

Glava Glavica novorojenčka zajema četrtino telesne velikosti, pri odraslih praviloma le sedmino. Takoj po rojstvu je še nekoliko stisnjena od porajanja in morda celo asimetrična in otekla. Na lobanji tipljemo mehke dele – mečave. Velika sprednja mečava bo še dolgo odprta in se bo povprečju docela zarasla šele v letu in pol. Mala mečava, v zatilnem predelu, je navadno takoj po rojstvu zaprta ali se zapre do konca prvega meseca življenja. Mečave med rojstvom omogočajo prilagoditev lobanje za prehod skozi porodni kanal, v prvem letu pa omogočajo primerno rast možganov.

Oči V prvih dneh so oči večinoma zaprte, veke pa otekle. Drobne krvavitve v veznici zbledijo v nekaj dneh in praviloma nimajo vpliva na otrokov vid. Po rojstvu ima večina otrok temnomodre oči, ki se spreminjajo še več mesecev. Zaradi nezrele koordinacije očesnih mišic lahko novorojenček škili.

Usta Na zgornji ustnici se lahko pojavi mehurček (»sesalni žulj«), ki je za otroka popolnoma nemoteč, omogoča pa mu boljše tesnjenje ob dojenju. Novorojenčki v ustih večinoma še nimajo zobkov.

Koža Takoj po rojstvu so praviloma vsi novorojenci modrikasti. To stanje se po prvih krepkih vdihih spremeni in koža postane rožnata. Takoj po rojstvu je koža prekrita z gosto, belo sluzjo. Posebno po koži noskov se pogosto opazne drobne bele pikice. To so drobne lojnice, ki še nimajo razvitih izvodil, zato se maščoba nabira pod kožo in se kasneje ob luščenju kože izlije na površino.
Rdečkaste madeže na koži tilnika, v lasišču, na očesnih vekah, nosku, zgornji ustnici in bradi imenujemo “štorkljini ugrizi“. Pri temneje pigmentiranih novorojenčkih pa lahko na spodnjem delu hrbta in na ritki opazimo temnejšo modrikasto liso, ki jo imenujemo »mongolska lisa«. Tako »štorkljina« kot »mongolska« znamenja izginejo večinoma že do prvega leta.

Drobne rumenkaste pike na nosu in bradi so samo zamašene lojnice, ki jih latinsko imenujejo milia ali »kožno proso«. udi te pustimo pri miru, saj bodo izginile same./Vir: Pixabay

Trebušček Trebuščki so pri novorojenčkih izbočeni nad raven prsnih košev.

Popek Iz popka bo v prvih dneh življenja štrlel kos popkovine, ki se bo v parih dneh posušil in odpadel. Popek se bo nato sušil in celil še približno dva tedna. Dokler popek ni popolnoma zaceljen, ga večkrat dnevno očistite in posušite. Gnojni izcedek ali rdečina kažeta na blago okužbo, zato dva do trikrat dnevno popek očistite s sterilnim zložencem (gazo), prelitim z alkoholom, ob previjanju pa ga očistite s fiziološko raztopino in posušite na zraku.

Dojke Na prsnem košu lahko pri številnih deklicah in dečkih opazimo otekli dojki. Morda se iz njih pocedi celo malo mleka. To je posledica vpliva materinih hormonov in zadeva se uredi sama od sebi.

Spolovilo Spolovilo je zaradi vpliva materinih hormonov precej nabreklo. Pri deklicah so povečane zlasti male sramne ustnice in ščegetavček. Pogost je tudi bel izcedek, ki mu po nekaj dneh lahko sledi manjša krvavitev. Pri fantkih opazimo veliko mošnjo, v kateri zatipamo kot fižol veliki modi; pogosto je ob njih prisotna tekočina, ki kasneje izgine (vodna kila). Z glavice penica ni mogoče potegniti kožice, ker je tesna in pogosto prilepljena.

Blato Prvo blato se imenuje mekonij in je temno zelene barve, močno je vlecljivo in lepljivo. Po nekaj dneh nastopi prehodno blato, ko se v zelenkastem blatu pojavljajo rumenkasti in beli otočki (prehodno blato), dokler po vzpostavljanju dojenja novorojenček ne prične odvajati izrazito rumenega blata. Glede odvajanja ni pravila – lahko odvaja po vsakem obroku ali celo samo na 7 dni.

Urin Novorojenček pogosto urinira takoj po rojstvu, nato pa nekaj ur ne. V prvih dneh se z urinom običajno izloča velika količina uratov, kar naredi na plenički opečnato rdečo sled, ki pa seveda ni kri.

Vir: Shutterstock

Čutila
Tip: kožni živci, ki so odgovorni za zaznavanje otipa, se pojavijo v 10. tednu.
Vid: novorojenček je kratkoviden (vidi v razdalji do 30 cm), njegov svet je ovit v meglo. V prvih šestih mesecih se očesne mišice utrjujejo, zato lahko otrok v tem času škili.
Voh: loči materin vonj od drugih vonjev.
Okus: okus razvije v skladu z okusi, ki jim je bil izpostavljen že v maternici, in preko okusa materinega mleka. Zelo rad ima sladko.
Sluh: prepozna materin glas, ki ga je slišal že 12 tednov pred rojstvom in ga ima najraje. Zazna vse obstoječe foneme vseh svetovnih jezikov – to sposobnost do konca prvega leta izgubi.

Refleksi V prvem tednu vas bo vaš novorojenček presenetil z gibi, ki mu jih glede na njegovo siceršnjo nebogljenost ne bi pripisali. V resnici gre za refleksno vedenje, ki bo kmalu izginilo.

  • Sesalni refleks: ko otroka po ustnici pobožate s prstom ali bradavico, začne sesati.
  • Navidezno plazenje: ko dojenčka položite na trebuh, pod seboj potegne roke in noge, kot da se hoče odplaziti.
  • Refleks hoje: držite novorojenčka pokonci, tako da se njegovi podplati dotikajo tal in začel bo polagati eno nogo pred drugo.
  • Plavalni refleks: če dojenčka, obrnjenega na trebuh, položimo v vodo, bo izvedel koordinirane plavalne gibe.
  • Darwinov (prijemalni) refleks: v prvih dneh po rojstvu ima novorojenček izredno močan oprijem. Refleks delno ostane tudi kasneje: če mu ponudite igračko ali prst, bo zgrabil, če jo poskusite odmakniti, pa se je bo prijel še bolj krčevito. Tak odziv bo ostal vse do tedaj, dokler se ne bo naučil zavestno prijemati predmetov.
  • Morojev refleks: če ima dojenček občutek, da ga boste izpustili iz rok, bo sunkovito iztegnil roke proti vam, noge pa skrčil navznoter, kot bi iskal telo, ki bi se ga oprijel.

Med drugim in četrtim mesecem se pojavijo položajni refleksi, kot so odzivi na spremembe položaja ali ravnotežja (ko se npr. prekopicne naprej, iztegne roke).

Viri:
Borut Bratanič, Kakšen je novorojenček?
Lilijana Kornhauser Cerar, Prvi pregled novorojenčka, Moj malček
Diane E. Papalia, Sally Wendkos Olds, Ruth Duskin Feldman: Otrokov svet

Za iskrene odnose.
Pridružite se naročnikom iskreni.net!

Dobili boste orodja in spodbude v obliki ekskluzivnih videov in člankov, ki vam bodo pomagale, da ustvarite vzpodbudno okolje za vas osebno, vaš zakon, družino, pa tudi širše. Z naročnino podprete tudi naše delo in omogočite rast ter razvoj tako sebe kot tudi izboljšavo bodočih vsebin za vas in ostale.
Hvala vam!

Naroči se

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja