Kako so se moji ciklusi uredili

Thumbnail

Preden sem se poročila, sem imela zelo neredne cikluse – samo 2 do 3 na leto. Ko sem po poroki to omenila ginekologu, mi ni znal povedati, če sploh imam ovulacije.

Dal mi je temperaturni graf in mi naročil, naj spremljam temperaturo, da bomo videli, kaj se dogaja. Tudi sanjalo se mi ni, kaj sploh opazujem. Po 3 mesecih beleženja temperature sem zanosila. Na nosečnost sem pomislila po tem, ko se je moje telo začelo spreminjati. Takrat sem bila noseča že dober mesec. Če sedaj pogledam na tisti moj graf, lahko vidim, da ni bilo nekega očitnega dviga temperature, pač pa le postopna rast.

Po porodu sva začela prakticirati bilingsovo metodo. Tavala sva v megli, ko sva poskušala na podlagi sluzi določiti plodne in neplodne dni. Nato sva ponovno nepričakovano zanosila. Čeprav sva bila nosečnosti vesela, sva bila kar malo zafrustrirana ob želji, da bi se uspela naučiti naravnih metod. Cela 2 meseca pred zanositvijo sva se vzdržala spolnih odnosov, saj sem imela ves čas prisotno sluz. Končno 4 dni nisva opazila sluzi. Prepričana sva bila, da sem neplodna in tako sva končno končala obdobje abstinence. Sluz se je ponovno vrnila za dan ali dva. Bila sva vznemirjena in hkrati navdušena, saj sem bila dejansko suha. Kasneje sem spoznala, da je bila razlog za to ponovna nosečnost.

Najtežje nama je bilo v obdobjih, ko nisva vedela, ali sva plodna ali ne.

Kmalu po drugem porodu sva se odločila za učenje simpto-termalne metode. Čutila sva veliko olajšanje, ko sva znala razbrati veliko več informacij iz mojih tabel, in končno ni bilo več takega pritiska name, da zgolj na podlagi sluzi določim plodno in neplodno obdobje. Zdaj je lahko pri tem pomagal celo mož. 🙂

Prvo leto zaradi dojenja nisem imela ciklusov. Za naju je bil to zelo težak čas, saj nisem bila prepričana, ali se bo zaradi dojenja moja plodnost res kasneje povrnila ali ne. Ker si nekaj časa res nisva želela ponovno zanositi, sva izkusila kar dolgo obdobje vzdržnosti.

Na priporočilo svetovalke za naravne metode sem spremenila svojo prehrano in začela uživati več vitaminov in olj. Prvič v mojem življenju so bili ciklusi redni. Še vedno sicer dolgi (35 do 45 dni), a vsaj redni. Zdaj sva končno vedela, kdaj sem plodna in kdaj ne.

Po tem sva uspešno zanosila še 5-krat, pri čemer sva trikrat doživela spontani splav. Vse nosečnosti pa so bile zaželene in načrtovane.

Kristina H.

Za iskrene odnose.
Pridružite se naročnikom iskreni.net!

Dobili boste orodja in spodbude v obliki ekskluzivnih videov in člankov, ki vam bodo pomagale, da ustvarite vzpodbudno okolje za vas osebno, vaš zakon, družino, pa tudi širše. Z naročnino podprete tudi naše delo in omogočite rast ter razvoj tako sebe kot tudi izboljšavo bodočih vsebin za vas in ostale.
Hvala vam!

Naroči se

Komentarji

  1. Članek je ZELO nestrokoven, je poln nekih dejstev, ki niso podkrepljena z dodatnimi razlagami in vnaša vse preveč zmede kot pa, da bi spodbujal k uporabi naravnih metod. Škoda, ker ni kaj bolj konkretno napisano, o obdobju, ko si se začela opazovati na podlagi simpto-termalne metode, kako si res vedela, da nisi plodna (je bil skok TT bolj očiten kot prej) in si znala ovrednotiti začetek neplodnega obdobja po dvojni kontroli s sluzjo in temperaturo in bolj malo si napisala o tem, kakšne cikluse imaš sedaj, koliko časa traja plodno obdobje in kdaj se začne neplodno. Zato se mi zdi škoda, ker v članku ni več podatkov.

  2. Saj je tudi nama bilo najtežje v obdobju, ko nikakor nisem vedela, kdaj sem plodna. Po četrtem porodu se je moj ciklus popolnoma sesul, sluz je bila kt norišnica (enkrat sem bila vlažna, drug dan sem imela suh občutek, naslednji dan se je spet pojavila sluz..) To je trajalo dobrih 8 mesecev po porodu, tudi dviga TT ni bilo od nikoder, zato sva se z možem takrat zavestno odločila za uporabo kondoma in nama ni žal, saj je tudi spolnost vsekakor ena od komponent, ki je pomembna za ohranitev dobrega in zdravega zakona. Šele zdaj, po 9 uspešno ovrednotenih ciklusih s TT in sluzjo lahko zagotovo trdim, da vem, kdaj sem, plodna in kdaj ne. Je pa res, da imam cikluse dolge od 27-29 dni, prva zvišana TT se pojavi 17. ali 18. dan,potem pa se kmalu dan po tretji zvišani TT zakluči tudi plodno obdobje,seveda po dvojni kontroli sluzi in TT. Moram tudi dodati, da je moja menstruacija dolga 6-7 dni,potem se že 8.ali 9. dan pojavi vlažen občutek,od 11. pa vse do 16. dne (dan gor ali dol) sem mokra,potem je sluz bolj gosta in bela do približno 22. dne,ko se nekoliko umiri,zopet se pojavi vlažen občutek in pred menstruacijo pa izrazito moker s sluzjo, ki je raztegljiva. Torej, želela bi, da bi v svojem prispevku bolj podrobno opisala svoj ciklus,saj bi tako tudi druge ženske,ki želijo spoznati NND ali po tej metodi že živijo,bolj vedele, kaj si sploh hotela s svojim člankom povedati.

  3. To je osebna izkušnja, zato ne razumem, zakaj bi morala biti napisana “strokovno”.

    Sicer pa kot svetovalka za NND ne vidim nič spornega pri opisu.
    Namreč zelo velikokrat se zgodi, da se ženskam uredijo ciklusi, ko se enkrat začnejo opazovati. Kaj je vzrok temu, ne vem, je pa zanimivo, da je to izkusilo več uporabnic NND-ja.
    Kot drugo pravilna oz. uravnotežena prehrana zelo vpliva na ciklus, pa ne samo na urejenost, tudi na predmenstrualni sindrom, bolečine, dolžino lutealne faze … Izdanih je tudi več knjig na to temo, recimo ena zelo dobra: Fertility, Cycles & Nutrition.

    Jaz vidim poanto v tem, da se je Kristina šele ob učenju simtotermalne metode naučila pravilnega opazovanja in ovrednotenja telesnih znakov. Večkrat se zgodi, da ginekologi naročijo ženski, ki ima določene težave, naj meri T. Nič pa ne povejo, kako naj meri in kdaj, in je logično, da so potem grafi čudni in nerelavantni. Povrh vsega tudi ginekologi ne znajo interpretirati dviga temperature, če ne gre za tisti “by the book” dvig – ampak tak očiten poskok nima niti polovica žensk.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja