Kdo je zamočil: očetje, mladi ali “stari”?

Thumbnail

Na okrogli mizi ob začetku socialnega tedna so organizatorji zavrteli kratek video. V njem so mladi na ulici odgovarjali na vprašanje, ali nam bo uspelo rešiti se delitev in konfliktov, ki se prenašajo iz roda v rod.

Pred nadaljevanjem branja si ga velja ogledati:

Sledil je zanimiv odziv udeležencev okrogle mize na video. Naj omenim tri odzive, ki so mi najbolj ostali v spominu:

  • Jezuit, p. Jože Roblek, je mlade začutil kot simpatične, sproščene, tiste, ki nosijo v sebi neko veselje, po drugo strani pa nemočne – radi bi nekaj spremenili, pa ne morejo.
  • Žiga Turk, nekdanji minister, je iskreno priznal, da je bil nad odgovori razočaran, saj so se mu zdeli plitvi – bilo je po njegovem mnenju sicer nekaj dobrih odgovorov, a so bili v manjšini.
  • Zelo neposreden komentar pa je dela najmlajša udeleženka omizja, skavtinja in podpredsednica Mladinskega sveta Slovenije, Nina Milenković Kikelj: »Mislim, da ti odgovori ne bi bili dosti drugačni, če bi na cesti spraševali 40 ali 60 let stare ljudi …«

Od mladih pričakujemo preveč

Moje doživljanje kratkega videoposnetka je bilo nekje med jezuitovom in ministrovim. Priznam, da se je na trenutke celo bolj nagibalo k slednjemu, bolj pesimističnemu kot optimističnemu.

Zato me je Ninin komentar kar »zadel«. Čeprav sam po sebi ni tako zelo oster, pa sem v globini zaznal neizprosno kritiko in obenem krik s strani mlade generacije: »Ne prenašajte na nas odgovornosti za tisto, česar sami ne zmorete rešiti.«

Odgovornost očetov in »starih«

S strani mladih velikokrat slišimo razočaranje nad nerazrešenimi konflikti in iz razočaranja izhajajočo željo, da bi se prenehali ukvarjati z njimi in posvetili »resničnim problemom« – gospodarski situaciji, ustvarjanju možnosti zaposlovanja za mlade, reševanju stanovanjskih problemov …

Kar nekaj teh mnenj je bilo slišati tudi na okrogli mizi, in sicer s strani mlajšega dela sodelujočih (poleg Nine Milenković Kikelj še novinarka TV Slovenija Helena Milčinović).

Čeprav osebno ob tovrstnih držah mlajše generacije običajno začutim nelagodje in kritičnost do podcenjevanja ran, ki smo si jih zadali v preteklosti – predvsem pa njihovega vpliva na sedanjost – pa sem na okrogli mizi morda bolj kot kadarkoli prej začutil, da imajo mladi pravico misliti in govoriti tako.

Niso sami ustvarjali konflikta in niso prvi poklicani, da ga rešujejo. In dejansko jim v današnjem času naraščajoče brezperspektivnosti ni lahko.

“Očetje” moramo pomagati “starim”, da si bodo pustili biti ranljivi

Generacija »starih«, ki je bila udeležena v tragičnem slovenskem medvojnem in povojnem konfliktu, nezadržno odhaja.

Družinski in zakonski terapevt Tomaž Erzar je na okrogli mizi dejal, da še vedno čakamo nanje, da nam bodo spregovorili o svoji ranljivosti. Veliko so nam povedali o konfliktu in boju, zmagah in porazih, niso si pa še v globini lastnih src pustili pred nami biti ranljivi.

Na poseben način so po Erzarjevem mnenju k temu poklicane žrtve, ki imajo tako pri očiščenju morda še bolj pomembno nalogo kot storilci.

Bo »starim« to uspelo, preden umrejo? Pri tem ima zelo pomembno vlogo tudi generacija »očetov«, ki jo jaz razumem kot srednjo generacijo in ji sam tudi pripadam.

Naloga srednje generacije, »očetov«, ni samo v tem, da se upremo prenašanju maščevalnosti in sovraštva. Pomagati moramo »starim«, da bodo zmogli uresničiti svojo pomembno nalogo in še pred slovesom izreči tiste besede, na katere tako zelo čakamo.

Obenem pa moramo zaščititi mlade, da bodo lahko živeli svojo prihodnost in ob tem ne bili žrtve zgodovinskih konfliktov ali lahek plen tistih, ki jih še danes izrabljajo.

Zaupajmo, da mladim ni vseeno

Obenem moramo mladim tudi zaupati, da jim ni vseeno za rane, ki bolijo »stare« in jih v tem trenutku »očetje«, ki smo starim bliže, verjetno bolje čutimo kot mladi.

»Ko mladi rečejo, da imajo dovolj, to ne pomeni, da jih ne bo čez nekaj časa zanimalo,« je na okrogli mizi dejal Tomaž Erzar. In z njim se globoko strinjam.

»Očetje« (in »matere«!), nehajmo torej objokovati zamujene priložnosti »starih« in se prepuščati skušnjavi razočaranja nad mladimi. Raje zavihajmo rokave in se lotimo dela, ki ga moramo opraviti.

***

Veliko zanimivih in dobrih misli je bilo še izrečenih na uvodni okrogli mizi socialnega tedna. In to v duhu resničnega dialoga in spoštovanja. Zato vsem, ki vas te tematike izzivajo, priporočam v ogled posnetek celotne okrogle mize.

  

Za iskrene odnose.
Pridružite se naročnikom iskreni.net!

Dobili boste orodja in spodbude v obliki ekskluzivnih videov in člankov, ki vam bodo pomagale, da ustvarite vzpodbudno okolje za vas osebno, vaš zakon, družino, pa tudi širše. Z naročnino podprete tudi naše delo in omogočite rast ter razvoj tako sebe kot tudi izboljšavo bodočih vsebin za vas in ostale.
Hvala vam!

Naroči se

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja