Zmeda: morajo škofje prijavljati sume spolnih zlorab civilnim oblastem ali ne?

Thumbnail

Po tem, ko je veliko vznemirjenja sprožila izjava francoskega duhovnika Tonyja Anatrelle, da škofom ni nujno potrebno prijavljati spolnih zlorab civilnim oblastem, je v ponedeljek to odločno zavrnila Papeška komisija za zaščito mladoletnih.

Tudi v slovenskih medijih je v prejšnjem tednu odmevala novica o tem, da naj bi v Vatikanu nove škofe poučevali, da »ni njihova dolžnost prijaviti obtožb o (spolnih) zlorabah otrok policiji, ampak naj obtožbe obravnavajo interno« (tako rtvslo.si).

So prijave le v domeni žrtev in njihovih družin?

Vatikan od leta 2001 pripravlja posebni formacijski tečaj za vse novo imenovane škofe. Trenutno je bilo tako okoli 30% škofov po vsem svetu že deležnih tega izobraževanja.

Na tovrstnem izobraževanju, ki ga pripravlja kongregacija za škofe (ki med drugim skrbi za postopke izbire škofov), je septembra lani nastopil tudi znani francoski duhovnik in psihoterapevt Tony Anatrella.

V svojem sicer obsežnem nastopu, ki je obravnaval različne vidike, od psihoterapevtskih do pravnih, je podal tudi mnenje, da škofje nimajo dolžnosti obtožb o spolnih zlorabah mladoletnih v trenutku, ko so z njimi seznanjeni, posredovati policiji (oziroma civilnim oblastem), ampak da je to stvar žrtev in njihovih družin.

Škofje po njegovem sicer imajo pravico informirati policijo in druge civilne oblasti, a trenutna cerkvena zakonodaja tega od njih ne zahteva.

Zmotna poročanja o »novih smernicah«: smernice iz 2011 ostajajo jasne in nespremenjene

Anatrellove besede je sprva problematiziral eden najbolj znanih ameriških vatikanistov John Allen na spletnem portalu cruxnow.com, v medijih po vsem svetu pa so močneje odmevale, ko je o njih (ob sklicevanju na Allena) poročal britanski The Guardian. Na podlagi njihovega zapisa so poročali tudi slovenski mediji.

V večini primerov so mediji poročali, da gre za nove vatikanske smernice na področju spolnih zlorab mladoletnih ali celo za poziv z vrha Cerkve za prikrivanje spolnih zlorab.

Uradni Vatikan se je hitro odzval. Tiskovni predstavnik Federico Lombardi je opozoril, da ne gre za kak nov vatikanski dokument na to temo niti za nove smernice. Lombardi je tudi dejal, da je bila Anatrellova izjava napačno interpretirana kot poziv k prikrivanju spolnih zlorab.

V resnici smernice za ravnanje škofov v primeru spolnih zlorab ostajajo nespremenjene že od leta 2011, ko je bilo v pismu Kongregacije za doktrino vere škofovskim konferencam jasno izraženo, da morajo v svojem odzivanju na zločine s področja spolnih zlorab sodelovati s civilnimi oblastmi.

»Predpisom civilne zakonodaje, ki se nanašajo na prijavo tovrstnih zločinov pristojnim oblastem, je potrebno vedno slediti,« je zapisano v omenjenem dokumentu.

Škofje imajo moralno in etično dolžnost prijave, tudi če civilni zakon tega ne zahteva!

Še močneje pa se je v ponedeljek odzval  predsednik Papeške komisije za zaščito mladoletnih, bostonski kardinal Sean P. O’Malley. Ne samo, da je potrebno slediti civilnim predpisom, po O’Maleyevih besedah imajo škofje dolžnost prijave tudi, če lokalna civilna zakonodaja tega ne zahteva.

V svoji izjavi je zapisal: »Mi, predsednik in člani komisije, želimo potrditi, da je na vsak način potrebno slediti dolžnosti, ki nam jo nalaga civilna zakonodaja, a tudi izven teh civilnih zahtev imamo moralno in etično odgovornost, da prijavimo sume zlorab civilnim oblastem, ki jim je naložena skrb za zaščito v naši družbi.«

Še enkrat je izpostavil poziv papeža Frančiška, da zločinov in grehov spolnih zlorab otrok nikakor ne smemo več skrivati in izpostavil njegovo izjavo: »Zavezujem se, da bo Cerkev posvečala gorečo pozornost zaščiti otrok in obljubljam, da bo vsakdo prevzel svojo odgovornost pri tem.«

Nova miselnost in nova praksa se uveljavljata s težavo

Kakorkoli že, čeprav je Vatikan pojasnil, da ne gre za nove uradne smernice in ima beseda predsednika papeške komisije kardinala O’Malleya izredno veliko težo, dogodek, ki se je zgodil na formaciji za škofe, ni tako neproblematičen.

Kaže namreč na to, da se kljub odločenosti papeža in  mnogim že uveljavljenim dobrim praksam nova miselnost s težavo uveljavlja v strukturi Cerkve, kjer je pogosto še vedno skušnjava, da bi stvari tekle »po starem«.

John Allen, prvi novinar, ki je problematiziral Anatrellove besede in jim očital črkarski, legalistični pristop, je v zvezi s tem upravičeno opozoril tudi na diskrepanco med različnimi akterji politike Vatikana: »V čem je smisel, da narediš komisijo za oblikovanje najboljših praks v zvezi s spolnimi zlorabami, na njeno čelo postaviš enega najbolj kredibilnih škofov, bostonskega kardinala Seana P. O’Malleya, obenem pa tej komisiji ne omogočiš, da nagovori nove škofe, ki bodo morali uresničevati te smernice v praksi?«

O’Malley: »Na naslednjem treningu škofov smo pripravljeni sodelovati«

Redni letni formacijski tečaj za škofe je izredno pomemben dogodek in tam izrečene besede ali mnenja o politiki spolnih zlorab imajo večjo težo, kot če bi jih strokovnjak in profesor, kot je Anatrella, izrekel denimo na kakem znanstvenem srečanju cerkvenih pravnikov, teologov in psihologov.

Povsem logično je, da javnost besede, izrečene škofom pri njihovi temeljni formaciji, razume v določeni meri kot uradno stališče Cerkve, ne glede na to, koliko odsevajo stanje uradnih dokumentov, kjer je črka bolj precizna.

Zato je dobro, da ti procesi potekajo pod budnim očesom javnosti, še posebej katoliške. Pozdraviti velja, da spornih besed na formaciji za škofe tokrat prvi ni problematiziral kak sekularni medij, izrazito nenaklonjen Cerkvi, ampak ugleden katoliški novinar.

Če ne drugega, se bo prav zaradi medijske odmevnosti tokratnega primera kongregacija za škofe pri naslednjem tečaju za nove škofe težko izognila, da k sodelovanju ne bi pritegnila papeške komisije za vprašanja spolnih zlorab maldoletnih.

Kardinal O’Malley je namreč svojem odzivu zelo jasno izpostavil tudi »pripravljenost komisije, da pripravi materiale za tečaje, ki potekajo v Rimu, vključno z letnim treningom za nove škofe, in materiale za urade Rimske kurije, da jih bodo uporabljali v lastnih prizadevanjih za zaščito otrok«.

Foto: churchandstate.org.uk, cbc.ca

Za iskrene odnose.
Pridružite se naročnikom iskreni.net!

Dobili boste orodja in spodbude v obliki ekskluzivnih videov in člankov, ki vam bodo pomagale, da ustvarite vzpodbudno okolje za vas osebno, vaš zakon, družino, pa tudi širše. Z naročnino podprete tudi naše delo in omogočite rast ter razvoj tako sebe kot tudi izboljšavo bodočih vsebin za vas in ostale.
Hvala vam!

Naroči se

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja