Ženske kot rešiteljice moškega gospodarstva?

Thumbnail

Na Japonskem liberalna vlada želi dvigniti gospodarsko rast s spodbujanjem zaposlovanja žensk. Pa ji bo uspelo?

Japonski, gospodarsko tretji najmočnejši državi na svetu, napovedujejo, da bo imela do leta 2060 za celih 30 odstotkov manj prebivalstva, delež starostnikov pa se bo povzpel na rekordnih 40 odstotkov.

Relativno hiter gospodarski razvoj po koncu druge svetovne vojne in z njim povezana kultura ugodja sta namreč tudi na Japonskem povzročila demografsko krizo.

Računi pa so začeli prihajati v zadnjem času. Japonska gospodarska rast naj bi tako letos dosegla le skromnih 0,8%. Zato tamkajšnja vlada mrzlično išče rešitev za svoje gospodarstvo.

Japonske mamice med bolj izobraženimi, a manj zaposlenimi

Liberalni predsednik vlade Shinzo Abe je tako že pred dvema letoma, konec leta 2013, napovedal, da bo za dvig gospodarstva posegel tudi v občutljivo območje tradicionalnega položaja japonskih žensk v družbi.

Japonke so namreč med najbolje izobraženimi na svetu, vendar tamkajšnja delovna kultura, ki v praksi pomeni dolge delavnike in zelo skopo odmerjen čas za dopust, ženskam onemogoča sklenitev kompromisa med kariernim in družinskim življenjem.

Kar 70 odstotkov mladih japonskih mamic tako po rojstvu prvega otroka odide s trga dela in večina jih ne pride več nazaj na delo. Med ženskami, ki imajo otroka mlajšega od 6 let, jih je zaposlenih denimo le 35%.

Premier Abe se je v načrtovanju svojih ekonomskih politik oprl na študije mednarodnih finančnih institucij, ki ocenjujejo, da bi v razmerah, ko bi bile ženske zaposlene v enakem deležu kot moški, japonski BDP narasel med 13 in 20 odstotki.

Med japonskimi mamicami, ki imajo otroka, mlajšega od 6 let, je zaposlenih le 35%.

Neuspeh bogatega programa subvencij za zaposlovanje žensk

Aprila lani je tako dala japonska vlada na razpolago bogato subvencioniran program, ki naj bi podjetja spodbudil k večjemu zaposlovanju žensk. Čeprav so računali na okoli 400 prijavljenih podjetij, se v letu in pol na razpis ni prijavilo niti eno samo podjetje.

Shinzo Abe je s tem doživel hladno politično prho, vendar ga to ni ustavilo pri izvajanju njegovega načrta. Poleg tega, da je program ohranil, mu namenil v prihajajočem letu še več denarja in nekoliko omilil pogoje za prijavo, je bil avgusta letos sprejet tudi zakon, po katerem bodo večja podjetja dolžna poročati o številu zaposlenih žensk in o njihovem deležu med vodilnimi kadri. Trenutno je slednjih le 3,1% (v ZDA npr. 19,2%). Predsednik vlade Abe pa si je zadal za cilj neverjetnih 30 odstotkov do leta 2020.

Problematični vidiki

Čeprav je še prezgodaj, da bi lahko z gotovostjo trdili, da bo višja stopnja zaposlenosti žensk dejansko okrepila japonsko gospodarstvo, pa celotna kampanja za večjo zaposlenost žensk sproža tudi druga vprašanja.

Ne le, da ob tem ostaja nerešeno vprašanje nizke rodnosti, enako sporen je tudi mačistični pristop. Če so moški šefi podrejene ženske do sedaj silili, da se na delovnem mestu odpovedo družini ali da po zanositvi dajo odpoved, bo sedaj stopilo v ospredje s strani države dirigirano siljenje žensk v sklenitev delovnega razmerja, tudi če same želijo ostati doma z otroki.

Viri: bloomberg.com, wsj.com, capx.co

Foto: articles.latimes.com, japandailypress.com

Za iskrene odnose.
Pridružite se naročnikom iskreni.net!

Dobili boste orodja in spodbude v obliki ekskluzivnih videov in člankov, ki vam bodo pomagale, da ustvarite vzpodbudno okolje za vas osebno, vaš zakon, družino, pa tudi širše. Z naročnino podprete tudi naše delo in omogočite rast ter razvoj tako sebe kot tudi izboljšavo bodočih vsebin za vas in ostale.
Hvala vam!

Naroči se

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja