Imajo novopečene mamice celo boljši spomin?

Thumbnail

Pozabljanje in raztresenost sta dolgo veljala za tipično lastnost mamic z majhnimi dojenčki. Zadnje raziskave pa trdijo, da velja ravno nasprotno.

Znanstveniki miamijske univerze pravijo, da so »dojenčkasti možgani« mamic po rojstvu zgolj mit. Rojstvo otroka naj bi celo izboljšalo spominske sposobnosti žensk.

V seriji eksperimentov so se ženske z majhnimi dojenčki na testih vizualno-prostorskega spomina – sposobnosti dojemanja in pomnjenja informacij o okolju – odrezale bolje od žensk, ki nimajo otrok.

Predhodne študije so prinašale mešane izsledke o tem – nekatere so kazale, da materinstvo prizadene miselne funkcije, druge ravno nasprotno.

Avstralska raziskovalka dr. Helen Christensen, ki je preverjala miselne sposobnosti 1241 žensk v rodni dobi, pravi, da se vtis o upadu miselnih sposobnosti žensk v času okrog rojstva otroka pogosto ustvari le zaradi tega, ker ženska svojo pozornost od dela preusmeri k pripravam na prihod otroka in ker se novopečene mamice bolj kot na vse drugo osredotočajo predvsem na potrebe novorojenca. Na splošno pa naj njihove miselne sposobnosti ne bi bile prizadete.  

Skupaj z otrokom rastejo možgani mamic

V nosečnosti se v telesu zgodijo mnoge fiziološke spremembe. Po nekaterih raziskavah naj bi se možgani skrčili celo za 5 odstotkov, v šestih mesecih po porodu pa vrnili v svojo prejšnjo velikost. V tem času ponovne rasti se možgani verjetno ponovno oblikujejo na način, da povzročijo omenjene pozitivne spremembe na področju pomnjenja.

Po marylandski raziskavi iz leta 2010 naj bi možgani po porodu celo zrasli, siva snov v možganih novopečenih mamic naj bi se povečala, predvsem v delih možganov, ki so odgovorni za motivacijo, procesiranje čustev, zaznav in za presojo. Spremembe so bile večje pri mamicah, ki so bile bolj povezane s svojimi dojenčki.

Tudi študija iz Richmonda v ZDA leta 2008 je pokazala, da “koktejl” hormonov, nevropeptidov in nevrotransmiterjev, ki se sproščajo v nosečnosti, trajno sprememni strukturo možganov, kar poveča motivacijo, empatijo in sposobnost delanja več stvari hkrati. 

Nekatere študije so tudi pokazale, da se v času nosečnosti v možganih tvorijo novi nevroni, ki so odgovorni za voh, in ostanejo vse življenje. Ugotovili so tudi, da gibanje otroka v maternici – tudi tisto, ki ga mama zavestno ne zaznava – vpliva na mamin srčni utrip in na njene možgane in dela žensko bolj občutljivo.  

Raziskovalci pa so si enotni v tem, da vse spremembe mamo pripravijo in usposobijo za naloge, ki jih prinaša materinstvo.   

Za iskrene odnose.
Pridružite se naročnikom iskreni.net!

Dobili boste orodja in spodbude v obliki ekskluzivnih videov in člankov, ki vam bodo pomagale, da ustvarite vzpodbudno okolje za vas osebno, vaš zakon, družino, pa tudi širše. Z naročnino podprete tudi naše delo in omogočite rast ter razvoj tako sebe kot tudi izboljšavo bodočih vsebin za vas in ostale.
Hvala vam!

Naroči se

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja