Kaj je namen spolnosti

Thumbnail

Skrben razmislek o tem vprašanju bo prinesel tri možne odgovore: 1. Užitek 2. Reprodukcija 3. Povezovanje med partnerjema. Ni dvoma, da spolni odnos prinaša užitek, vendar pa, ali je to edini namen?

Na primer, tudi prehranjevanje je prijetno. Ali to pomeni, da je namen prehranjevanja izključno užitek? Ljudje, ki mislijo tako, na koncu končajo debeli in nezdravi in to samo zato, ker jedo zaradi zadovoljstva. Nasprotno pa je namen prehranjevanja nahraniti telo.

Vzemimo še en primer. Spanje je prijetno, še zlasti, če smo utrujeni. Ali to pomeni, da je namen spanje samo užitek? Ljudje, ki mislijo tako, končajo kot lenuhi in verjetno zamudijo pomembna srečanja samo zato, ker jim je spanje v zadovoljstvo. Nasprotno pa je namen spanja omogočiti telesu, da si opomore.

Kaj pa spolnost? Spolni odnosi med dvema so prijetni, še posebej, če oba doživita vrhunec hkrati. Ali to pomeni, da je namen spolnosti izključno užitek? Ljudje, ki mislijo tako, bodo postali zasvojeni s spolnostjo in ne bodo mogli misliti na nič drugega. Nasprotno pa je namen spolnosti še kaj drugega.

Pri vseh telesnih funkcijah, ki so potrebne za življenje človeka, je kot stranski učinek priloženo zadovoljstvo. To velja tako za prehranjevanje, spanje, lulanje… in tudi spolne odnose. Toda izvajanje teh aktivnosti izključno za užitek je nezdravo. Torej odgovor 1 ni pravi odgovor.

Če pogledamo z druge strani, kaj bi se zgodilo, če bi se par spustil v spolnost izključno iz čistega užitka? Verjetno bi končala s številnimi otroki. In kaj potem? Odgovor družbe bi bil, da je potrebno reševati problem plodnosti. Torej je pri spolnosti potrebno ločiti užitek od možnosti zanositve. In tako je družba prepolna kondomov, ki preprečujejo zanositev, masturbacije, ki preprečuje spočetje, analnega seksa, oralnega seksa, tabletk, ki bodisi spremenijo naravni cikel ženske, da ne more zanositi, bodisi preprečijo ugnezdenje že oplojenega jajčeca (povzročijo splav). Ko se torej »znebite problema otrok«, ste svobodni do seksa v kateri koli obliki zaradi užitka samega.

Pravzaprav je družba odkrila tudi rešitev za prenažiranje. Želite jesti, vendar ne želite, da bi se zredili. Torej bodisi izbruhate hrano, tako da lahko pojeste še nekaj več, ali pa vzamete tabletko, ki omogoči, da se hrana neprebavljena izloči skozi vaš prebavni sistem. Tako namreč delujejo tabletke, ki vam obljubljajo izgubo teže kljub vaši običajni prehrani. Problem tukaj je, kaj če to počnete ves čas? Tisti, ki bruhate, boste na koncu podhranjeni, in če boste s tem nadaljevali, lahko v končni fazi umrete.

Kaj se torej zgodi, če enako počnemo s spolnostjo? Če užitek ločimo od reprodukcije? Preprosto povedano, družba se bo končala s to generacijo, ker ne bo več razmnoževanja človeške vrste. Kultura smrti.

Odgovor 3 – spolnost je namenjena povezovanju znotraj para. To je dejansko vključeno v podarjanje življenja. Če ne poskušamo ločiti odgovora 2 in 3 ter odgovora 1 od odgovorov 2 in 3, se bo zadeva končala s poroko in zdravo družino.

Ni skrivnost, da je pri poročenem paru, ki uporablja kontracepcijska sredstva, bolj verjetno, da bo prišlo do razveze. Zakaj? Razlog je duhovni, vendar zato nič manj pomemben.

Prvič, ljudje smo bitja iz telesa in duha. Nismo ne popolnoma telesni, kot so živali, ali popolnoma duhovni, kot angeli. Smo iz duha in materije. Kar počnemo v telesu, vpliva na našo dušo … zato imajo tudi grehi, ki jih zagrešimo telesno, vpliv na naše duhovno stanje, in naše duhovno stanje lahko vpliva na naše telesno počutje. Tu je tudi odgovor, zakaj je takrat, ko ne morete nadzorovati vaše odvisnostmi (od hrane, seksa, spanja, drog …), bolj verjetno, da se ne morete nadzorovati tudi duhovno in tako živite v grehu.

Pri spolnem odnosu se par ne poveže le fizično, temveč tudi duhovno.

Popolna telesna povezanost izraža popolno povezanost tudi duhovno.

Kaj se zgodi, če uporabite mehansko oviro, kot je kondom ali diafragmo pri spolnem odnosu? Mehanska ovira je odraz duhovne pregrade.

Spolnost je čas, ko si zakonski pari izrazijo svoje zaobljube – da se popolnoma podarjajo drug drugemu, da popolnoma sprejemajo drug drugega. Ampak s kontraceptivi, ne glede na obliko, par govori: “Dajem se ti vsega (vso), razen moje plodnosti.” ali “Želim te vsega (vso), razen tvoje plodnosti.” Takšno dejanje je odraz globlje zavrnitve nečesa na duhovni ravni. Na koncu, kontracepcijska sredstva ne ustvarjajo le ovire za razmnoževanja (2), pač pa ustvarjajo oviro za povezovanje med partnerjema (3).

Odgovora 2 in 3 sta neločljivo povezana med sabo in ju ni mogoče ločiti … prav tako telesne zveze ni mogoče ločiti od duhovne zveze med spolnim odnosom. In to je namen spolnosti.

Vir: catholic writings

Za iskrene odnose.
Pridružite se naročnikom iskreni.net!

Dobili boste orodja in spodbude v obliki ekskluzivnih videov in člankov, ki vam bodo pomagale, da ustvarite vzpodbudno okolje za vas osebno, vaš zakon, družino, pa tudi širše. Z naročnino podprete tudi naše delo in omogočite rast ter razvoj tako sebe kot tudi izboljšavo bodočih vsebin za vas in ostale.
Hvala vam!

Naroči se

Komentarji

  1. Odličen prispevek

    Dovolil si bom zvrhano mero subjektivnosti in dejal, da je tale članek odličen! Lepo povzame problem današje ‘spolno svobodne’ družbe. Pa še to: ste opazili, da nikjer ne trdi, da je spolnost namenjena izključno reprodukciji. Torej ne nasprotuje seksu v času neplodnega obdobja, ko par ve, da ne more zanositi. 🙂 Namen spolnosti je vse troje: užitek, nadaljevanje rodu in duhovno povezovanje med partnerjema.

  2. predlog

    Članek se mi zdi vredu glede na naslov ki si ga zsatavi. in vesel me da se o tej temi malo več piše.
    imam pa predlog, da se napiše še kak članek več o tezavah s katerimi se kristjani srečujemo pri spolnosti…ko se par po poskusih vzdrznega predzakonskega zivljenja znajde predc veliko neznanko-zadovljviva spolnost.
    kakšna “šola seksa za kristjane” bi zelo prav prišla 🙂

  3. Osebna izkušnja

    Moja osebna izkušnja se precej oddaljuje od tega. Imel sem sicer vzdržnost pred poroko, vendar mi je za to danes žal. Žal mi je predvsem zaradi tega, ker sem zaradi nekega iracionalnega prepričanja potlačil nekaj kar je povsem naravnega in to je sproščenost ter užitek v spolnosti. Obrambno sem se oddaljeval od užitka, da ne bi imel želje po spolnosti. Danes me to v zakonu zelo zelo tepe po glavi, ker sem nesproščen in šele v zadnjem času, ko sem si poiskal strokovno pomoč, mi postaja spolnost užitek in se počasi sproščam. Prav tako je še vedno v najinem odnosu ovira nek strah pred “drugačnosjo” v spolnosti, ki sva jo pridobila zaradi nesproščene obravnave spolnosti tako v verski vzgoji, kot v družini.

    Čeprav je tale članek na prvi pogled ok, pa elitizira skrajneže in diskriminira povprečnega človeka, ki se lahko ob tem počuti še krivega, diskriminira drugačnost.

    Mimogrede: kje piše, kaj morajo početi moje oči, moj jezik, moje roke, moja ušesa … ki lahko povzročijo ogromno škodo, mnogo večjo, kot pa spolni ud. Kdo ima mandat, da mi razlaga, kaj naj počnem s seboj. Cerkev? Mislim, da si ga je že uničila. Če me je takega Bog ustvaril, potem je prav, da se takega tudi sprejmem.

    Mimogrede 2.: misel nekega komika, ki se je obregnil ob ameriško desnico, ki na vse kriplje zagovarja “čisto” spolnost. Ko se otrok spočne, si ga vsi želijo. Ko se rodi, nanj vsi pozabijo. Če ne zaide na stran pota, pa si ga spet želijo pri dvajsetih v vojsko. Tako je vojna praktično abortus z zamikom. Kaj je potem večje zlo? Moje mnenje je, da moramo najprej poštimat medosebne odnose, šele potem se spuščat v take skrajnosti, kot je vtikanje v spolnost.

    Vem, da me boste pregriznili, vendar kaj pa če se kdo med nami tudi moti?

    Mimogrede 3.:

  4. amis jaz ne bom pluvala, ampak pozdravila vaše razmišljanje, mi je blizu in bi dodala še nekaj mojih misli.

    nikoli nisem razumela zdržnosti parov ki so bili dolga leta skupaj pred poroko. sem pa to odločitev spoštovala, da ne bo pomote.

    meni je bilo bližje: eksperimentiranje z odnosi ni ok. zato nisem imela veliko fantov, pravzaprav zelo malo in vedno sem si želela, da tisti, ki bo pravi, bom šla z njim do konca in bo tudi zadnji.

    ni se mi izšlo čisto tako v prvo in to me je globoko prizadelo. je pa zato moj drugi partner tudi oče mojih otrok.

    z “možem” nisva poročena (ker on ne želi) in sem to sprejela. je pa začetek spolnih odnosov zame pomenil začetek zavezanosti, da se bom trudila za odnos pa ne glede na to, kaj bo življenje prineslo.

    začetek zavezanosti naj bi torej bila poroka … zakaj se potem pari ne poročijo prej? pa kaj potem če še študirata? ali ni čakanje na službo, stanovanje mogoče tudi prevečkrat preveč umetno postavljena ločnica?

    ko sva z možem začela resno, sem bila velikokrat pri njem in prespala pri njem in on pri meni. obema staršema je bilo to čisto sprejemljivo.

    ali je lastno stanovanje in služba nujen pogoj, da si lahko privoščimo resno zvezo? samo razmišljam na glas.

  5. Mi2 z možem sva hodila dobrih 5 let, živela sva vzdržno in se nato poročila. Vzdržnost je mišljena na vseh področjih: telesni stik, oči, misli, ušesa…Če bi se še enkrat odločila, bi se enako, prav tako tudi on. Mi2 resnično uživava v spolnosti, jaz dejansko skoraj vsakič doživim orgazem – zelo redko ne. Kdo se še lahko s tem pohvali? :woohoo:

    O lepi in zadovoljujoči spolnosti si preberite v Z veseljem biti ženska in kaj lahko za to stori njen mož od Igrid Trobish pa tudi v Zadela me je strela. Največ pa lahko za dobro spolnost naredita partnerja, ki sta povezana na vseh ravneh, ki se razumeta, se veliko pogovarjata in sta res eno. In ki gresta v spolni odnos z idejo, da se darujeta, ne pa da iščeta samo sebe in svojo zadovoljitev.

  6. Imam podobne izkušnje kot amis. Sicer še nisem poročena, vendar sem bila s prejšnjim fantom vzdržna. Vendar me je to pripeljalo do oddaljevanja od spolnosti, občutkov, nesproščenosti,… Spolnost mi je postala skoraj tabu tema. Na koncu nisem čutila nič več privlačnosti in menila, da fant ni pravi zame, saj me ne privlači. Ko sva končala, sem ugotovila, da imam probleme z dojemanjem spolnosti sama in da za to ni kriv on. Pravzaprav še danes točno ne vem kakšno stališe naj bi imela do tega. Na določene trenutke se mi zdi tako zelo lepo kar govori cerkev – podarjanje, resnična ljubezen počaka… Toda po drugi strani se to zgodi lahko ravno tako zgodi v odnosu dveh, ki se imata rada, čeprav ni nujno da sta poročena. Ne vem zakaj toliko zagovarjajo vzdržnost, saj konec koncev tudi v Svetem Pismu nikjer ne piše, da je spolnost pred poroko greh.

    1. nikjer ne piše? In zakaj je bila po tvoje Marija v nevarnosti da bi jo kamnali?

      Po mojzesovi postavi ni bilo “svobodne spolnosti”, pač pa vedno v okviru zakona.

      Tvoji problemi v spolnosti definitivno niso posledica vzdržnosti, mogoče bi morala preveriti katero drugo področje…

  7. Moti me ta bojda logična povezava med vzdržnostjo v zakonu in zadrtostjo pri spolnosti. Tudi sama sem bila pred poroko vzdržna, pa s spolnostjo nikoli nisem imela problemov, niti z orgazmom ne. Se mi za zadrtost in probleme pri seksu zdi veliko pomembnejši odnos in odprtost do spolnosti, ki ga vzdržnost ne pogojuje. Če je bil nekdo celo mladost podvržen seksualno zavrti vzgoji, bo verjetno s spolnostjo imel probleme z ali brez vzdržnosti. In obratno: če je spolnost v družini odprta tema in ne tabu, če se o njej govori spoštljivo in iskreno, verjetno kasneje pri otrocih te družine ne bo pretiranih problemov glede seksa.

    povezat “imam probleme s spolnostjo” in “pred poroko sem bil vzdržen” v vzročno-posledično razmerje pa je čist preveč neutemeljeno in neosnovano.

  8. “Ni skrivnost, da je pri poročenem paru, ki uporablja kontracepcijska sredstva, bolj verjetno, da bo prišlo do razveze. Zakaj? Razlog je duhovni, vendar zato nič manj pomemben.”

    Prosim???? Večje bedarije pa še nisem slišala.

    “Spolni odnosi med dvema so prijetni, še posebej, če oba doživita vrhunec hkrati. Ali to pomeni, da je namen spolnosti izključno užitek? Ljudje, ki mislijo tako, bodo postali zasvojeni s spolnostjo in ne bodo mogli misliti na nič drugega. Nasprotno pa je namen spolnosti še kaj drugega.”

    Ljudje, ki seksajo samo iz užitka pač niso zdaj pa kar zasvojeni s spolnostjo. Malo manj obsojanja bi bilo bolj primerno 😉 Je isto kot če bi trdila da je človek, ki ima rad čokolado, vendar je za svoje prehranjevanje ne potrebuje nujno, zasvojen z njo.

    In mimogrede, kontracepcijske tabletke ne povzročajo splava.

  9. Žaba, ti se pa ne pustiš zlepa prepričat, ane? Kontracepcijske tabletke v primeru oplojenega jajčeca, ki se zaradi sprememb v sluznici maternice ne more ugnezdit, povzročijo splav. To so ti menda že nekajkrat razložili.

  10. Žaba, daj se malo izobraziti glede kontracepcije. Imam že kar dost, da se ves čas pogovarjamo na tako “neučenem” in nizkem nivoju. :X Kot, da bi se pogovarjala z najstniki…

  11. anja, kontracepcijske tabletke preprečujejo ovulacijo – jajčeca ni, torej se tudi oploditi in ugnezditi ne more 😉

    veš petra ubistvu me ne zanima česa imaš ti dost, če te to moti, potem pa ne piši na takem nivoju.

  12. Žaba, pri nizkodoznih tabletkah lahko do OVULACIJE VSEENO PRIDE. In, če pride, se oplojeno jajčece nima kam ugnezditi, zato propade. Torej so tabletke ABORTIVNE!

    Pa saj so ti že stokrat napisali. A si res ne daš dopovedat?!

    Tole maš pa še lepo razloženo zakaj do oploditve vseeno pride, zakaj danes tzako nizke doze hormonov… http://www.youtube.com/watch?v=jiCU46_lWeE

    Glej, če si na tabletkah, se enostavno sprijazni s tem, da fejst škoduješ svojemu telesu, da si najbrž nezavedno že splavila par otrok in, da škoduješ naravi. Če ti to odtehta dejstvo, da lahko seksaš kadar hočeš, pač OK. Ampak zaradi vsega pisanja imam močan občutek, da si v tej odločitvi blazno nemirna… Morda bi veljalo razmisliti o NNDju? Morda še ni čas… saj vsi zorimo in se spreminjamo…

  13. Ma jebela cesta žaba, ti še tukaj (še enkrat, ponovno…) pripopam iz zanesljivega vira, kako delujejo kontracepcijske tabletke. Besedilo je iz navodil za uporabo KT Lindynette.

    Delujejo na treh različnih, med seboj povezanih nivojih, tako
    da:
    • preprečijo dozorevanje jajčeca in sproščanje le-tega iz jajčnikov (preprečevanje ovulacije)
    • [b]preprečijo ugnezditev oplojenega jajčeca v maternici[/b]
    • ovirajo gibanje semenčic, zaradi
    povečane gostote sluzi materničnega vratu.

    (Iz navodil za
    KT Lyndinette, proizvaja jih Pliva, dobi se jih tudi na slovenskem
    tržišču. Po navedbah prozvajalca spadajo v razred ultranizkodoznih
    preparatov).

  14. Naturmama, do ovulacije ne pride, če seveda tabletke redno jemlješ 🙂 stanjšana sluznica pa je posledica odsotnosti ovulacije 🙂 tako da naravi ne škodujem, pa tudi otrok še nisem splavila 🙂

    Mimogrede, v nobeni odločitvi nisem nemirna, NND pa ni nobena zaščita 🙂 me pa resnično fascinira, koliko razpredate o moji osebnosti in “notranjih nemirih” haha 😉

    barbara, mislm da sem tudi tebi že zgoraj odgovorila

    anja, mene je življenje že veliko naučilo, tebe pa očitno še ne… 😉

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja